Kalkulator ma za zadanie ustalić jaka jest korzyść z samozatrudnienia (rozpoczęcia samodzielnej działalności gospodarczej) osoby, która do tej pory uzyskiwała wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę. Odpowiednio porównanie dotyczy opłacalności samozatrudnienia osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej – zlecenie, dzieło.
Wczytaj, sprawdź i rozlicz Twój e-PIT w Programie e-pity®
Sprawdź Twój e-PIT. Wczytaj wstępnie przygotowany dla Ciebie Twój e-PIT z portalu podatki.gov.pl. Uzupełnij wszystkie przysługujące Ci koszty, ulgi i odliczenia - spróbuj obniżyć Twój podatek. Rozlicz e-PIT i wyślij e-Deklarację a zwrot otrzymasz najpóźniej do 45 dni.
To najlepszy sposób na Twój e-PIT - wczytaj i sprawdź. Rozlicz e-pity już teraz online >>
W przypadku kalkulacji wynagrodzenia otrzymywanego na rękę (czystego zysku) dla samozatrudnionego, kalkulator nie uwzględnia obciążenia dobrowolną składką na ubezpieczenie chorobowe.
Do wyboru samozatrudnionego pozostają składki ZUS, naliczane według trzech zasad:
Wynagrodzenia z tytułu umów o prace i cywilnoprawnych uwzględniają ograniczenia składek ZUS – miesięczne i roczne. Kalkulator opiera wyliczenia o składki społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Nie uwzględnia składki na FEP.
Kwoty wypłacane w ramach działalności opierają się o trzy zasady opodatkowania i uwzględniają składki dla przedsiębiorców, koszty uzyskania przychodów faktycznie poniesione (do wskazania przez korzystającego z kalkulatora) oraz stawki podatku właściwe dla danej formy opodatkowania.
Porównanie dotyczy kwoty uzyskiwanej w ramach działalności gospodarczej netto (z pominięciem podatku VAT). Kwota netto z faktury samozatrudnionego porównywana jest z całkowitym obciążeniem, jakie ponosi przedsiębiorca, zatrudniając dana osobę na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Różnica z obu wartości jest korzyścią zatrudnienia na umowy o pracę lub cywilnoprawne albo wykonywania usług na podstawie samozatrudnienia.