Gorący sezon rozliczeń PIT trwa! Jak co roku, poza rozliczeniem wszystkich najpopularniejszych deklaracji Programy e-pity® 2022 i fillup formalności wypełnione umożliwiają wczytanie danych z usługi Twój e-PIT, czyli z wstępnie przygotowanej deklaracji PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów.

Koniecznie sprawdź swoją wstępnie przygotowaną deklarację w usłudze Twój e-PIT przed automatycznym zatwierdzeniem jej przez ministerstwo w dniu 2 maja 2023 r. Nowy Polski Ład 2.0 (zwany też pod nazwą Niskie Podatki) wprowadził wiele zmian, które mogą wpłynąć na ostateczny kształt Twojego rozliczenia.

W tym roku pojawiły się nowe ulgi i odliczenia, z których można skorzystać, a przez zmianę skali podatkowej z 17% na 12% zwrot podatku może czasem wynieść nawet kilka tysięcy złotych, np. w przypadku PIT rozliczonego wspólnie z małżonkiem rodziny wielodzietnej. Dane dotyczące ulg i odliczeń podatnik musi jednak uzupełnić samodzielnie. Należy zwrócić szczególną uwagę na to jak została wyliczona ulga z tytułu wychowania dzieci.

"Wstępnie przygotowane rozliczenie roczne, tzw. Twój e-PIT, nie uwzględnia możliwości zwrotu do kwoty zapłaconych składek automatycznie, co w efekcie może prowadzić do pominięcia niewykorzystanej kwoty ulgi. Twój e-PIT przy pierwotnej kalkulacji uwzględnia tylko tę część ulgi, która obniża podatek do zera"

– zwróciła uwagę nasza ekspertka Monika Piątkowska.

Najlepszy i najprostszy sposób na Nowy Polski Ład - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach, jakie wnosi Nowy Polski Ład. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2022 i wyślij PIT online

Twój e-PIT na stronie MF nie uwzględni sam twoich darowizn np. darowizny osocza i krwi, nie uwzględni również ulgi na dziecko pełnoletnie, które nadal się uczy lub niewykorzystanej kwoty ulgi na dziecko (tzw. dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dzieci), w przypadku tych deklaracji PIT, w których jest zerowa lub bardzo niska podstawa opodatkowania. Wszystkie te elementy mają wpływ na ostateczną poprawność wyliczenia wysokości Twojego podatku, a także wysokości ewentualnego zwrotu z PIT lub kwoty do zapłaty podatku.

Wspieramy OPP
Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję