W kosztach uzyskania przychodu z działalności wykonywanej osobiście można uwzględnić tylko takie wydatki, które zostały poniesione w roku uzyskania tych przychodów - wynika z indywidualnej interpretacji.
Biegły sądowy nieprowadzący działalności gospodarczej w tym zakresie w 2023 r. realizował dwa zlecenia na wniosek Sądu. Przygotowanie jednej z opinii zakończył jeszcze w 2023 r., drugiej - w 2024 r. W związku z wykonywanymi czynnościami biegły poniósł wydatki: na zakup oprogramowania o zwiększonej mocy, na naprawę laptopa oraz na zakup profesjonalnego wykrywacza metalu. Wydaną w 2023 r. opinię biegły sporządził z wykorzystaniem laptopa oraz zakupionego oprogramowania, natomiast zakupu wykrywacza metalu dokonał w celu zabezpieczenia przyszłych przychodów. Mężczyzna jest zdania, że w rocznym rozliczeniu podatkowym z działalności biegłego może uwzględnić poniesione koszty w pełnej wysokości, wykazując tym samym stratę do rozliczenia w latach następnych. Jego roczne zeznanie podatkowe, w którym wykazał stratę, zostało jednak zakwestionowane. Wystąpił więc w tej sprawie o indywidualną interpretację.
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że przychody z czynności wykonywanych przez osoby fizyczne będące biegłymi sądowymi, którym sąd lub prokurator zlecił wykonanie czynności z urzędu, należy kwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o PIT. Do takich przychodów ustawodawca przyjął zryczałtowany sposób określenia wartości kosztów uzyskania przychodów. Określa się je w wysokości 20% uzyskanego przychodu (pomniejszonego o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe), a podstawą zastosowania tych kosztów jest sam fakt uzyskania przychodu z tego źródła. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatnik rzeczywiście poniósł jakiekolwiek wydatki w celu uzyskania przychodu. Możliwe jest też zastosowanie wyższych kosztów uzyskania przychodu, o ile koszty rzeczywiście poniesione w celu uzyskania przychodu są wyższe od kosztów zryczałtowanych, a fakt poniesienia podwyższonych kosztów jest udowodniony.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Dyrektor KIS zauważył następnie, że podatnik, aby móc odliczyć w zeznaniu podatkowym za rok 2023 faktycznie poniesione koszty ze źródła przychodów, jakim jest działalność wykonywana osobiście, musiałby udowodnić, że poniósł te koszty w celu uzyskania w 2023 r. przychodu w związku wykonanymi czynnościami biegłego. Z jego wyjaśnień wynika jednak, że nie ma związku między zakupem wykrywacza metalu a przychodem uzyskanym w 2023 r. Tego wydatku nie może więc uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów. Natomiast skoro w 2023 r. sporządził opinię z wykorzystaniem laptopa i oprogramowania o zwiększonej mocy, to wydatki na zakup tego oprogramowania oraz na naprawę laptopa może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów jako koszty faktycznie poniesione, które zastąpią koszty zryczałtowane.
W interpretacji wskazano też, że gdy w roku podatkowym udowodnione koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z osiągniętymi przez podatnika przychodami przewyższą sumę przychodów z tego źródła, osiągnie on stratę z danego źródła przychodów. Taka strata może być rozliczana przez podatnika z dochodów uzyskanych z tego źródła przychodów w następnych latach podatkowych - poza wyjątkami wskazanymi w art. 9 ust. 3a ustawy o PIT.
Rozliczenie kosztów a umowa zlecenie
Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT2.4011.174.2024.3.MM z 3 lipca 2024 r.