Kalkulator ma za zadanie wyliczyć ostateczne obciążenie podatkiem w 2022 r., uwzględniając również składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne.

Przychód w 2022 roku.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne naliczane są za każdy miesiąc w wartościach zależnych od rocznej kwoty przychodu. Dla celów wyliczenia składki na ubezpieczenie zdorwotne za podstawę wyliczenia przyjęto kwotę 5656,61 zł, co stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku w czwartym kwartale 2020 roku. Natomiast w 2022 r. faktycznie kwota ta będzie ulegała zmianie, gdyż składka zdrowotna będzie ustalona na podstawie tego wskaźnika za IV kwartał 2021 r. (GUS ogłasza ten wskaźnik w II połowie stycznia 2022 r.). W tym zakresie po ukazaniu się wskaźnika, wartość zostanie zaktualizowana.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2021.
Nie musisz znać się na PIT'ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2021 i wyślij e-PIT online »

Składka na ubezpieczenie zdrowotne ustalona będzie jako

1) dla przychodów osiągniętych w całym roku kalendarzowym do kwoty 60 000 zł - kwota odpowiadająca 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku,

2) dla przychodów osiągniętych w całym roku kalendarzowym w przedziale 60.001 zł do kwoty 300.000 zł (włącznie) - kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku,

3) dla przychodów osiągniętych w całym roku kalendarzowym ponad 300.000 zł - kwota odpowiadająca 180% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.

Kalkulator zakłada brak odliczenia składki zdrowotnej od podatku i ujmuje składkę na to ubezpieczenie jako element całkowitego obciążenia w związku z prowadzeniem działalności opodatkowanej ryczałtem.  

W zakresie składek ZUS przyjęto, że przedsiębiorca podlega składkom emerytalnym, rentowym, wypadkowym i opłaca składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Jako podstawę przyjęto kwotę 3393,91 zł, tj. 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale w 2020 r. wyniosło 5656,51 zł. W 2022 r. podstawa ta zostanie zmieniona na 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2022 r. (wskaźnik zostanie zaktualizowany po jego publikacji przez GUS). 

Sprawdź program fillup dla firm - działa jak księgowa chciała :) 
W programie fillup znajdziesz ponad 5.5000 druków i formularzy, e-deklaracji, wzorów umów i pism w tym na przykład druki ZUS. Zweryfikujesz wygodnie wszystkich kontrahentów jednocześnie, (biała lista VAT) i sprawdzisz kilkanaście punktów poprawności pliku JPK_V7 przed jego wysyłką. W JPKomacie fillup kompleksowo pomożemy Ci w całym procesie - od wystawienia faktury JPK w fillup, przez import do arkusza sprzedaży, weryfikację i wysyłkę online plików JPK do urzędu skarbowego
Pobierz lub uruchom online - program fillup i sprawdź 30 dni za darmo >>
2021-12-03

Nowy Ład: Konsumenci też z limitem

Jedną z rzeczy często pomijanych przy zmianach wprowadzanych przez Nowy Ład, jest limit płatności gotówkowych dla konsumentów.

2021-12-02

Nowy Ład: Nowy limit płatności bezgotówkowych, nowe terminale

Uchwalona przez Sejm jedna z głośniejszych w ostatnich latach nowelizacja wprowadza znaczące zmiany do sklepów.

2021-11-15

Amortyzacja biur w lokalach mieszkalnych jeszcze tylko przez rok

Rok 2022 będzie ostatnim, w którym będzie możliwe amortyzowanie kosztów lokali mieszkalnych, czyli bieżące zaliczenie do wydatków odpisów związanych ze stopniową utratą ich wartości.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję