z dnia: 2023-12-29

Kartę Polaka należy posiadać już w momencie przeniesienia miejsca zamieszkania do Polski. Podatnik, który uzyskał ten dokument później, nie może skorzystać z ulgi na powrót - wskazał Dyrektor KIS w indywidualnej interpretacji.

Polka z pochodzenia, urodzona na Białorusi i posiadająca obywatelstwo białoruskie, w październiku 2021 r. wraz z mężem i córką wyjechała do Polski na podstawie wizy humanitarnej D21 w związku z niebezpiecznymi okolicznościami na Białorusi. Wówczas kobieta nie miała zamiaru zamieszkania w Polsce na stałe. Jednak 7 kwietnia 2022 r. zatrudniła się w Polsce, od tego dnia ma w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy i rozlicza podatki tylko na terytorium Polski. Wtedy też postanowiła, że wraz z rodziną pozostanie w Polsce na stałe. W momencie przeniesienia w kwietniu 2022 r. miejsca zamieszkania na terytorium Polski kobieta nie posiadała Karty Polaka; pozytywna decyzja o przyznaniu jej tego dokumentu została wydana po tej dacie. Kobieta wystąpiła o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że przysługuje jej prawo do skorzystania z ulgi podatkowej na powrót. To ulga, dzięki której przychody z najpopularniejszych źródeł (m.in. z pracy etatowej), do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym, przez cztery kolejne lata podatkowe są wolne od podatku dochodowego.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Analizując ten wniosek, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odwołał się do art. 21 ust. 43 pkt 3 ustawy o PIT. Uzależnia on możliwość skorzystania z ulgi na powrót od spełnienia przynajmniej jednego ze wskazanych w tym przepisie warunków: posiadania przez podatnika miejsca zamieszkania w jednym ze wskazanych krajów przez określony czas, posiadania obywatelstwa polskiego, obywatelstwa jednego ze wskazanych krajów bądź Karty Polaka. Zauważył też, że podatnik, który posiada Kartę Polaka to osoba, która ma przyznaną i ważną Kartę Polaka na moment przeniesienia miejsca zamieszkania do Polski. Autorka wniosku tego warunku nie spełnia, nie spełnia także żadnego z pozostałych warunków wskazanych w art. 21 ust. 43 pkt 3 ustawy o PIT. Dlatego nie przysługuje jej prawo do skorzystania z ulgi na powrót.

Karta Polaka a prawo do ulgi na powrót

Źródło: indywidualna interpretacja 0114-KDIP3-2.4011.948.2023.2.AC z 12 grudnia 2023 r.

 

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: