z dnia: 2023-12-08

Fakt, że powinowactwo trwa mimo ustania małżeństwa, rodzi konsekwencje podatkowe w podatku od spadków i darowizn - wynika z indywidualnej interpretacji.

Rodzice byłego męża podatniczki planują przekazanie jej darowizn pieniężnych - każde po około 36 tys. zł. Kobieta wystąpiła o indywidualną interpretację, aby upewnić się, że pomimo rozwodu darczyńcy w dalszym ciągu należą do pierwszej grupy podatkowej.

Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Dyrektor KIS w interpretacji przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn do I grupy podatkowej zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Z kolei zgodnie z art. 618 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka i to powinowactwo trwa mimo ustania małżeństwa. Dlatego, niezależnie od rozwodu, podatniczka - jako synowa - jest zaliczana do I grupy podatkowej. Jeśli więc darowizna od każdego z rodziców jej byłego męża nie przekroczy kwoty
36 120 zł, to obdarowana nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn - z zastrzeżeniem, że pod uwagę bierze się łączną wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.

Dla urzędu skarbowego biologiczny ojciec nie jest najbliższą rodziną

Żródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB2-2.4015.130.2023.1.DR z 5 grudnia 2023 r.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: