z dnia: 2023-01-09

W związku z wejściem w życie Polskiego Ładu ustanowiony został nowy obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Obowiązek obejmuje podatników, którzy są przedsiębiorcami i rozliczają się w formie skali podatkowej, podatku liniowego oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej następuje w deklaracji ZUS DRA za kwiecień 2023 roku z terminem złożenia do 22 maja 2023 roku.

Płatnik składki zdrowotnej w 2023 roku zobowiązany jest do rozliczenia składek zdrowotnych, które obejmowały uzyskane przychody lub dochody w okresie od stycznia do grudnia 2022 roku. Składki na ubezpieczenie zdrowotne za wyżej wskazany okres były ustalane w okresie od lutego 2022 roku do stycznia 2023 roku i powinny zostać uwzględnione w rozliczeniu rocznym.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej jest szczególnie ważne dla osób, które w trakcie 2022 roku zmieniły swoją formę opodatkowania. Wówczas, będą musiały przeliczyć składkę jeszcze raz, zgodnie z wybraną nową formą opodatkowania. Składka zdrowotna dla osób rozliczających się na ryczałcie obliczana jest od przychodu, składki zdrowotne przy skali podatkowej i przy opodatkowaniu liniowym rozliczane są od dochodu. Dodatkowo w przypadku rozliczenia liniowego dochód jest mnożony przez 4,9%, natomiast przy skali podatkowej przez 9%.

zmiana zasad opodatkowania od lipca 2022

W związku z rozliczeniem rocznym może zatem powstać nadpłata lub też niedopłata, która powinna zostać uregulowana wraz z terminem złożenia deklaracji rocznej tj. do 22 maja 2023 roku. W przypadku nadpłaty płatnik ma możliwość wystąpienia z wnioskiem o jej zwrot. Jeśli natomiast płatnik posiada zaległości, wówczas kwota zwrotu przekazana jest na poczet spłaty przeterminowanych płatności.

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej nie może być utożsamiane z rocznym zeznaniem podatkowym. Są to dwa odrębne obowiązki przedsiębiorcy.

rozliczenie składki zdrowotnej

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: