z dnia: 2021-12-03

Podatnicy jeszcze długo będą analizować i odkrywać przepisy wprowadzone nowelizacją ustaw podatkowych znaną pod nazwą Nowy Ład. Jedną z nich, zdaje się raczej pomijaną i niemalże niezauważalną, jest wprowadzenie limitu płatności gotówkowych dla konsumentów.

Warto zwrócić uwagę, że nowela wprowadza zmiany w ustawie z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta wprowadzając nową regulację, zgodnie z którą konsument jest zobowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20.000 zł lub równowartość tej kwoty. Dotychczas transakcje pomiędzy konsumentami a przedsiębiorcami nie były limitowane. Nowe przepisy to element walki z tzw. „szarą strefą”, w której obok przedsiębiorców uczestniczą konsumenci.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Co istotne nowelizacja nie przewiduje sankcji dla konsumentów w przypadku niezastosowania się do wskazanego wymogu. W innej sytuacji są przedsiębiorcy, ponieważ w przypadku otrzymania zapłaty od konsumenta w wysokości przekraczającej dozwolony limit bez pośrednictwa rachunku, będą mieli obowiązek rozpoznania przychodu w kwocie zapłaty otrzymanej bez pośrednictwa rachunku. Oznacza to, że przychód w takiej sytuacji, z tej samej sprzedaży, wykażemy podwójnie.

Przy okazji wprowadzenia nowych limitów wracają wątpliwości związane z rozumieniem płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego (czy np. obejmują płatności kartą) czy pojęciem transakcji, które pamiętamy z czasów wprowadzania limitu 15.000 zł. I tym razem ustawodawca nie pokusił się o definicje, wydaje się więc że należałoby posługiwać się dotychczas wypracowaną praktyką organów. Warto także wskazać, iż w odniesieniu do sposobu zapłaty w uzasadnieniu do nowelizacji wskazano, że przepis zobowiązuje przedsiębiorców do zapewnienia możliwości dokonywania płatności za pomocą bezgotówkowych instrumentów płatniczych, co sugerowałoby dopuszczenie przez legislatora płatności kartą.

Zobacz także: Limit płatności bezgotówkowych w sklepach i nowe terminale

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: