z dnia: 2024-06-07

Świadczenia w naturze wynikające ze stosunku pracy co do zasady są opodatkowane. Jednym z wyjątków od tej reguły są bony na zakup artykułów spożywczych, służących do przygotowania posiłku profilaktycznego, wymaganego przepisami BHP - potwierdził Dyrektor KIS w indywidualnej interpretacji.

Pracownicy zatrudnieni w spółce wykonują na otwartej przestrzeni i w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych prace, które wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym. Dlatego spółka, zgodnie z przepisami BHP, jest zobowiązana do zapewnienia im posiłków profilaktycznych. Posiłki (bądź produkty spożywcze służące do przygotowania posiłków) są dostarczane przez zewnętrzne podmioty na podstawie umów zawartych ze spółką. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy część pracowników, na wezwanie klienta, wyjeżdża na jeden do kilku dni poza miejsce pracy. Takie wyjazdy, zwłaszcza związane z serwisem, mają charakter niespodziewany, nagły i krótkotrwały. W takich sytuacjach pracodawca nie jest w stanie zapewnić im gotowych posiłków ani produktów do ich przyrządzenia.

Tej grupie pracowników spółka chce przekazywać bony lub karty uprawniające do zakupu artykułów spożywczych (z wyłączeniem napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych) w sieci punktów handlowych. Spółka wystąpiła o indywidualną interpretację, aby dowiedzieć się o podatkowe konsekwencje takiego rozwiązania dla pracowników. Jej zdaniem takie świadczenia podlegają zwolnieniu z PIT.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Bony na posiłek profilaktyczny lub jego składniki są zwolnione z PIT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z tym stanowiskiem. Wskazał, że zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów ze stosunku pracy zalicza się nie tylko wynagrodzenia, ale także każde świadczenie, które pracownik otrzymał w związku z faktem pozostawania w stosunku pracy z pracodawcą - w tym wartość świadczeń w naturze i nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od pracodawcy. Równocześnie jednak, gdy bony żywnościowe będą przekazane pracownikom, by zapewnić im posiłek profilaktyczny wymagany przepisami BHP, to takie świadczenie będzie zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11b ustawy o PIT. Bony umożliwiające pracownikom nabycie artykułów spożywczych, z których samodzielnie przyrządzą sobie posiłki profilaktyczne, mieszczą się bowiem w dyspozycji tego przepisu. Dyrektor KIS zauważył też, że przepisy nie nakładają na pracodawcę obowiązku weryfikacji sposobu, w jaki bony zostały zrealizowane.

Talony i bony na kebab i pizzę bez ZUS. Karty przedpłacone bez ZUS i PIT

Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT2.4011.185.2024.1.MM z 15 maja 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo. Wcześniej pracował jako dziennikarz, redaktor i weryfikator w mediach tradycyjnych i internetowych, m.in. w wydawnictwie Axel Springer, Rzeczpospolitej i portalu tvn24.pl.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: