z dnia: 2023-06-01

Ministerstwo Finansów pracuje nad implementacją do polskich przepisów unijnej dyrektywy. Zgodnie z projektem ustawy, organy podatkowe otrzymają narzędzia do sprawdzania transakcji sprzedaży produktów za pośrednictwem portali sprzedażowych tj. Vinted, Olx, Allegro.

Obowiązkiem platform sprzedażowych będzie przekazywanie danych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie danych identyfikujących sprzedawcę, kwoty uzyskanej w ramach dokonanej transakcji oraz numeru rachunku bankowego wskazanego do zapłaty.

Korekta PIT

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Powyższe dane nie będą przekazywane, jeśli dany podatnik, w przeciągu roku wstawił mniej niż 30 ofert w konkretnym serwisie. Raportowaniu nie będą podlegać również dane podatnika, który nie uzyska łącznego dochodu na danej platformie powyżej 2000 euro rocznie.

Przewiduje się, że nowelizacja ustawy zacznie obowiązywać od 1 września bieżącego roku.

Wprowadzenie przepisów ma za zadanie ograniczenie szarej strefy, a co z tym związane zwiększenie wpływów budżetu państwa. Niewątpliwie zatem raporty będą porównywane z danymi wykazywanymi przez podatników w zeznaniach podatkowych.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: