z dnia: 2023-08-25

Koreańscy menedżerowie zgodzili się na oddelegowanie do Polski pod warunkiem, że przyjadą z nimi członkowie ich rodzin. Wydatki z tym związane firma można zaliczyć do kosztów podatkowych

O indywidualną interpretację podatkową wystąpiła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, utworzona na podstawie kodeksu spółek. Do stycznia 2023 r. jej jedynym właścicielem była spółka koreańska, a od stycznia 2023 r. - spółka zarejestrowana w Holandii i należąca do spółki koreańskiej. Spółka buduje w Polsce zakład produkcyjny. W związku z tą inwestycją do Polski zostali oddelegowani pracownicy (kadra zarządzająca) z Korei Południowej. Przyjazd niektórych z nich był uwarunkowany sprowadzeniem do Polski również ich rodzin, gdyż okresy oddelegowania wynoszą ponad rok, a niejednokrotnie są znacznie dłuższe. Bez spełnienia tego wymogu pracowników nie udałoby się sprowadzić do Polski.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

We wniosku spółka przekonuje, że ze względu na charakter inwestycji jest zmuszona korzystać z osób, których wiedza sprawdziła się przy podobnych inwestycjach realizowanych przez spółkę-matkę na całym świecie. Dlatego wydatki związane z przeprowadzką rodzin wraz z pracownikami, takie jak m.in.:

  • koszty biletów lotniczych dla rodziny pracownika,
  • koszty transportu z lotniska do miejsca zakwaterowania,
  • koszty najmu mieszkania dla pracownika i rodziny,
  • koszty szkół dla dzieci pracownika
  • koszty dokumentów i tłumaczeń
  • należy uznać za koszty uzyskania przychodu dla spółki.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z tym stanowiskiem. W interpretacji przypomniał, że wszystkie poniesione wydatki, z wyjątkiem wskazanych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo–skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Wskazane przez spółkę wydatki nie są bezpośrednio związane ze spodziewanymi przychodami, ale pozostają w ścisłym związku z prowadzoną działalnością i jako takie przyczyniają się do ich osiągnięcia w przyszłości.

Zobowiązanie spółki do pokrycia kosztów sprowadzenia rodzin pracowników było warunkiem pozyskania wyspecjalizowanej kadry kierowniczej, niezbędnej dla realizacji prowadzonej inwestycji. Wymagało to od spółki poniesienia dodatkowych kosztów, są one jednak konieczne i racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do powstania przychodu.

Źródło: interpretacja indywidualna 0111-KDIB1-2.4010.259.2023.2.END z 10 sierpnia 2023 r.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: