z dnia: 2024-05-20

W poniedziałek 20 maja upływa termin, w którym należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023.

Obowiązek złożenia takiego rozliczenia ma każda osoba, która w 2023 r. podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu i była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą wypełniają w tym celu blok XII w deklaracji ZUS DRA, zaś osoby opłacające składki za siebie oraz za inne osoby - blok III.F w deklaracji ZUS RCA. Dane do wyliczenia rocznej składki należy wykazać odrębnie dla każdej z form opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). Rozliczenie pozwoli ustalić kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne należnej za rok 2023.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Jeżeli z rocznego rozliczenia wyniknie niedopłata, należy ją uregulować wraz ze składką za kwiecień 2024 r., a więc również do 20 maja 2024 r. Jeśli natomiast rozliczenie wykaże nadpłatę, a płatnik nie ma zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, to ZUS przygotuje dla niego i udostępni na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) wniosek o zwrot nadpłaty RZS-R. Taki wniosek należy wysłać do ZUS przez PUE w terminie do 3 czerwca 2024 r. Wówczas płatnik najpóźniej 1 sierpnia 2024 r. otrzyma na wskazany we wniosku rachunek bankowy zwrot nadpłaty składki. Natomiast płatnicy, którzy nie złożą wniosku o zwrot, będą mieli tę nadpłatę rozliczoną na koncie płatnika do końca 2024 r.

Źródło: informacja ZUS o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej
Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: