z dnia: 2024-04-16

W dniu 9 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt nowelizacji, który zakłada, że operatorzy platform internetowych będą przekazać do szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacje o sprzedających w internecie np. poprzez platformy olx, vinted czy allegro. Ustawa ma wejść w życie od 1 lipca 2024 r. Skarbówka otrzyma jednak dane już za 2023 r.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Jakie dane z platform trafią do fiskusa?

Przyjęty przez rząd projekt ustawy nakładający na platformy internetowe nowe obowiązki jest wynikiem implementacji unijnej dyrektywy DAC7. Przepisy mają za zadanie zwalczanie oszustw podatkowych oraz ujednolicenie dla wszystkich państw UE sprawozdawczości finansowej w zakresie dochodów uzyskiwanych za pośrednictwem e-platform. Nowe przepisy zakładają, że e-platformy, jak allegro, olx, vinted czy booking mają gromadzić i przekazywać skarbówce dane dotyczące swoich użytkowników.

Sprzedaż towarów o wartości do 1000 zł i ponad 1000 zł PCC-3

Obowiązki raportowe nałożone zostaną wyłącznie na operatorów platform, którzy umożliwiają swoim użytkownikom dokonywanie takich transakcji jak sprzedaż towarów, świadczenie usług, udostępnienie środków transportu, udostępnienie nieruchomości i ich części, w tym pomieszczeń przynależnych lub udziału w nieruchomościach. Obowiązkiem operatora będzie przekazywanie, w formie elektronicznej, szefowi KAS zbiorczej informacji na temat sprzedających, którzy zawarli transakcję poprzez daną platformę.

Użytkownicy, którzy w ciągu roku dokonali mniej niż 30 transakcji, a łączna ich kwota nie przekroczyła równowartości 2 tys. euro, nie będą podlegali raportowaniu przez operatorów platform cyfrowych do szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Najem krótkoterminowy lokalu

Monika Piątkowska

autor: Monika Piątkowska

Doradca Podatkowy nr wpisu 14368. W 2014 roku ukończyła studia magisterskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Finanse i rachunkowość, ze specjalizacją Rachunkowość przedsiębiorstw i instytucji. W 2012 uzyskała uprawnienia certyfikowanego Głównego Księgowego z wpisem na listę Ministerstwa Finansów. Od początku kariery mocno związana z finansami przedsiębiorstw, w latach 2015-2022 audytor w Raiffeisen Bank Polska S.A., a następnie BNP Paribas Bank Polska S.A. zajmowała się głównie analizą ekonomiczno-finansową małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Obecnie w ramach własnej kancelarii podatkowej udziela porad z zakresu prawa podatkowego, reprezentuje klientów w postępowaniach przed organami podatkowymi oraz w podatkowych postępowaniach przed sądami administracyjnymi. Świadczy usługi zarówno na rzecz przedsiębiorców, jak i jednostek samorządu terytorialnego i spółek Skarbu Państwa. Autorka wielu publikacji, artykułów o tematyce podatkowej. Doradca Podatkowy w e-pity. pl.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: