z dnia: 2024-05-20

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że ratownik medyczny ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłaty za sesje u psychoterapeuty.

Ratownik medyczny pracujący w zespole ratownictwa medycznego prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej. Aby lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami, z jakimi spotyka się w pracy, zdecydował się na korzystanie z usług psychoterapeuty (2-4 odpłatne sesje miesięcznie). Mężczyzna wystąpił o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że koszt tych sesji może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. We wniosku podkreślił, że praca ratownika medycznego wiąże się z wysokim poziomem stresu związanym z ratowaniem pacjentów w stanie nagłego zagrożenia życia i zdrowia. Odpowiedzialność za ludzkie życie, podejmowanie decyzji pod presją czasu, często roszczeniowość i zachowania agresywne pacjentów i ich rodzin sprawiają, że praca powoduje ogromne obciążenie psychiczne. Powołał się też na dokument ZUS zalecający ratownikom medycznym korzystanie z usług psychoterapeutów.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Wsparcie psychoterapeuty pozostają w związku z działalnością gospodarczą ratownika

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej najpierw zauważył, że wskazane przez wnioskodawcę wydatki nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o PIT. Zgodził się też z podatnikiem, że wydatki ponoszone na sesje u psychoterapeuty mają związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, gdyż są ponoszone w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów oraz pozostają w związku z tą działalnością. Regularnie odbywane sesje u psychoterapeuty przeciwdziałają ryzyku wypalenia zawodowego i powstania zespołu stresu pourazowego. Zapobiegają także absencji w pracy z powodu choroby, co wiąże się bezpośrednio z osiąganiem, zachowaniem i zabezpieczeniem źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Dlatego wydatki na ten cel mogą stanowić koszt uzyskania przychodów.

Wyposażenie strefy relaksu kosztem podatkowym

Źródło: interpretacja indywidualna 0113-KDIPT2-1.4011.148.2024.2.HJ z 22 kwietnia 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej
Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: