z dnia: 2024-04-12

Przedsiębiorca, który osobiście świadczy usługi transportowe, ma prawo do uwzględniania w kosztach diet z tytułu podróży służbowej do wysokości diet przysługujących pracownikom - potwierdził Dyrektor KIS.

Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą związaną z transportem drogowym towarów i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W działalności wykorzystuje pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony i realizuje transport osobiście. Przedsiębiorca zalicza do kosztów uzyskania przychodu wartość diet z tytułu podróży służbowych, w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom. Diety są naliczane zgodnie z prowadzoną ewidencją, która zawiera m.in. daty i godziny rozpoczęcia wyjazdu, przekraczania granic poszczególnych państw oraz zakończenia wyjazdu. Z kolei za wyjazd służbowy przedsiębiorca uznaje każdy wyjazd poza siedzibę, który ma na celu realizację przyjętego zlecenia transportowego. Przedsiębiorca wystąpił o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że taki sposób rozliczeń jest prawidłowy.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Podróż służbowa przedsiębiorcy musi mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podkreślił, że regulacje dotyczące podróży służbowych są inne w stosunku do pracowników i do osób prowadzących działalność gospodarczą. Pracownikowi cel podróży służbowej określa pracodawca, natomiast w przypadku przedsiębiorców kryterium pozwalającym uznać wyjazd za podróż służbową jest jego bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przepisy nie przewidują żadnych ograniczeń kręgu osób uprawnionych ze względu na rodzaj lub miejsce wykonywania czynności w ramach działalności gospodarczej ani też nie rozróżniają wyjazdu służbowego w celu zawarcia umowy o świadczenie usług, dokonania zakupu środka trwałego czy świadczenia usług w związku z zawartą umową. Jeżeli wydatki z tytułu diet za czas przebywania w podróży służbowej zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z tej działalności, to można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, jednak wyłącznie w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom.

Należności za delegacje, podróże zagraniczne, diety, zwrot kosztów delegacji

Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT3.4011.219.2024.1.KP z 29 marca 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo. Wcześniej pracował jako dziennikarz, redaktor i weryfikator w mediach tradycyjnych i internetowych, m.in. w wydawnictwie Axel Springer, Rzeczpospolitej i portalu tvn24.pl.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: