z dnia: 2023-08-25

Obecność psa w gabinecie lekarskim zwykle pomaga przeprowadzić niezbędne badania u dzieci. Dlatego lekarka może zaliczyć wydatki związane ze szkoleniem i z utrzymaniem zwierzęcia do kosztów uzyskania przychodów

Lekarka - rezydentka psychiatrii prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której przyjmuje pacjentów, przede wszystkim dzieci, w gabinecie POZ. Jest właścicielką psa, który ma certyfikat kwalifikujący go do pracy z ludźmi. Pies ma pełnić rolę terapeutyczną podczas wizyt dzieci w gabinecie. Lekarka wystąpiła z wnioskiem o indywidualną interpretację, stawiając w nim tezę, że wydatki związane ze szkoleniami (kurs dogoterapii) i z utrzymaniem psa (m.in. wyżywienie, opieka weterynaryjna, przycinanie włosów, wyposażenie) powinny być kwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów. Podkreśliła, że zgodnie z aktualną wiedzą naukową dogoterapia jest metodą wzmacniającą efektywność podjętych działań leczniczych, a w większości przypadków obecność psa w gabinecie skutecznie wspomaga przeprowadzenie niezbędnych badań dzieci.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Wydatki na psa a koszty

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji przypomniał ogólną zasadę, że kosztem uzyskania przychodów są wszelkie wydatki, których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskiwanymi przychodami z danego źródła, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, i nie są wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. O tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący tę działalność, a nie organ podatkowy. Kwalifikacji poniesionych wydatków do kosztów uzależniona jest od wykazania przez podatnika związku przyczynowo-skutkowego, czyli udowodnienia, że wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła tych przychodów.

Dyrektor KIS ocenił, że w opisanej sprawie wydatki poniesione na utrzymanie i szkolenia psa mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, będą ponoszone w celu uzyskiwania przychodów w ramach tej działalności i będą wykazywać związek przyczynowo-skutkowy z przychodami osiąganymi z leczenia pacjentów. Dlatego autorka wniosku będzie mogła je zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-2.4011.454.2023.1.MM z 3 sierpnia 2023 r.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: