z dnia: 2024-06-03

Poniedziałek (3 czerwca) jest ostatnim dniem, kiedy można wysłać do ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2023 rok. Choć formalnie takiego obowiązku nie ma, to działanie leży w interesie przedsiębiorcy.

Po otrzymaniu wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej, ZUS będzie zobowiązany zwrócić wynikającą z niego kwotę na wskazany przez płatnika rachunek bankowy najpóźniej 1 sierpnia 2024 r. Brak wniosku sprawi, że ZUS będzie miał czas na rozliczenia nadpłaty do końca 2024 r. Zwrot nie przysługuje jedynie wtedy, gdy przedsiębiorca ma zaległości wobec ZUS. Wówczas nadpłata zostanie zaliczona na poczet tych zaległości.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R) najwygodniej jest przesłać przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na płatników, którzy dokonali rocznego rozliczenia składki zdrowotnej, czeka tam (w widoku Dokumenty i wiadomości, w sekcji Dokumenty robocze) wstępnie wypełniony dokument. Należy go sprawdzić, zaakceptować i wysłać.

Dla podatników rozliczających się z fiskusem według stawki liniowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, otrzymanie zwrotu z ZUS będzie miało konsekwencje podatkowe. Jeżeli w ciągu roku korzystali z podatkowej ulgi na składki zdrowotne (opodatkowani podatkiem liniowym mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów lub odliczyć od dochodu całość zapłaconych składek zdrowotnych, ale nie więcej niż 10 200 zł rocznie, natomiast ryczałtowcy odliczają od przychodu 50% zapłaconych składek), w wyniku zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej będą zobowiązani do skorygowania wysokości ulgi.

Do wykonania rocznego rozliczenia składki zdrowotnej zobowiązani byli płatnicy, którzy w 2023 r. podlegali ubezpieczeniu zdrowotnemu i byli opodatkowani na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Termin na dopełnienie tej formalności upłynął 20 maja 2024 r.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne a deklaracja PIT

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo. Wcześniej pracował jako dziennikarz, redaktor i weryfikator w mediach tradycyjnych i internetowych, m.in. w wydawnictwie Axel Springer, Rzeczpospolitej i portalu tvn24.pl.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: