z dnia: 2023-07-28

Dopuszczalnym jest rozliczanie w kosztach szeregu wydatków związanych z wyjazdami zagranicznymi oraz szereg wydatków pośrednich modelki, która swoje zdjęcia chce wykonywać w scenerii innej, niż polski krajobraz - uznały organy podatkowe. Modelka zdjęcia udostępnia na swoich profilach społecznościowych a dostęp do nich sprzedaje użytkownikom i innym podmiotom.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

O indywidualną interpretację wystąpiła podatniczka prowadząca działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług modelingowych prezentowanych subskrybentom na platformie internetowej. Dodatkowo klienci mają możliwość zapłacenia za zdjęcie lub film zgodne z ich wymogami, które jest im udostępniane w wiadomości prywatnej po uiszczeniu opłaty. Podatniczka ponosi w związku z tym wydatki na zakup biletów, zakup usług noclegowych (pobyt w hotelu, apartamentach, etc.) czy biletów wstępu na różnego rodzaju eventy. Dodatkowo podatniczka planuje zacząć współpracę z operatorem, by tworzyć jakościowo lepszy produkt. Będzie się to wiązało z ponoszeniem wydatków na operatora (koszt wynagrodzenia, bilety wstępu na eventy, wydatki na usługi noclegowe, wydatki na bilety, wydatki na zakup sprzętu). Podatniczna postawiła tezę, że opisane wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał jej rację i zauważył, że aby zwiększyć przychody ze sprzedaży filmów, czy zdjęć, sceneria do nich musi się ciągle zmieniać, a przy tym być atrakcyjna. Zasadniczo bez tej aktywności (zmiany miejsc) podatniczka nie miałaby szans na zwiększenie przychodów, gdyby otoczenie było monotonne. Skoro celem poniesienia wydatków jest możliwość właściwego przygotowania się do udziału w sesjach zdjęciowych lub filmach, a wydatki te są niezbędne w prowadzonej działalności gospodarczej, to uznać należy, że są to wydatki, które na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w zakresie, w jakim racjonalnie jest to uzasadnione rozmiarem działalności, pod warunkiem, że nie mają wyłącznie osobistego charakteru i zostaną właściwie udokumentowane.

Źródło: interpretacja podatkowa 0113-KDIPT2-1.4011.423.2023.2.AP z 21 lipca 2023 r.

Pobierz: PKPiR Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów z możliwością wysyłki JPK_PKPIR (2)

Czytaj: Ulga na ekspansję

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: