z dnia: 2022-12-27

W 2022 roku Ministerstwo Finansów przygotowało projekt Ustawy tzw. SLIM VAT 3 wprowadzający szereg zmian do Ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z założeniami pakiet nowych rozwiązań miał zacząć obowiązywać od 01 stycznia 2023 roku. Weryfikując jednak plan prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wejście w życie ww. projektu zmian do Ustawy o VAT zostało przesunięte na 01 kwietnia 2023 r. Jest to niewątpliwie negatywna wiadomość zarówno dla przedsiębiorców jak i księgowych.

SLIM VAT 3 zakłada szereg udogodnień związanych z rozliczaniem podatku od towarów i usług. Mają one mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorców, gdyż ustalają dotąd nieuregulowane kwestie, jak również ograniczają w znacznym stopniu wiele formalności.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Odroczenie wejścia projektu o 3 miesiące spowoduje, że rok 2023 będzie rozliczany niejednolicie. W pierwszym kwartale będą obowiązywały jeszcze stare zasady, zaś od początku kwietnia 2023 roku obowiązujące już będą zmiany wprowadzane przez SLIM VAT 3.

Do najważniejszych udogodnień, jakie wprowadza SLIM VAT 3 należą między innymi: zwiększenie obrotu dla Małego Podatnika do 2 mln EUR, nowe zasady przeliczania kursów walut przy wystawianiu faktur korygujących oraz odliczenie VAT bez faktury przy WNT.

O SLIM VAT pisaliśmy TUTAJ.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: