z dnia: 2023-09-15

Brak modyfikacji kodu źródłowego nie przesądza o stosowaniu 12% stawki ryczałtu dla usług IT. Poszukiwanie metod i systemów oprogramowania komunikujących się ze sobą to również usługa związana z programowaniem. Przesądza to o stawce ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przedsiębiorca świadczy usługi jako architekt oprogramowania. Polegają one na opracowywaniu zasad, metod i sposobów komunikowania się różnych systemów oprogramowania. W ramach usług nie tworzy ani nie modyfikuje kodu źródłowego, tylko określa, jakie systemy oprogramowania, w jaki sposób, na jakich zasadach i jakimi metodami będą się ze sobą komunikować, aby stworzyć jedną spójną i kompatybilną architekturę spełniającą zamierzony cel. Samo oprogramowanie tworzą już programiści. Urząd Statystyczny zakwalifikował takie czynności jako „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych” (PKWiU 62.01.12.0).

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

We wniosku o indywidualną interpretację przedsiębiorca postawił tezę, że przysługuje mu prawo do skorygowania zeznań i opodatkowania przychodów stawką 8,5%, a także do stosowania tej stawki w przyszłości.

Programiści - łatwo płacić ryczałt 12%, trudniej o 8,5% stawkę

Dyrektor KIS w interpretacji wskazał, że stawkę ryczałtu 12% należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem oraz że usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) to takie spośród „Usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych” (PKWiU 62.01.1), które rzeczywiście są związane tylko z oprogramowaniem. Związek ten może być zarówno bezpośredni, jak i pośredni, a usług związanych z oprogramowaniem nie można sprowadzać do samego tworzenia oprogramowania czy programowania. Uznał też, że czynności wykonywane przez przedsiębiorcę są niewątpliwie związane z oprogramowaniem, dlatego właściwą stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest stawka 12%.

Źródło: interpretacja indywidualna 0115-KDST2-2.4011.295.2023.2.PR z 6 września 2023 r.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: