z dnia: 2021-10-29

Polski Ład pozwoli już w 2021 r. rozliczyć się wspólnie z małżonkiem już w roku, w którym doszło do zawarcia związku małżeńskiego. O ile jednak w tym samym roku para chciałaby rozliczyć ulgę prorodzinną na ich pierwsze dziecko, to spotka się ze sporym ograniczeniem.

Dla wspólnego rozliczenia podatkowego już w 2021 r. wystarczającym będzie, aby małżonkowie pozostawali w związku małżeńskim oraz istniał między nimi ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej chociaż 1 dzień w roku. W przypadku gdy związek małżeński został zawarty w trakcie roku podatkowego małżeństwo i ustrój wspólności majątkowej istnieć musi od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego. Rozwód lub separacja prawna wyeliminują prawo do rozliczenia wspólnie.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Problem z ulgą prorodzinną młodych małżeństw

Ulgę prorodzinną wykorzystać mogą rodzice wychowujący jedno dziecko. W tym przypadku dochody podatnika:

  1. pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim i jego małżonka, nie mogą przekroczyć w roku podatkowym kwoty 112 000 zł,
  2. niepozostającego w związku małżeńskim, w tym również przez część roku podatkowego, nie mogą przekroczyć w roku podatkowym kwoty 56 000 zł, (za wyjątkiem podatnika samotnie wychowującego małoletnie dziecko, który może stosować limit dochodów 112.000 zł).

Małżonkowie, którzy zawarli zatem związek małżeński w 2021 r., muszą liczyć limit dochodów osobno dla każdego z małżonków. Jeśli wynagrodzenie jednego z nich jest znaczące, a drugie z nich nie zarabia lub zarabia niewiele, to zastosują oni niższy limit przychodów 56.000 zł. W efekcie mogą oni utracić prawo do ulgi prorodzinnej mimo, że są małżeństwem uprawnionym do wspólnego rozliczenia podatkowego.

Przykład:

Julia i Zenon pobrali się na święta Bożego Narodzenia - 25 grudnia 2021 r. Posiadają córkę Zuzię w wieku 3 lat. Zenon posiada dochód 90.000 zł, Julia nie zarabia, gdyż opiekuje się córeczką. W 2021 r. Julia i Zenon, którzy jedynie przez 6 dni byli małżeństwem:

  • mogą rozliczyć się wspólnie (złożyć wspólne zeznanie roczne),
  • nie skorzystają z ulgi prorodzinnej.

Przy tych samych dochodach, gdyby małżeństwo trwało przez cały rok, Julia i Zenon:

  • mogliby rozliczyć się wspólnie
  • korzystaliby z łącznego limitu 120.000 zł dochodu, czyli uprawnieni byliby do ulgi prorodzinnej.

Poradniki - Nowy Polski Ład - sprawdź w kalkulatorach e-pity czy zyskasz czy stracisz?

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: