Wypełnienie PIT-a na kwiecień częściej odkładają mężczyźni, niż kobiety. Jeden na pięciu Polaków w ogóle nie wie, kiedy rozlicza się z fiskusem. Tak wynika z badań marki e-pity.

Co czwarta kobieta składa PIT-a w marcu, a jeden na czterech mężczyzn w kwietniu. Co piąta osoba w ogóle nie wie, kiedy rozlicza PIT-a, bo robi to za nią księgowa, ZUS lub zakład pracy. Samodzielnie rozlicza się tylko 1/3 badanych, 29,6% zleca to zadanie księgowej, a 28,4% prosi o pomoc kogoś z rodziny lub znajomego – wynika z naszych badań w ramach akcji „Mam to z głowy”.

Wśród osób wypełniających deklaracje podatkowe samodzielnie 18% rozlicza się już w lutym, 21,2% w marcu, a 20% czeka aż do kwietnia. Różnice widać między podatkowymi zwyczajami kobiet i mężczyzn. Panie wolą mieć PIT-a z głowy już w lutym i marcu (19,6% i 25%), podczas gdy panowie czekają z rozliczeniem niemal do ostatniej chwili – 24,3% z nich wypełnia deklarację dopiero w kwietniu.

W badaniu pytaliśmy także o formę rozliczania deklaracji. I tak 69% z nas wypełnia PIT-y elektronicznie, czyli z użyciem komputera i programu pobranego z Internetu lub uruchomionego z płyty CD. Im wyższe wykształcenie podatnika, tym częściej wypełnia on PIT-a za pomocą programu komputerowego.

Badanie „Co odkładamy na później” przeprowadzono w styczniu 2016 r. metodą telefonicznych badań ankietowych (CATI) na losowo wybranej próbie 500 osób. Badanie zrealizowała firma ECDF Badania na zlecenie marki e-pity.

Szczegółowy raport z badań: raport-badania-jak-wypelniamy-pity.pdf

Infografika podsumowująca badanie