z dnia: 2024-05-24

Odpłatne zniesienie współwłasności nieruchomości jest w istocie odpłatnym zbyciem udziałów w niej i jako takie podlega opodatkowaniu - potwierdził WSA we Wrocławiu i oddalił skargę podatniczki na indywidualną interpretację.

Zaskarżona interpretacja została wydana na wniosek podatniczki, która w 2021 r. otrzymała jako darowiznę od matki udział w nieruchomości wynoszący 1/2. Wartość tej darowizny określono w umowie na 300 tys.zł. Drugim współwłaścicielem nieruchomości, również z udziałem 1/2, był ówczesny mąż podatniczki. W 2023 r. byli już wtedy małżonkowie dokonali zniesienia współwłasności. Nieruchomość w całości przypadła mężczyźnie, za spłatą na rzecz kobiety w kwocie 420 tys. zł - na tyle wartość udziału wycenił rzeczoznawca.

Podatniczka wystąpiła wtedy o indywidualną interpretację i próbowała przekonać fiskusa, że otrzymana przez nią spłata z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości, która nie przekraczała wartości jej udziału, nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym, bo podatniczka nie ma z tego tytułu żadnego przysporzenia majątkowego, zaś otrzymana spłata stanowi ekwiwalent do posiadanego udziału w nieruchomości, uprzednio opodatkowanego podatkiem od spadków i darowizn. Dyrektor KIS uznał jednak, że w tej sytuacji doszło do odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości, a skoro nastąpiło to przed upływem 5 lat od otrzymania darowizny, to dochód z tego tytułu podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30e ustawy o PIT. Kobieta zaskarżyła tę interpretację.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Przychód z odpłatnego zbycia, a nie rekompensata

WSA we Wrocławiu zgodził się z zawartą w interpretacji oceną, że skoro skarżąca,  na skutek zniesienia współwłasności, przestała być współwłaścicielką nieruchomości i otrzymała za to zapłatę, to w istocie dokonała odpłatnego zbycia nieruchomości. Spłata nie stanowi już przedmiotu współwłasności, lecz całkowitą własność skarżącej, a celem dokonanej operacji było ustanie współwłasności i uzyskanie przez skarżącą za to zapłaty, a nie zamiana nieruchomości na pieniądze. Dlatego sąd nie zgodził się z oceną skarżącej, że otrzymane z tytułu spłaty środki pieniężne stanowiły "rekompensatę za utracony składnik majątkowy" i jako takie nie były przychodem. Sąd wskazał, że gdyby zgodzić się takim rozumowaniem, to w zasadzie każdą transakcję sprzedaży można by było uznać za zamianę towaru na pieniądz, a pieniądz byłby "rekompensatą" za utratę towaru. Takie rozumowanie prowadziłoby do absurdalnych skutków i należy je z tego względu odrzucić jako stanowczo błędne - podkreślił WSA we Wrocławiu i oddalił skargę podatniczki.

Podział majątku małżeńskiego bez PCC

Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT3.4011.468.2023.1.MJ z 30 sierpnia 2023 r., wyrok WSA we Wrocławiu I SA/Wr 887/23 z 16 kwietnia 2024 r. 

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo. Wcześniej pracował jako dziennikarz, redaktor i weryfikator w mediach tradycyjnych i internetowych, m.in. w wydawnictwie Axel Springer, Rzeczpospolitej i portalu tvn24.pl.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: