Począwszy od 15 lutego 2021 r. rozszerzona zostanie grupa formularzy (zeznań, deklaracji), które będą mogły zostać wysłane do KAS z użyciem podpisu zaufanego lub osobistego. Podatnik nie będzie musiał zatem stosować e-podpisu lub danych autoryzujących. 

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2021.
Nie musisz znać się na PIT'ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2021 i wyślij e-PIT online »

Wprowadzana zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia z dnia 19 września 2017 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz. U. z 2021 r. poz. 52). Jej celem jest poszerzenie katalogu dokumentów, które mogą być opatrywane poszczególnymi rodzajami podpisów elektronicznych.

Nowe metody podpisów pod deklaracjami dotyczyć będą jednak wyłącznie określonych działań podatnika. Nie w każdym przypadku będzie mógł on zatem skorzystać z podpisu zaufanego (np. ePUAP) oraz podpisu osobistego. I tak począwszy od 15 lutego 2021 r. dopuszczalne jest złożenie:

  • wniosku o zastosowanie karty podatkowej lub likwidacji prowadzonej działalności (PIT-16Z/PIT-16ZS) poprzez CEiDG i podpisanie takiego wniosku złożonego za pośrednictwem CEiDG podpisem zaufanym lub osobistym,
  • zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok (PIT-28) opatrzonego podpisem zaufanym albo podpisem osobistym ale wyłącznie w sytuacji, jeżeli są one przesyłane przez portal podatkowy – w przypadku korzystania z alternatywnych form wysyłki stosujemy dotychczasowe formy uwierzytelnienia – tj. dane autoryzujące podatnika lub e-podpis,
  • zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-36) opatrzonego podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, ale wyłącznie w sytuacji, jeżeli są one przesyłane przez portal podatkowy – w przypadku korzystania z alternatywnych form wysyłki stosujemy dotychczasowe formy uwierzytelnienia – tj. dane autoryzujące podatnika lub e-podpis.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję