z dnia: 2023-09-15

Nie tylko wynajem mieszkań na długi okres może korzystać z korzystnej, 8,5% stawki ryczałtu przeznaczonego dla wynajmu prywatnego. Również najem na krótkie okresy takie warunki spełnia - jednak warunkiem jest spełnienie szeregu formalności. Na taką kwalifikację przychodów wskazują również interpretacje organów podatkowych.

Z wnioskiem o indywidualną interpretację wystąpił współwłaściciel mieszkania kupionego z myślą o zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych związanych z rekreacyjnymi wyjazdami nad morze. W związku z wysokimi kosztami utrzymania lokalu, wnioskodawca - za zgodą współwłaścicielki - planuje wynajmowanie innym osobom tego mieszkania w ramach najmu krótkoterminowego, a więc na dni lub na tygodnie. Wynajmem chce się zajmować osobiście - nie będzie zatrudniać innych osób do obsługi czynności najmu, nie będzie korzystał z obsługi księgowej ani zarządczej. Nie będzie też świadczył osobom wynajmującym żadnych dodatkowych usług (gastronomicznych, sprzątania, rekreacyjnych, rozrywkowych itp) - opłata ma być pobierana wyłącznie za pobyt.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, a jego głównym źródłem dochodów jest umowa o pracę, z kolei współwłaścicielka utrzymuje się głównie z prowadzenia gospodarstwa rolnego. Wynajmowane ma być tylko jedno mieszkanie. Wnioskodawca postawił tezę, że w tej sytuacji przychody z najmu (w kwocie do 100 000 zł rocznie) mogą zostać opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% poza działalnością gospodarczą. Natomiast nadwyżka przychodów ponad ten limit będzie podlegała opodatkowaniu według stawki 12,5%.

Dyrektor KIS zgodził się, że nie ma podstaw, aby kwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej podejmowanych przez podatnika czynności, które mieszczą się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem. Działań z zachowaniem normalnych, zwyczajowo przyjętych w takich przypadkach reguł gospodarności, nie należy utożsamiać z działalnością gospodarczą.

Przypomniał wreszcie, że po zmianie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych nie trzeba już składać oświadczenia o wyborze opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Obecnie dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej w zakresie najmu jest to jedyna możliwość.

Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT1.4011.510.2023.1.PSZ z 5 września 2023 r.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: