Zapłata podatku po terminie nie oznacza od razu, że należy opłacić odsetki według podstawowej stawki – 8%. Niższe niż standardowe odsetki za zwłokę albo brak obowiązku zapłaty jakichkolwiek odsetek należą się bez konieczności składania pism lub wniosków do urzędu skarbowego.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2021.
Nie musisz znać się na PIT'ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2021 i wyślij e-PIT online »

Podatnik, który popełni błąd w rozliczeniach podatkowych i wykaże zbyt wysoki zwrot podatku lub zapłaci podatek w zbyt niskiej wartości, ma dwie metody na to, aby nie płacić odsetek za zwłokę w podstawowej wysokości – 8% rocznie.

Koryguj PIT w kwietniu

Po pierwsze, warto błąd odnaleźć jak najszybciej. Jeśli bowiem wartość odsetek nie przekracza 8,7 zł nie trzeba ich w ogóle płacić.

Odsetki za zwłokę liczy się od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin zapłaty. Nawet jeśli złożyłeś deklarację PIT przed 30 kwietnia i wpłaciłeś podatek wynikający z tej deklaracji po terminie, to odsetki liczone są od 1 maja.

Oblicz odsetki od Twojej korekty PIT za 2020 r.

Jeśli natomiast korekty dokonałeś w kwietniu i podatek należny z korekty zapłaciłeś w kwietniu, to odsetki w ogóle nie są naliczone – podatek płacony jest wówczas w terminie, czyli do 30 kwietnia.

6 miesięcy na obniżone odsetki za zwłokę

Po drugie, obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 50% stawki odsetek za zwłokę (czyli 4% rocznie) stosuje się w przypadku spełnienia łącznie następujących warunków:

  1. złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji;
  2. zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.

Jeśli korekta rocznego PIT za 2020 r. odbędzie się w okresie 1 maj – 30 wrzesień 2021 r., a zapłata nastąpi w 7 dni – odsetki można obliczyć według stawki 4%. Jeśli korekty dokonano przed 1 maja

Obniżona stawka nie obejmuje jednak korekty wynikającej z przeprowadzenia przez organu podatkowej kontroli podatkowej, postępowania podatkowego lub – co najistotniejsze - z czynności sprawdzających. Jeśli złożona zostanie korekta w okresie tych postępowań, to zapłacić należy odsetki za zwłokę w podstawowej wysokości.

Czytaj o korekcie zeznania PIT

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję