...obniżenie podatku PIT do zapłaty w 2021... jeszcze w 2020 roku!

Stoisz przed wyborem – zapłacić fiskusowi kilkaset złotych podatku czy za pomocą paru prostych działań dostać wszystkie te pieniądze dla siebie, do wydania na co tylko zapragniesz?

Pobierz darmowy e-book - 18 sprytnych rozwiązańPobierz darmowy e-book

Czwarty kwartał 2020 r. to ostatni dzwonek, by dopiąć szeregu spraw, które umożliwią Ci większy lub całkowity zwrot podatku za rok 2020. Te same działania przeprowadzone w styczniu 2021 r. sprawią, że nie będzie on już tak korzystny. Pozostało niewiele czasu. Oto kilka najlepszych sposobów na odzyskanie swoich nakładów.  Lepiej się pospiesz!

#1 - Sposób pierwszy - korzystaj z ulgi na COVID i nie płać podatków

Jeśli jesteś pracownikiem lub zleceniobiorcą i nie ukończyłeś 26 lat, to już w sierpniu złożyć swojemu pracodawcy oświadczenie, aby nie pobierał od Twoich wynagrodzeń zaliczki na podatek. Jeśli poczynając od 1 sierpnia 2019 r. wysokość wynagrodzenia brutto nie przekroczy 35 636,67 zł, całe takie wynagrodzenie zostanie zwolnione z opodatkowania. Jeśli oświadczenie nie wystąpi, to płatnik pobierze zaliczkę na podatek, ale będzie można go odzyskać na koniec roku - poprzez deklarację podatkową PIT. Podatek zaoszczędzi też pracodawca - wynagrodzenie pracownika pozostanie dla niego kosztem uzyskania przychodów, i obniży wartość dochodu do opodatkowania! Czytaj więcej o uldze dla młodych.

#1 - Sposób drugi - przekaż darowizną komputery firmowe i odlicz nawet 200% ich wartości

 

#1 - Sposób trzeci - odliczać w B+R więcej w związku z COVID

 

#1 - Sposób pierwszy - kup dom lub mieszkanie i odlicz wydatek od dochodu

Od 2020 r. obiwązywać ma ulga związana z nabyciem mieszkania lub budową domu przez osoby młode (do 35 r. ż.). Efektem wprowadzenia ulgi ma być odliczanie od dochodu kwot związanych z inwestycjami na rynku pierwotnym. Ulga przysługiwać będzie w związku z inwestycjami o metrażu nie przekraczającym ustalonych norm, obowiązywać będzie również maksymalny roczny wymiar ulgi. Warto przemysleć, czy zamiast kupować mieszkanie dla swoich dzieci - nie lepszym będzie przekazać im darowizną środki, z któych skorzystać będą mogły samodzielnie, zyskując jednocześnie uprawnienie do ulgi podatkowej.   

#2 - Sposób drugi - skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej i remontuj swój dom

Wydatki na polepszenie warunków cieplnych swojego domu, dokumentowane fakturami, wystawionymi przez podatników VAT - do łącznej wartośc 53.000 zł możesz odliczyć od dochodu. Ulga termomodernizacyjna pomoże Ci nie tylko w rozliczeniu roku 2019 - jeśli poniesiesz wydatki wyższe niż Twój dochód - ulga przechodzi na kolejne lata i możesz z niej korzystać łącznie przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek na termomodernizację (np. ocieplenie domu, montaż kolektorów, montaż pieca, wymianę instalacji C.O.). 

Czytaj więcej o uldze

#3 - Sposób trzeci: wykorzystaj kwotę wolną od podatku!

Czy wiesz, że w 2019 r. obowiązuje kwota wolna od podatku i kwota zmniejszająca podatek, która pozwoli obniżyć podatek nawet o 1420 zł. Dopiero przy zarobkach netto 127.000 zł i wyższych kwota zmniejszająca podatek wyniesie 0 zł, a pomiędzy 85528 zł a 127.000 zł kwota ta będzie malała (im wyższy zarobek, tym niższa ulga podatkowa).

Uwaga! Kwota wolna w PIT za 2019 r.

Nie wiesz jak zmiana kwoty wolnej w PIT 2019 wpłynie na Twój podatek do zapłaty w 2020 r.?
Czy Twój podatek będzie wyższy czy niższy? 
Wylicz PIT od razu w Programie e-pity 2019 i wysyłaj Twój e-PIT w 2020 >>

Aby zachować odliczenie wykorzystaj maksymalnie koszty uzyskania przychodów tak, by zamiast podstawowych - stosować podwyższone, ze względu na dojazdy do pracy, korzystanie z praw autorskich czy też w związku z ponoszeniem innych wydatków związanych wyłącznie z zarabianiem. Pamiętaj, że szczególnie przy umowach zlecenie i o dzieło, prawidłowo dokumentowane koszty uzyskania przychodów mogą znacząco obniżyć wartość faktycznego dochodu, znacznie przewyższając tym samym standardowy ich limit - 20% Twojego wynagrodzenia! Kwotę wolną łatwiej zachowasz również, jeśli rozliczać będziesz się wspólnie z małżonkiem czy też jako samotny rodzic! Sprawdź jak wyliczamy kwotę wolną od podatku w 2019 r.

#4 - Sposób czwarty: planuj swoje zarobki sezonowe - odlicz nawet 1420 zł

Odpowiednio planując swoje rozliczenie możesz wykorzystać w pełni kwotę zmniejszającą podatek (tzw. ulga podatkowa) w pełnej kwocie 1420 zł. Wystarczy, by Twoje dochody nie przekraczały rocznie 8.000 zł. Aby to osiągnąć możesz działać dwutorowo. Po pierwsze, dochód to kwota jaka pozostaje Ci odjęciu od wynagrodzenia brutto kosztów uzyskania przychodów, zapłaconych składek ZUS oraz wszelkich ulg odliczanych od dochodu (np. na internet, darowizn na cele społeczne, rehabilitacyjnej,  przekazania krwi). Jeśli zatem tylko możesz, to wykorzystaj wszystkie możliwe odliczenia podatkowe, zmniejszając tym samym kwotę dochodu. Po drugie - jeśli pracujesz sezonowo lub dorywczo, to czasem warto zastanowić się, czy warto pracować kolejny miesiąc po tym, gdy wynagrodzenie przekroczyło 8.000 zł "na rękę" - dzięki temu cała zapłacona przez pracodawcę zaliczka na podatek (1420 zł) trafi z końcem roku z powrotem do ciebie. Jak rozliczać pracę sezonową w rolnictwie - czytaj więcej?

#5 - Sposób piąty: jeśli jesteś twórcą... możesz zyskać podwójnie

Limit kosztów uzyskania przychodów u twórców w rozliczeniu za 2019 r. wynosi 50% ale wyłącznie do wartości dochodu 171.056 zł. Jeśli w rozliczeniu 2019 r. kwota ta zostanie przekroczona, to procentowe koszty podatkowe od nadwyżki ponad tę kwotę wynoszą 0 zł. Istnieje jednak grupa zawodów, które przestały być uprawnione do kosztów autorskich. W ich przypadku 50% koszty nie przysługują w ogóle, choć rok wcześniej były one rozliczane. Jeśli planujesz rozliczać prawa autorskie, sprawdź dokładnie umowę. Czasem niewielkie jej zmiany (ustalenie rodzaju dzieła, wykonywanych świadczeń) mogą sprawić, że będziesz uprawniony do wysokich kosztów podatkowych w 2019 r. Sprawdź listę zawodów z 50% kosztami!

#6 - Sposób szósty - kontroluj zarobki swojego dziecka, aby nie stracić od 1112 zł do 2700 zł odliczenia podatkowego

Dzieci coraz częściej starają się same dorobić do kieszonkowego lub do studiów, a czasem chcą się utrzymywać samodzielnie już na studiach. Zdarza się, że ich wynagrodzenie, nawet sezonowe, przekracza rocznie 3089 zł netto (np. pracują przez całe wakacje - 3 miesiące za wynagrodzenie minimalne w pełnym wymiarze czasu pracy). Jeśli takie wynagrodzenie otrzymuje pełnoletnie dziecko uczące się, które nie ukończyło jeszcze 25 lat, to utracisz prawo do ulgi na to dziecko. Możesz stracić od 1112,04 zł (jeśli masz jedno lub dwoje dzieci) - do nawet 2700 zł na każde z dzieci - w przypadku rozliczenia ulgi na trójkę i więcej dzieci. Szczególnie w rodzinach wielodzietnych warto sprawdzić, czy pełnoletnie dzieci nie zarabiają zbyt wiele - w tym przypadku utrata ulgi podatkowej, czyli 2700 zł, może okazać się bardziej dotkliwa niż rezygnacja z pracy i wynagrodzenia przez kolejny miesiąc wakacji! Jak rozliczać zarobki dziecka na PIT/M?  

Pamiętaj jednak, jeśli dziecko otrzymywać będzie zarobki z umowy o pracę lub zlecenie od 1 sierpnia 2019 r. - to kwoty takie do 35 636,67 zł (przychodu brutto) nie wpłyną na praw do ulgi prorodzinnej przysługującej rodzicowi.

#7 - Sposób siódmy - zatrudnij w swojej firmie pełnoletnie dzieci, teściów lub rodziców

Masz zbyt niskie koszty podatkowe a nie chcesz szastać kasą i płacić obcym osobom za pracę u ciebie? Nic prostszego - zawrzyj umowę z członkami własnej rodziny - np. umowę o dzieło na projekt logo swojego sklepu lub na projekt wystroju wnętrza albo zleć im doraźne prace porządkowe czy inwentaryzacyjne na podstawie umowy zlecenie. Pamiętaj jedynie, że w kosztach nie rozliczysz wartości własnej pracy, pracy małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki. Sprawdź, jak rozliczać koszty podatkowe?

#8 - Sposób ósmy - jesienią załóż firmę i idź na studia lub podnoś swoje kwalifikacje 

Jesienią rozpoczyna się rok akademicki, dzięki czemu można pozyskać dodatkowe umiejętności przydatne przy prowadzeniu firmy i uzyskiwaniu przychodów. Jeżeli zdecydowałeś się na poszerzanie swojej wiedzy i doszkalanie umiejętności
, to warto wcześniej założyć firmę, której profil będzie związany z pozyskiwanymi umiejętnościami. Czesne, wydatki na dojazd, wynajęcie lokalu czy opłaty za egzamin - wszystkie te wydatki będziesz mógł zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodów. Mogą one obniżyć przychód jeszcze w tym roku, ale również mogą być rozlicozne w następnych 5 latach jako strata roku podatkowego 2019! Pamiętaj tylko o prawidłowym udokumentowaniu kosztów nauki i innych wydatków - jako przedsiębiorca żądaj faktur na każdy ponoszony koszt podnoszenia wiedzy!   

#9 - Sposób dziewiąty - wynajmij mieszkanie studentom i rozliczaj koszty uzyskania przychodu

W IV kwartale roku studenci poszukują pokoju lub mieszkania na wynajem. Jeśli zdecydujesz się podpisać z nimi umowę, to nie musisz wcale płacić 8,5% podatku od wszystkiego, co dostaniesz. W pierwszym okresie warto rozliczać się na tzw. zasadach ogólnych - płacąc podatek tylko od tego, co faktycznie zarobisz. Jesli kupujesz do mieszkania meble, sprzęt AGD, koce, pościel... bierz na wszystko faktury - wydatki te obniżą przychód z najmu tak samo, jak wydatki na media w lokalu lub koszt amortyzacji wynajętego mieszkania lub jego części (odpisy amortyzacyjne szczególnie lokali używanych mogą wynieść nawet kilkaset złotych miesięcznie!!!). Po początkowym okresie rozliczania kosztów podatkowych, w styczniu 2020 r. rozważ przejście na opodatkowanie ryczałtem - już po kilku miesiącach może on stać się bardziej opłacalny! Rozliczaj prawidłowo najem mieszkania.

#10 - Sposób dziesiąty: zafunduj sylwestrowy turnus zdrowotny cioci lub babci!

W przypadku osób niepełnosprawnych lub ich opiekunów odliczeniu od dochodu podlegają wydatki za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne. Jeśli planujesz taki wyjazd – warto wcześniej zadbać o jego rezerwację w grudniu. Ilość miejsc przed sylwestrem zawsze jest ograniczona (ulga rehabilitacyjna).

#11 - Sposób jedensty: przedsiębiorco, spraw sobie nowy pojazd na Mikołajki!

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, grudzień to dobry czas na zawarcie umowy leasingu operacyjnego (na samochód czy motocykl). W jej efekcie do kosztów podatkowych ostatniego miesiąca roku wprowadzisz całość kosztów opłat wstępnych, kosztów manipulacyjnych oraz ratę leasingową za miesiąc grudzień. Pamiętaj, żeby nie kupować pojazdu – gdyż będzie on podlegał amortyzacji, a ona nie pozwoli Ci rozliczyć co do zasady kosztów w 2019 r. Jak rozliczać PIT firmy?

#12 - Sposób dwunaty: zostań honorowym dawcą krwi!

Oddaj krew i ciesz się z niższego podatku PIT! Wartość przekazanej krwi lub osocza możesz odliczyć od dochodu – za każdy litr krwi otrzymasz bonus podatkowy - poprzez odliczenie od dochodu 130 zł. Z tytułu osocza i innych składników krwi - bonus będzie innej wysokości i należy go ustalić indywidualnie, w zależności od rodzaju składników krwi. Pamiętaj, że ulga obejmuje wyłącznie nieodpłatnie przekazaną krew i osocze (przekazywane przez honorowych dawców) na rzecz centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa i innych jednostek uprawnionych. Odliczenie od dochodu przysługuje wyłącznie za faktycznie przekazaną krew (im więcej przekażesz, tym wyższa będzie ulga). Jej wartość nie może przekroczyć jednak 6% Twojego dochodu (darowizny na cele krwiodawstwa).

#13 - Sposób trzynasty: kup nowe wyposażenie dla swojej firmy!

Zwiększenie kosztów Twojej firmy jest szczególnie istotne w grudniu. Musisz go dokonać jednak w taki sposób, by nie amortyzować wartości ponoszonego kosztu (a zatem, by nie stanowił on środków trwałych), gdyż wówczas rozliczenia dokonywałbyś dopiero od kolejnego miesiąca (stycznia 2020 r.).

Najlepszą metodą na obniżenie kosztów roku podatkowego w Twoim przedsiębiorstwie będzie zakup elementów wyposażenia, których wartość jednostkowa nie przekracza 10.000 zł. Wyposażenie tego rodzaju trafi do kosztów uzyskania przychodów. Co więcej, jeśli jego wartość nie przekroczy 1.500 zł, nabytego majątku nie ujmiesz nawet w ewidencji wyposażenia (PIT - prowadzę firmę).

#14 - Sposób czternasty: obdaruj organizację dobroczynną lub kościół!

Jeśli chcesz odliczyć pewną kwotę od dochodu uzyskanego w 2019 r., to możesz jeszcze w grudniu dokonać darowizny na cele pożytku publicznego na rzecz organizacji działających w tej sferze. Możesz też przekazać określoną kwotę na rzecz kultu religijnego. Uważaj jednak, bo wartość tych darowizn, łącznie z odliczeniem kwoty ekwiwalentu za oddaną krew, nie mogą przekroczyć 6% Twoich dochodów z 2019 r.

Jeżeli natomiast chcesz wesprzeć działalność charytatywno – opiekuńczą kościoła – to po przekazaniu takiej kwoty nie musisz się martwić, czy mieści się ona w limicie 6% dochodu. W tym przypadku bowiem limitu nie stosuje się (darowizny).

#15 - Sposób piętnaty - darowizna na rzecz edukacji

Od 2019 r. masz możliwość dokonać darowizny na edukację. Nie zapomnij przekazać darowizny na ten cel - jej wartość odliczysz od dochodu w rozliczeniu składanym w 2020 r. Jak rozliczać darowiznę na rzecz szkół?

#16 - Sposób szesnasty: zrób przedświąteczną wyprzedaż swoich towarów!

Wysoki stan magazynowy na koniec roku powoduje konieczność zapłaty dodatkowego podatku. Dzieje się tak w przypadku, gdy wartość spisu z natury na koniec roku jest wyższy niż jego wartość na początku roku, by uniknąć takiej sytuacji warto wcześniej zadbać o wyprzedaż przedświąteczną towarów, które wychodzą z mody, stoją długo w magazynie lub nie sprzedają się. Sprzedaż z niską marżą lub nawet po kosztach ograniczyć może wysokość podatku do zapłaty z tytułu prowadzonego przedsiębiorstwa (PIT - prowadzę firmę)

#17 - Sposób siedemnasty: bądź online i płać mniej!

Nie masz Internetu? Zainstaluj go, opłać w grudniu i zyskaj nawet 760 zł. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z ulgi na Internet, to przez 2 pierwsze lata będziesz mógł odliczać po 760 zł rocznie. Odliczenie obejmuje wyłącznie koszty dostępu do sieci internetowej (opłata za łącze, a nie za urządzenie czy jego montaż). Jeżeli wydatek poniesiesz z góry w grudniu za kolejny rok, to masz prawo skorzystać z ulgi jeszcze w 2019 r. (ulga na internet).

#18 - Sposób osiemnasty: wypraw pracownikom firmową Wigilię!

Zamiast przekazywać podatek fiskusowi warto docenić swoich pracowników. Koszty imprezy integracyjnej, na którą zaprosisz pracowników może być dla ciebie kosztem uzyskania przychodów. W grudniu warto też zadbać o uzupełnienie firmowej spiżarni – kup kawę, herbatę, wodę oraz zapas ciastek, którymi częstujesz w czasie spotkań firmowych swoich kontrahentów. Wszystkie te wydatki dokonane w grudniu będą obniżały podatek w 2019 r. (PIT - prowadzę firmę).

#19 - Sposób dziewiętnasty: kup leki i odlicz ich wartość od dochodu!

Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną, możesz kupić w grudniu leki związane z leczeniem niepełnosprawności. Odliczenie przysługuje Ci w kwocie różnicy pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu na leki a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo). Co ważne, ze środków medycznych możesz skorzystać nie tylko w miesiącu grudniu 2019 r., ale w kolejnych okresach roku 2020 (ulga rehabilitacyjna).

#20 - Sposób dwudziesty: wyremontuj biuro!

Pomaluj lub wytapetuj pomieszczenia służbowe, połóż nową wykładzinę lub nowy panel. Inwestycja, która będzie jedynie remontem może być w całości kosztem w grudniu. Jeżeli będzie ona modernizowała dotychczas wykorzystywany lokal pamiętaj, by jej wartość nie przekroczyła 10.000 zł. W przeciwnym wypadku będziesz musiał ją amortyzować (PIT - prowadzę firmę).

#21 - Sposób dwudziesty pierwszy: dobra emerytura i ulga podatkowa!

Odłóż środki na rachunek IKZE jeszcze w 2019 r. i obniż podatek - podwyższając emeryturę! Jesteś gotów, by Twoja emerytura była wyższa, niż ta otrzymywana od Państwa? Jeśli tak, to już dziś zacznij odkładać oszczędności na rachunek w ramach IKZE. Wpłaty do wysokości 5 718 zł, dokonane w 2019 roku, dodatkowo obniżą dochód i pozwolą zapłacić niższy podatek. Jeśli zdecydujesz się na max. wpłatę, obniżysz PIT o: 959,69 zł (przy 18% skali podatkowej), 1013,00 zł (przy 19%) lub nawet 1706,11 zł (przy 32%). Co ważne, całą składkę możesz wpłacić nawet w ostatnim dniu grudnia - istotne jest wyłącznie, by dokonać jej jeszcze w 2019 roku! Składki na IKZE w rocznym PIT.

A w bonusie – sposób dwudziesty drugi: dziecko w grudniu! ;)

Za każdy miesiąc przysługuje Ci ulga prorodzinna. Przy pierwszym dziecku odliczyć za grudzień możesz kwotę 92,67 zł.  Co ważne,kwotę tę odliczasz od podatku – jest to znacznie korzystniejsze dla Ciebie niż pozostałe odliczenia dokonywane od dochodu. W jego efekcie bowiem odzyskujesz całą kwotę ulgi (92,67 zł), a nie jak w przypadku pozostałych ulg, jedynie około 18% jej wartości.

Pamiętaj jednak, by zadbać o to znacznie wcześniej niż w grudniu… czyli około 9 miesięcy wcześniej.

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję