Dokumentacja

Help - pomoc do Programu e-pity

Program e-pity instaluje się w prosty i szybki sposób. Przede wszystkim należy go pobrać ze strony internetowej http://e-pity.pl/pobierz_darmowy_program/.

Pojawi się wtedy okienko z pytaniem czy chcesz uruchomić lub zapisać program na swoim komputerze.

Kliknij w Zapisz jako, dzięki czemu w następnym kroku będzie widoczna lokalizacja aplikacji (miejsce, gdzie zostanie ona zapisana) i jej nazwa.

Potwierdź klikając w przycisk Zapisz. Rozpocznie się proces pobierania programu na Twój komputer.

Gdy pobieranie dobiegnie końca, otworzy się okienko z pytaniem czy chcesz uruchomić aplikację.

Najwygodniej po prostu kliknąć w przycisk Uruchom, aby przejść do etapu instalacji.

Jeżeli jednak omyłkowo zaznaczyłeś Anuluj lub chcesz zainstalować Program e-pity później, musisz w tym celu wyszukać plik setup_e-pity2018.exe (chyba, że nadałeś jej swoją nazwę - wtedy szukasz po tej nazwie) w lokalizacji, jaką podałeś przy pobieraniu programu.

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem instalacji pozamykać wszystkie uruchomione programy. Zapewni to pełną poprawność procesu instalacji i zapobiegnie ewentualnym błędom lub przerywaniu procesu instalacji.

 1. Po uruchomieniu aplikacji otwiera się okno Kreatora instalacji programu e-pity.
  Kliknij w przycisk Uruchom, aby kontynuować proces instalowania e-pity. Następnie zaakceptuj warunki umowy i kliknij Dalej.
 2. Następnie wybierz docelową lokalizację programu. Kreator sam podaje domyślną lokalizację, którą możesz zmienić naciskając przycisk Przeglądaj. Wówczas otworzy się okienko z folderami Twojego komputera, spośród których - klikając w wybrany folder - wybierasz ten, w którym ma zostać zapisany program e-pity. Po dokonanym wyborze kliknij w Dalej i przejdź do kolejnego etapu. Zalecamy instalację w domyślnym katalogu, który się wyświetla.
 3. Rozpocznie się proces instalacji i jednocześnie pojawi się pasek wyświetlający jej postęp w procentach. Program powinien zainstalować się szybko: maksymalnie do kilku minut. Na zakończenie instalacji otworzy się okno startowe programu e-pity.
 4. Abyś nie musiał wpisywać danych osobowych, program wykryje na Twoim komputerze bazy najpopularniejszych programów finansowo-księgowych takie jak: Płatnik, e-Deklaracje, Optima, IPS czy poprzednie wersje programu e-pity, z których możesz wczytać, zaimportować dane osób i firm.

Program e-pity został zainstalowany pomyślnie. Teraz możesz rozpocząć wypełnianie deklaracji PIT. W tym celu polecamy zapoznanie się z pozostałymi zakładkami Pomoc do e-pity. W przypadku wystąpienia problemów w trakcie instalacji lub użytkowania programu, skontaktuj się z naszą pomocą techniczną: tel.: 61 307 17 77 lub e-mail: serwis@e-pity.pl

Instalacja aplikacji flash na MacOS (10.15 i nowsze) 

Dla nowych użytkowników Mac, lista kroków poniżej. 

Natomiast jeśli był aktualizowany system i pojawił się problem z aktualizajcą programu, należy postępować wg zasad od kroku nr 5.

Krok 1. Należy pobrać paczkę Adobe AIR.framework.zip korzystając z linku: https://download.fillup.pl/down/MacOS/Adobe%20AIR.framework.zip  

Krok 2. Następnie należy rozpakować zawartość paczki do katalogu: Macintosh HD/Biblioteki/Frameworks

 

Krok 3. Należy pobrać instalator programu ze strony (standardowe pobieranie): https://download.e-pity.pl/down/setup_e-pity2018.dmg 

Krok 4. Kliknąć dwukrotnie na instalator.

Krok 5. W wypadku, jeżeli po instalacji pojawi się okno 'Nie można otworzyć pliku e-pity; Apple nie może sprawdzić, czy nie zawiera złośliwego oprogramowania.', należy kliknąć w Pokaż w Finderze

, następnie prawym przyciskiem myszy na fillUp i 'Otwórz'.

 

Następnie klikamy 'Otwórz'.

 

Po tych krokach program powinien zostać poprawnie zainstalowany oraz uruchomiony.

Pomimo poprawnego zakończenia instalacji programu, na ekranie cały czas wyświetla się instalator. Należy wymusić jego zamknięcie.

 

Jeśli ktoś ma już zainstalowany program za poprzedni rok nie musi go ponownie instalować, wystarczy uruchomić aktualizację aplikacji. 
Jeżeli szukasz wersji archiwalne za lata przed 2015 rokiem np. dla chcących wystawić korektę PIT-a znajdują się pod adresem: http://www.e-pity.pl/o_programie/archiwalne_wersje/

Aby szybko zaktualizować aplikację e-pity, uruchom program i potwierdź komunikat o nowej wersji. Program automatycznie ściągnie plik nowej wersji, zamknie się i będziesz mógł go  ponownie zainstalować.

Aktualną wersję programu możesz pobrać z naszej strony internetowej pod linkiem: http://www.e-pity.pl/pobierz_darmowy_program/.

Aplikację na inny system operacyjny można zainstalować przez kliknięcie w ikony systemów operacyjnych (Linux, Mac OS, iPad, Android), które znajdują się pod przyciskiem „Pobierz”.

Niewątpliwym ułatwieniem w wypełnianiu deklaracji w programie jest fakt, że aplikacja e-pity uczy się Twoich danych z każdą wypełnioną deklaracją.

Jeżeli wypełniając pierwszy raz deklarację i wpiszesz takie dane jak: PESEL, adres, datę urodzenia itp. w każdej kolejnej deklaracji, gdy zaczniesz np. wpisywać nr PESEL - program, podpowie Ci dane i będziesz mógł je wybrać z listy. Dzięki temu jednym kliknięciem, wypełnisz wszystkie dane, jakie już wcześniej wpisałeś, a jakie występują w danej deklaracji.

Wszystkie dane w Programie e-pity wersja desktop zebrane są w Aktówce. Podobnie w przypadku modyfikacji danych – jeżeli wybranej osobie zmieni się adres zamieszkania – to takiej zmiany możesz dokonać wypełniając konkretną deklarację. Przed jego zamknięciem aplikacja zapyta, czy dokonać modyfikacji danych w tym zakresie.

Możesz także jednorazowo wpisać dane osoby lub firmy oraz dokonać stosownych modyfikacji wywołując okno Aktówki z menu w górnym pasku zadań.

Po wejściu do Aktówki widzimy z lewej strony menu, według którego można posegregować wszystkie wpisy (kategorie menu:Wszystkie, Osoby fizyczne, Firmy i podmioty prawne, Ulubione, Usunięte, Urzędy).

Po zaznaczeniu myszką danego elementu listy (imię i nazwisko osoby), możemy przejść do modyfikacji tego elementu lub przejść do listy formularzy powiązanych z tym wpisem aktówki.

Po zaznaczeniu wpisu (konkretnej osoby) mamy dostęp do podstawowych funkcji dotyczących tego wpisu aktówki, czyli możemy zmienić wyświetlaną nazwę, usunąć wpis itp. (opcja Więcej):


Na liście możemy zaznaczyć wiele wpisów jednocześnie, a także możemy oznaczać wpisy jako 'Ulubione' (aby mieć do nich szybszy dostęp).

Dane do Aktówki możesz także wygodnie dodać poprzez import danych z programu Płatnik, e-deklaracje, programu e-pity lub pliku XML.

Każdą nową osobę prywatną, pracownika lub firmę, podmiot prawny należy w aktówce dodawać osobno, wybierając odpowiednio: "Dodaj osobę fizyczną" lub "Dodaj firmę lub podmiot prawny".

Wówczas pojawi się poniższy formularz danych, które należy wypełnić:

lub firmy, osoby fizycznej prowadzącej działalność oraz innych podmiotów.

Wpisanymi danymi osobowymi możesz zarządzać poprzez ich modyfikację (przycisk Modyfikuj) lub całkowite usunięcie (przycisk Usuń).

Nazwy dodanych osób możesz posortować alfabetycznie poprzez kliknięcie na napis Nazwa. Przydatna może się okazać także wyszukiwarka w Aktówce, dzięki której w szybki sposób znajdziesz daną firmę lub osobę. Do tej wyszukiwarki wpisz nazwę (imię i nazwisko) lub numer identyfikacyjny (NIP lub PESEL).

Aktówka jest bezpieczną formą przechowywania danych, gdyż nie są one przechowywane u nas, lecz na Twoim dysku lub 'w chmurze'. Tym samym nie musisz obawiać się o ich bezpieczeństwo, utratę lub kradzież związaną z korzystaniem z naszego programu. Jednocześnie aktówka znacznie przyspiesza czas wypełnienia deklaracji, gdyż wymagane na druku dane są z niej zaciągane za pomocą jednego kliknięcia – wyboru osoby/firmy z listy. Tym samym możesz mieć wypełniony druk w 60-70%, pozostaną Ci tylko do uzupełnienia pola, których danych nie ma w Aktówce.

W każdej chwili możesz zrezygnować z używania Programu e-pity i go odinstalować. Pamiętaj, że jest to proces nieodwracalny, który spowoduje usunięcie wszystkich dotychczas wprowadzonych danych, zarówno z wypełnionych i zapisanych przez Ciebie deklaracji jak i z Aktówki.

Aby odinstalować program należy z poziomu menu Start kliknąć na Wszystkie programy, odszukać katalog e-pity, a następnie kliknąć w ikonę odinstaluj e-pity 2018. Klikając w kolejnych etapach Dalej przeprowadzi się operację odinstalowania programu. O jej powodzeniu zostaniemy na końcu poinformowani odpowiednim komunikatem.

Nastąpi deinstalacja programu, jednak ze względu na pomyłkowe usunięcie programu dane pozostaną na dysku.


Jeżeli chciałbyś usunąć definitywnie wszystkie dane, możesz tego dokonać, przenosząc do kosza cały katalog e-pity, który znajduje się w katalogu dokumentów użytkownika/efile/e-pity

np. na Windows 7/8/10/Vista:
C:/Users[user]/Documents/efile/e-pity

na Windows XP:
C:/Documents and settings[user]/Moje dokumenty/efile/e-pity

na Mac:
/Users/[user]/Documents/efile/e-pity

Program e-pity w wersji desktop oferuje kilka możliwości wyszukiwania interesującej Cię deklaracji PIT.

W oknie głównym aplikacji możemy wybrać podstawowe deklaracje PIT.

PITy roczne, jak PIT-28/PIT-28S, PIT-37, PIT-36/PIT-36S, PIT-36L/PIT-36LS, PIT-38, PIT-39 wraz z załącznikami, można otworzyć z poziomu Kreator lub Deklaracje.

Ponadto w zakładce Baza formularzy można wyszukać następujące formularze:

PIT-2, PIT-2A i 2K, PIT-3, PIT-6, PIT-12, PIT- 14, PIT-16, PIT-16A i 16Z, PIT-19A PIT-23, PIT-28/PIT-28S, PIT-28/A i 28/B, PIT-36/PIT-36S, PIT-36L/PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-CFC z załącznikami PIT/B, D, M, O, Z, ZG, BR, DS, MIT oraz druki NIP-7, ZAP-3, UPL-1, UPL-1P, OPL-1, OPL-1P, SSE-R.

Program e-pity w wersji online umożliwia wypełnienie deklaracji: PIT-28/PIT-28S, PIT-37, PIT-36/PIT-36S, PIT-36L/PIT-36LS, PIT-38, PIT-39 wraz z załącznikami wyłącznie poprzez wygodny kreator.  

PITy firmowe, takie jak PIT-11, PIT-8C, PIT-4R dostępne są w programie e-pity Płatnika.

Kreator służy do łatwego generowania deklaracji PIT - polecamy je szczególnie osobom, które nie chcą zgłębiać tajników wiedzy księgowej czy prawniczej. Za pomocą kreatora można krok po kroku wypełnić formularz, korzystając z podpowiedzi i wyjaśnień dotyczących poszczególnych pól wypełnianego druku.

Kreator polecamy dla osób rozpoczynających swoją przygodę z PIT-ami. W kilku krokach można wpisać swoje dane, przychody i ulgi oraz wskazać OPP, któremu chcemy przekazać 1% podatku. Dodatkowo Kreator sam wybierze jaki PIT powinien być wystawiony i przepisze wszystkie dane oraz kwoty w odpowiednie pola na deklaracji oraz na wszystkich załącznikach. Jeśli miałeś przychody z kilku źródeł (np. kilka PIT-11), dodaj je osobno przepisując kwoty, a Kreator wszystko podsumuje i wyświetli w osobnych zakładkach główną deklarację PIT i wystawione do niej załączniki. W każdej chwili można cofnąć się z poglądu PIT-a do Kreator przez opcję „Kreator” oraz poprawić, czy uzupełnić dane w deklaracji.

Opcję Deklaracje przygotowaliśmy dla doświadczonych podatników i jest dostępna wyłącznie w wersji desktop do pobrania. Wypełnia się wówczas PIT-a w sposób zbliżony do odręcznego – na aktywnym druku. Program podświetla pola, w które wpisuje się dane. Część pól uzupełnia się przez kliknięcie w zielone przyciski „wybierz”, „wpisz dochody”, „wpisz odliczenia” czy „dodaj dziecko”. Dzięki temu dane wpisuje się  tylko raz, a program transportuje je z każdego załącznika do głównej deklaracji, np. PIT-37.

Wszystkie zapisane deklaracje w programie są dostępne w zakładce Moje formularze. Po wejściu do zakładki Moje formularze, w menu znajdują się główne kategorie formularzy (Wszystkie, e-Deklaracje, ePUAP, Ulubione, Usunięte), wg których możemy sortować deklaracje z listy.
Aby zmodyfikować element listy (zapisaną deklarację), należy najpierw zaznaczyć daną deklarację i kliknąć 'Modyfikuj'.

Po zaznaczeniu deklaracji mamy dostęp do podstawowych funkcji dotyczących tej deklaracji: możemy ją wysłać elektronicznie do systemu e-Deklaracje, wydrukować, zapisać na dysku, wysłać mailem zmienić wyświetlaną nazwę, usunąć itp.
Na liście formularzy mamy możliwość zaznaczyć i wyeksportować wiele deklaracji jednocześnie.
Na liście możemy też oznaczać deklaracje jako Ulubione - dzięki temu będziemy mieć do nich szybszy dostęp. W celu szybkiego wyszukania deklaracji, można również skorzystać z wyszukiwarki:

Dodatkowo możemy skorzystać z opcji 'Ustaw filtry':

Po ustawieniu filtrów zapisujemy zmiany i wypełnione deklaracje przefiltrują się wg wybranych filtrów. Tak ustawiony widok możemy zapisać klikając w opcję 'Zapisz ten widok'.

Po zapisaniu listy, w lewym menu pojawi się dodatkowa grupa Moje widoki.

Z poziomu zakładki Moje formularze, możemy pogrupować wypełnione deklaracje np. wybierając według symbolu, statusu e-Deklaracji,

Dostępna jest również opcja Ustaw kolumny (w prawym górnym rogu listy). Po kliknięciu w nią pojawia się dodatkowe okno, w którym zaznaczamy te kolumny, które mają się wyświetlać na liście.

 

Wyświetloną listę deklaracji PIT możemy zapisać do pliku PDF lub CSV na dysku naszego komputera, wysłać mailem lub wydrukować.

Z poziomu Moje formularze można również wypełnić deklarację PIT – służy do tego opcja ‘Wystaw PIT’.

Wypełnioną wcześniej deklarację możesz w każdej chwili zmodyfikować. Wypełnione deklaracje znajdziesz w oknie głównym programu lub klikając w menu w zakładkę Moje formularze.


Druk otworzysz poprzez przycisk Modyfikuj.

Uwaga!

Jeżeli do deklaracji odbierzesz UPO, nie można jej modyfikować. Można natomiast zrobić jej kopię i na niej pracować.

Drukowanie pojedynczego formularza

Jeśli wypełniałeś formularz PIT razem z załącznikami i chcesz wydrukować główną deklarację razem ze wszystkim załącznikami użyj przycisku Drukuj z górnego menu na szarym pasku.

Jeśli potrzebujesz wydrukować tylko jeden formularz załącznika albo samą główną deklarację kliknij w zakładkę tego formularza i użyj ikonki Drukuj po kliknięciu w ikonę trójkąta, obok nazwy załącznika. 

 

Drukowanie zaawansowane

Drukowanie zaawansowane uruchamiamy z poziomu zakładki Moje formularze poprzez rozwinięcie menu przy przycisku Drukuj i wybraniu opcji 'Drukowanie zaawansowane':


Okno zaawansowanego drukowania:

Domyślne ustawienie wydruków:

Dostępne ustawienia wydruku zaawansowanego:

 • Drukarka - wybór drukarki, która będzie użyta do wykonania wydruku.
 • Wydrukuj - możemy zaznaczyć, czy drukujemy główne formularze/deklaracje, czy drukujemy załączniki do formularzy/deklaracji, czy drukujemy potwierdzenie UPO lub UPP (w ten sposób można np. wydrukować same główne deklaracje lub same potwierdzenia UPO).
 • Tła formularzy - możemy drukować standardowe tła formularzy (kolorowe), wyszarzone (oszczędność tuszu kolorowego) lub wyszarzone i rozjaśnione (ta opcja zużywa najmniej tuszu - do wydruków roboczych).
 • Strony - wybór stron, które mają zostać wydrukowane.
 • Liczba kopii - liczba kopii posortowana według formularzy/deklaracji (czyli najpierw drukowana jest całkowicie jedna kopia formularza, potem całkowicie następna kopia itd.).
 • Drukuj wartości w polach wielkimi literami.
 • Drukuj jako bitmapę - zaznaczamy tę opcję tylko w przypadku, jeśli pojawi się problem z wydrukiem pojedynczego formularza.
 • Druk dwustronny - zaznaczamy, jeśli ustawiliśmy w drukarce opcję druku dwustronnego (tzw. drukowanie duplex) -  każdy formularz/deklaracja będzie wydrukowany na parzystej liczbie stron, pierwsza strona następnego formularza wydrukuje się na nowej stronie.

Od 15 lutego 2019 r. Ministerstwo Finansów na Portalu Podatkowym - podatki.gov.pl uruchomiło e-usługę "Twój e-PIT", za pomocą której udostępnia podatnikom wstępnie przygotowaną deklarację podatkową e-PIT-37 lub e-PIT-38. Nowe rozwiązanie Twój e-PIT ułatwia podatnikowi rozliczenie i zwalnia podatnika z obowiązku samodzielnego składania deklaracji. Jeżeli podatnik nie zmodyfikuje i nie wyśle deklaracji do końca kwietnia, system e-PIT zrobi to samodzilnie za niego w wersji w jakiej przygotował go fiskus. Nie wyklucza to jednak możliwości samodzielnego rozliczenia PIT.

Więcej informacji: jak się zalogowaćbłędy w Twój e-PITFAQ do usługi Twój e-PITTwój e-PIT a zwrot podatku

Przygotowaną na Portalu Podatkowym - podatki.gov.pl deklarację e-PIT-37 lub e-PIT-38 podatnik powinien sprawdzić, może ją zmodyfikować i zaakceptować lub może jej nie zatwierdzać i rozliczyć samodzielnie swój PIT, tak jak w poprzednich latach. 

poznaj ponad 20 powodów dlaczego warto sprawdzić i rozliczyć Twój e-PIT >>

Począwszy od 1 maja 2019 r. masz możliwość samodzielnie skorygować roczną deklarację PIT-37 lub PIT-38. Wczytanie rozliczonego e-PIT z portalu podatki.gov.pl do Programu e-pity, to ułatwienie, z którego warto skorzystać, choćby dlatego, by nie popełnić błędów przy przepisywaniu danych w przygotowaniu korekty PIT-37 i PIT-38 za 2018 rok. Po wczytaniu Twojego e-PIT, w Programie e-pity od razu będzie zaznaczony cel zożenia deklaracji - koretka zeznania.
Zanim zatwierdzisz i złożysz korektę Twój e-PIT, sprawdź czy obejmuje ona wszystkie Twoje przychody, czy naliczone są odpowiednio koszty uzyskania. Zwróć także uwagę, jak została rozliczona Twoja ulga prorodzinna oraz czy skorzystałeś ze wszystkich przysługujących Ci pozostałych ulg i odliczeń. Wszystkie te elementy mają wpływ na ostateczną poprawność wyliczenia wysokości Twojego podatku, a także wysokości ewentualnego zwrotu z PIT lub kwoty do zapłaty podatku.

Od wersji programu e-pity 10.3.0 istnieje możliwość wczytania swoich danych z Portalu Podatkowego (Twój e-PIT). Dzięki temu w Programie e-pity można bez przepisywania danych z PIT-11 lub PIT-8C bardzo łatwo rozliczyć PIT i wygodnie sprawdzić poprawność wstępnie przygotowanej deklaracji PIT przez fiskusa, uzupełnić dodatkowe przychody, jeśli takie posiadamy, zweryfikować koszty oraz skorzystać ze wszystkich przysługujących ulg i odliczeń.

Aby pobrać dane z usługi Twój e-PIT z portalu podatkowego, po uruchomieniu Programu e-pity, kliknij na stronie startowej w części "Wczytaj Twój e-PIT za rok 2018" w przycisk "Sprawdź".

lub kliknij w "Kreator PIT za 2018" i w oknie "Sposób opodatkowania" zaznacz opcję "Pobierz Twój e-PIT podatnika z portalu podatki.gov.pl".

Możesz również w oknie startowym programu w wersji online kliknąć w lewym menu w "Sprawdź Twój e-PIT".

Otworzy się okno, w którym należy uzupełnić Identyfikator podatkowy (PESEL/NIP), przychód za rok 2017 oraz kwotę nadpłaty/do zapłaty za rok 2017, następnie klikamy "Dalej".

W kolejnym oknie należy wybrać jedną deklarację PIT podatnika:

i podać kwotę przychodu za rok 2018 tylko jednej z nich, a następnie kliknąć "Dalej".

Przechodzimy do okna "Sposób opodatkowania", gdzie wybieramy w jaki sposób chcemy rozliczyć swoją deklarację, czy indywidualnie, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci, następnie wybieramy cel złożenia zeznania i klikamy "Dalej".

Program zacznie wczytywać dane z portalu podatki.gov.pl.

Po chwili pojawi się informacja o pomyślnym wczytaniu Twojego wstępnie przygotowanego e-PITa. 

Kliknij w "Rozumiem", a następnie w "Sprawdź Twój e-PIT” i zweryfikuj czy informacje o przychodach, kosztach, zaliczkach i składkach podatnika wczytane z Portalu Podatkowego są poprawne.

Sprawdź najpierw wczytane dane podatnika i adres zamieszkania, a następnie kliknij "Dalej"

 

i sprawdź wczytane informacje o przychodach, kosztach, zaliczkach i składkach społecznych i zdrowotnych. 

Na tym etapie możesz również zmodyfikować koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy, jeżeli należy Ci się wyższy limit, a Twój pracodawca tego nie ujął w PIT-11. 

Jeżeli posiadasz jeszcze jakieś inne źródła przychodu, które nie zostały wczytane z Portalu Podatkowego, możesz teraz je dodać, wybierając odpowiednią opcję.

Po kliknięciu w "Pozostałe", wyświetli się lista przychodów i będzie można wybrać odpowiedni rodzaj przychodu i go dopisać.:

Gdy masz wpisane wszystkie przychody, przejdź "Dalej" do okna "Dodaj ulgi i odliczenia", w którym możesz sprawdzić, czy zostały wczytane z Twój e-PIT jakieś informacje o Twoich ulgach i czy są one poprawne, a jeśli przysługują Ci inne odliczenia, możesz je tutaj dodać i w kolejnych oknach uzupełnić odpowiednie dane i kwoty do odliczenia pozostałych ulg.

W kolejnym oknie możesz zmniejszyć swój podatek poprzez zaznaczenie odpowiedniej opcji - czy podatnik miał jednocześnie więcej niż jedną umowę o pracę, czy podatnik pracował na umowę o pracę w innej miejscowości niż miejscowość zamieszkania, czy podatnik posiada imienne bilety okresowe na dojazd do pracy lub poprzez samodzielne wpisanie kosztów, jeśli wcześniej w PIT-11 nie zaznaczyłeś wyższego limitu kosztów uzyskania przychodów, a taki wyższy limit Ci się należy.

W oknie "Przekaż 1% podatku" masz możliwość zmiany nr KRS na dowolny - opcja "Zmień OPP" lub "Zmień na KRS z zeszłego roku".

Przejdź do okna "Podsumowania", sprawdź podgląd Twojej wypełnionej deklaracji i po sprawdzeniu wszystkich danych, wyślij swój PIT do systemu e-Deklaracje. Jeżeli nie wyślesz e-Deklaracji lub nie złożysz w sposób tradycyjny deklaracji PIT do 30.04.2019 r. urząd skarbowy otrzyma Twój e-PIT w postaci w jakiej fiskus go dla Ciebie przygotował bez dokonanych przez Ciebie modyfikacji w Programie e-pity.

Jeśli podczas próby wczytywania danych z portalu podatki.gov.pl, pojawi się błąd, możesz spróbować wczytać dane ponownie - klawisz "Popraw wpisane dane" lub jeśli nie uda się wczytać danych, możesz wypełnić PIT samodzielnie - klawisz „Wypełnię PIT samodzielnie”.


Wczytanie danych z Twój e-PIT za pomocą Profilu Zaufanego

Od wersji 10.4.0 Programu e-pity 2018 w wersji instalacyjnej na komputer z systemem Windows, jest możliwość wczytania danych z Twój e-PIT za pomocą Profilu Zaufanego.

Uwaga: Wczytywanie Twój e-PIT za pomocą autoryzacji przez Profil Zaufany nie jest dostępne dla wersji instalacyjnej programu e-pity na systemy MacOS, Linux, Android, iOS oraz w wersji online uruchamianej w oknie przeglądarki.

Jeśli chcesz wczytać Twój e-PIT za 2018 rok za pośrednictwem Profilu Zaufanego, zaznacz opcję przy Profilu Zaufanym i kliknij na dole w przycisk „Wczytaj przy pomocy Profilu Zaufanego”.

Otworzy się strona z informacją o przetwarzaniu danych, przeczytaj informację tam zawartą i kliknij w „Przejdź dalej”.

W kolejnym kroku otworzy się strona Profilu Zaufanego, wpisz login oraz hasło, aby się zalogować lub zaloguj się do swojego Profilu Zaufanego za pomocą bankowości elektronicznej.

Po zalogowaniu, otrzymasz komunikat, że Twój wstępnie przygotowany e-PIT został poprawnie wczytany do programu.

W kolejnych krokach sprawdź swoją deklarację, zmodyfikuj ją, dodaj ulgi oraz wyślij swój zmodyfikowany PIT do systemu e-Deklaracje.

Deklaracje PIT możemy wysłać elektronicznie z poziomu Moje formularze w górnym menu:

lub z poziomu otwartej deklaracji:


Dane są wysyłane w zaszyfrowanym pliku w schemacie xml, takim jak tego wymaga system e-Deklaracje Ministerstwa Finansów, bezpośrednio na serwer systemu e-Deklaracje. My nie mamy do nich wglądu.

Aby wysłać formularz, należy kliknąć w ikonę 'Wyślij e-Deklaracje'.


Po kliknięciu w ikonę pojawi się okno "Przygotowanie deklaracji":


W kolejnym kroku otworzy się okno "Ustawienia wysyłki", w którym możemy zaznaczyć odpowiednią opcję: „Wysyłam bez e-Podpisu” lub „Korzystam z e-Podpisu”.


Jeśli wybierzemy opcję "Wysyłam bez e-Podpisu" konieczne będzie podanie kwoty przychodu podatnika z deklaracji jaka była składana w zeszłym roku (za rok 2017). Po kliknięciu w znak zapytania przy polu "Przychód za rok 2017" pojawi się podpowiedź, z której deklaracji i którego pola należy tę kwotę przepisać.


Jeśli wybierzemy opcję "Korzystam z e-Podpisu" trzeba będzie wybrać odpowiedni podpis elektroniczny z listy.

Po wpisaniu kwoty przychodu lub wybraniu z listy e-Podpisu, klikamy w "Podpisz i wyślij". Rozpocznie się wysyłka deklaracji.

 Więcej na temat obsługi e-Podpisu (Certum, Sigillum i KIR) w e-pity znajdziesz tutaj >>

W oknie ‘Wysyłanie e-Deklaracji’ możemy podać adres e-mail, na który zostanie wysłane Urzędowe Potwierdzenie Odbioru - UPO, po poprawnym zakończeniu wysyłki danego formularza. UPO zostanie automatycznie odebrane również w samym programie.

W oknie "Ustawienia wysyłki" należy zaznaczyć opcję "wysyłam bez e-Podpisu", a następnie w polu "przychód za rok 2017 (zł, gr)" należy przepisać odpowiednią kwotę z deklaracji rocznej (PIT-37/36/36L itd.) za 2017 rok.

Jeśli osoba wysyłająca deklarację, była wpisana jako podatnik na deklaracji za rok 2017, należy przepisać podsumowanie przychodu podatnika, jeśli jako małżonek - przepisać podsumowanie przychodu małżonka.

 • PIT-37 (24)- pole 64 jeśli była podatnikiem (albo pole 95 jeżeli w zeznaniu za 2017 rok podatnik występował jako małżonek),
 • PIT-36 (25) - pole 90 jeśli była podatnikiem (albo pole 141 jeżeli w zeznaniu za 2017 rok podatnik występował jako małżonek),
 • PIT-28 (20) - pole 45,
 • PIT-36L (14) - pole 13 lub pole 18,
 • PIT-38 (12) - pole 24,
 • PIT-39 (8) - pole 20,
 • PIT-40A (18) – pole 38.

Ważne:

 • Nie należy przepisywać przychodów z deklaracji PIT-11, PIT-40A, PIT-8C, itp., tylko ze swojego rocznego zeznania PIT-37, PIT-36 czy innego, które było składane za 2017 rok.
 • Nie należy sumować przychodów małżonków.
 • Nie należy sumować przychodów z kilku składanych deklaracji np. PIT-28, PIT-37, PIT-38.
 • Jeśli składana była korekta zaznania za 2017 rok i kwota przychodu na korekcie była inna niż na pierwszym złożonym zeznaniu, wówczas do autoryzacji wysyłki należy podać kwotę przychodu ze złożonej korekty za 2017 r.
 • W przypadku, gdy za rok poprzedni nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku należy w polu kwoty autoryzującej wpisać wartość '0' (zero).

Podczas wysyłki elektronicznej należy wybrać opcję "Zapisz pliki i podpisz proCertum Smart Sign"

A następnie po naciśnięciu "Wyślij" należy postępować wg instrukcji:

Kolejne etapy podpisywania w aplikacji proCertum:

1. Aby dodać pliki do podpisu kliknij opcję 'Podpisywanie->Dodaj plik' i wklej ścieżkę ze schowka (C:UsersAdamAppDataLocalTempflaF52.tmp), a następnie zaznacz wszystkie pliki XML (opcja Ctrl-A) i kliknij 'Otwórz'.

 

2. Podpisz pliki klikając opcję 'Podpisz' i wybierając właściwy certyfikat.

 

 

3. Po podpisaniu wróć do Programu e-pity i naciśnij klawisz 'Dalej'.

Jeśli podpis się nie udał, zostanie wyświetlny komunikat w programie:

"Nie znaleziono pliku z podpisaną e-Deklaracją"

I należy jeszcze raz powtórzyć wysyłkę.

Jeśli podpis się udał, po naciśnięciu Dalej deklaracja zostanie wysłana do systemu e-Deklaracje.

Ustawienia aplikacji proCertum Smart Sign

Prosimy zainstalować program proCertum Smart Sign (wersje na Windows/Linux/Mac OS), którą można ściągnąć tutaj: http://www.certum.pl/certum/cert,oferta_proCertum_Smart_Sign.xml.
Po instalacji tej aplikacji uruchom ją i ustaw w opcji 'Ustawienia->Podpis' format podpisu na XAdES, typ podpisu wewnętrzny.

Ustawienia do podpisu elektronicznego dla e-Deklaracji oraz PDF

 

 

za pomocą zewnętrznej aplikacji proCertum SmartSign/SimplySign Desktop

Za pomocą zewnętrznej aplikacji proCertum Smart Sign mogą podpisywać deklaracje osoby, które posiadają e-podpis Certum, a także osoby posiadające e-podpis Eurocert. Jeżeli posiadasz e-podpis Eurocert, zainstaluj dodatkowo  aplikację proCertum SmartSign http://www.certum.pl/certum/cert,oferta_oprogramowanie_biblioteki.xml), ponieważ aplikacja SecureDoc nie obsługuje formatu e-Deklaracji. 

Po kliknięciu na “Wyślij e-Deklarację” (w przypadku wysyłki e-Deklaracji np. PIT-11), otworzy się okno przygotowania pliku XML do wysyłki. Gdy plik XML jest gotowy klikamy “Dalej”.


W polu “e-Podpis” wybieramy “Podpisz pliki aplikacją zewnętrzną (np. proCertum Smart Sign)”, następnie klikamy na dole na przycisk “Podpisz i wyślij”.


Pojawi się komunikat z instrukcją jak należy podpisać plik aplikacją zewnętrzną. W tym momencie przygotowany plik XML został zapisany w konkretnej lokalizacji na komputerze - zapamiętujemy końcówkę numeru katalogu - w tym przypadku ‘24A559’.

 

Sprawdzamy konfigurację swojego programu proCertum Smart Sign do e-podpisu, czy jest ustawiona zgodnie w wymogami serwera Ministerstwa.
Jeśli pracujemy na Systemie Windows postępujemy zgodnie instrukcją jaka pojawiła się w programie e-pity - klikamy na przycisk ‘Dalej’ wówczas w Ekploratorze Windows otworzy się katalog, w którym zapisał się nasz plik XML i będzie można prawym przyciskiem myszy na nim kliknąć, wybrać program proCertum Smart Sign i kliknąć na opcję ‘Podpisz’. Zapisany plik XML otworzy się w aplikacji zewnętrznej i będzie można go podpisać swoim certyfikatem.

 

Jeśli pracujemy na systemie Mac OS lub Linux minimalizujemy okno programu e-pity i otwieramy aplikację proCertum Smart Sign do e-podpisu i klikamy na zakładkę ‘Podpisywanie’, a następnie na ‘Dodaj plik’.


W polu ‘Szukaj w’ wyszukujemy lokalizację ‘Nazwa Użytkownika komputera’ -> Dokumenty -> efile -> epity -> temp, a następnie wyszukujemy nazwę folderu z wcześniej zapamiętaną przez nas końcówką numeru ‘..24A559’ i otwieramy ten folder.


zaznaczamy plik XML, który jest zapisany w tym folderze i klikamy na “Otwórz”.


Możemy też skopiować całą lokalizację pliku z okna z komunikatem w programie e-pity i wkleić w aplikacji proCertum Smart Sign w polu Nazwa pliku, wówczas ten plik XML się nam sam wyszuka (niestety nie na wszystkich urządzeniach działa opcja kopiuj - wklej w aplikacji proCertum Smart Sign).

Po wczytaniu pliku XML do podpisania klikamy w przycisk “Podpisz”


Wybieramy odpowiedni certyfikat i klikamy na ‘OK’.


Wprowadzamy kod PIN do swojego e-podpisu i podpisujemy plik XML.


W tym momencie plik XML zostanie sygnowany podpisem elektronicznym i w katalogu utworzy się podpisany plik o rozszerzeniu *.xml.XADES


Wracamy do zminimalizowanego okna programu e-pity i klikamy na ‘Dalej’.


Kliknięcie “Dalej” spowoduje rozpoczęcie wysyłki podpisanego pliku XML do serwera Ministerstwa Finansów.


Klikamy “OK” i wracamy do aplikacji. Wysyłana e-deklaracja jest aktualnie w trakcie przetwarzania - pojawił się przy niej status 301. Po jej pomyślnej weryfikacji deklaracja otrzyma status 200 i w programie zostanie do niej odebrane UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru).
Gdy serwer Ministerstwa jest bardziej przeciążony czas oczekiwania na odbiór UPO może się wydłużyć z kilku minut do kilku - kilkunastu godzin.
W zakładce Moje Formularze w każdej chwili jest możliwość sprawdzenia, czy nasza deklaracja została już pomyślnie odebrane na serwerze MF i czy otrzymała status 200 i UPO.

za pomocą zewnętrznej aplikacji Szafir

Po kliknięciu na “Wyślij e-Deklarację” otworzy się okno przygotowania pliku XML do wysyłki. Gdy plik XML jest gotowy klikamy “Dalej”

W polu “e-Podpis” wybieramy “Podpisz pliki aplikacją zewnętrzną (np. proCertum Smart Sign) ”, następnie klikamy na dole na przycisk “Podpisz i wyślij”.

Pojawi się komunikat z instrukcją jak należy podpisać plik aplikacją zewnętrzną. W tym momencie przygotowany plik XML został zapisany w konkretnej lokalizacji na komputerze - zapamiętujemy końcówkę numeru katalogu - w tym przypadku ‘FAAF10’.

Sprawdzamy konfigurację swojego programu Szafir do e-podpisu, czy jest ustawiona zgodnie w wymogami serwera Ministerstwa.

Po sprawdzeniu zamykamy program Szafir.

Jeśli pracujemy na Systemie Windows postępujemy zgodnie instrukcją jaka pojawiła się w programie e-pity - klikamy na przycisk ‘Dalej’ wówczas w Ekploratorze Windows otworzy się katalog, w którym zapisał się nasz plik XML i będzie można prawym przyciskiem myszy na nim kliknąć, wybrać program Szafir i kliknąć na opcję ‘Złóż podpis’. Zapisany plik XML otworzy się w aplikacji zewnętrznej i będzie można go podpisać swoim certyfikatem.

Jeśli pracujemy na systemie Mac OS lub Linux minimalizujemy okno Programu e-pity i otwieramy aplikację Szafir do e-podpisu.
Po uruchomieniu programu Szafir klikamy w zakładkę “Podpisz”

W polu “Szukaj w:” wyszukujemy lokalizację ‘Nazwa Użytkownika komputera’ -> Dokumenty -> efile -> epity -> temp

a następnie wyszukujemy nazwę folderu z wcześniej zapamiętaną przez nas końcówką numeru ‘...FAAF10’ i otwieramy ten folder

zaznaczamy plik XML, który jest zapisany w tym folderze i klikamy na “Wybierz”.

W następnym oknie ‘Składanie podpisu’ klikamy na “Podpisz”.

Wprowadzamy kod PIN do swojego e-podpisu i podpisujemy plik XML.

W tym momencie plik XML zostanie sygnowany podpisem elektronicznym i w katalogu utworzy się podpisany plik o rozszerzeniu *.xml.XADES

Po pojawieniu się informacji “Podpis został złożony i zapisany do pliku (....)” wracamy do zminimalizowanego okna programu e-pity i klikamy na przycisk ‘Dalej’.

Kliknięcie na “Dalej” spowoduje rozpoczęcie wysyłki podpisanego pliku XML do serwera Ministerstwa Finansów.

Klikamy “OK” i wracamy do aplikacji. Wysyłana e-deklaracja jest aktualnie w trakcie przetwarzania - pojawił się przy niej status 301. Po jej pomyślnej weryfikacji deklaracja otrzyma status 200 i w programie zostanie do niej odebrane UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru).
Gdy serwer Ministerstwa jest bardziej przeciążony czas oczekiwania na odbiór UPO może się wydłużyć z kilku minut do kilku - kilkunastu godzin.
W zakładce Moje Formularze w każdej chwili jest możliwość sprawdzenia, czy nasza deklaracja została już pomyślnie odebrane na serwerze MF i czy otrzymały status 200 i UPO.

 za pomocą zewnętrznej aplikacji PEM-HEART Signature

Po kliknięciu na “Wyślij e-Deklarację”, otworzy się okno przygotowania pliku XML do wysyłki. Gdy plik XML jest gotowy klikamy “Dalej”.

W polu “e-Podpis” wybieramy “Podpisz pliki aplikacją zewnętrzną (np. proCertum Smart Sign) ”, następnie klikamy na dole na przycisk “Podpisz i wyślij”.

Pojawi się komunikat z instrukcją jak należy podpisać plik aplikacją zewnętrzną. W tym momencie przygotowany plik XML został zapisany w konkretnej lokalizacji na komputerze - zapamiętujemy końcówkę numeru katalogu - w tym przypadku ‘91EC7’.

Sprawdzamy konfigurację swojego programu PEM-HEART Signature do e-podpisu, czy jest ustawiona zgodnie w wymogami serwera Ministerstwa.

W nowszej wersji programu będzie to wyglądało tak jak poniżej.

Po sprawdzeniu zamykamy program PEM-HEART Signature.

Jeśli pracujemy na Systemie Windows postępujemy zgodnie instrukcją jaka pojawiła się w programie e-pity - klikamy na przycisk ‘Dalej’ wówczas w Ekploratorze Windows otworzy się katalog, w którym zapisał się nasz plik XML i będzie można prawym przyciskiem myszy na nim kliknąć, wybrać program PEM-HEART Signature i kliknąć na opcję ‘Podpisz’. Zapisany plik XML otworzy się w aplikacji zewnętrznej i będzie można go podpisać swoim certyfikatem.

Jeśli pracujemy na systemie Mac OS lub Linux minimalizujemy okno programu e-pity i otwieramy aplikację PEM-HEART Signature do e-podpisu i klikamy na zakładkę “Podpisz”.

Następnie klikamy na “Dodaj Plik”

wyszukujemy lokalizację ‘Nazwa Użytkownika komputera’ -> Dokumenty -> efile -> epity -> temp, a następnie wyszukujemy nazwę folderu z wcześniej zapamiętaną przez nas końcówką numeru ‘...91EC7' i otwieramy ten folder,

zaznaczamy plik XML, który jest zapisany w tym folderze i klikamy na “Otwórz”.

Następnie klikamy przycisk “Dalej”

W następnym oknie wprowadzamy kod PIN do swojego e-podpisu i podpisujemy plik XML.

W tym momencie plik XML zostanie sygnowany podpisem elektronicznym i w katalogu utworzy się podpisany plik o rozszerzeniu *.xml.XADES

Gdy zakończy się operacja podpisywania pliku xml wracamy do zminimalizowanego okna programu e-pity i klikamy na ‘Dalej’.

Kliknięcie na “Dalej” spowoduje rozpoczęcie wysyłki podpisanego pliku XML do serwera Ministerstwa Finansów.

Klikamy “OK” i wracamy do aplikacji. Wysyłana e-deklaracja jest aktualnie w trakcie przetwarzania - pojawił się przy niej status 301. Po jej pomyślnej weryfikacji deklaracja otrzyma status 200 i w programie zostanie do niej odebrane UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru).
Gdy serwer Ministerstwa jest bardziej przeciążony, czas oczekiwania na odbiór UPO może się wydłużyć z kilku minut do kilku - kilkunastu godzin.
W zakładce Moje Formularze w każdej chwili jest możliwość sprawdzenia, czy nasza deklaracja została już pomyślnie odebrana na serwerze MF i czy otrzymała status 200 i UPO. 

 za pomocą zewnętrznej aplikacji Podpis elektroniczny PWPW Sign 5 

Po kliknięciu na “Wyślij e-Deklarację”, otworzy się okno przygotowania pliku XML do wysyłki. Gdy plik XML jest gotowy klikamy “Dalej”.

W polu “e-Podpis” wybieramy “Podpisz pliki aplikacją zewnętrzną (np. proCertum Smart Sign) ”, następnie klikamy na dole na przycisk “Podpisz i wyślij”.

Pojawi się komunikat z instrukcją jak należy podpisać plik aplikacją zewnętrzną. W tym momencie przygotowany plik XML został zapisany w konkretnej lokalizacji na komputerze - zapamiętujemy końcówkę numeru katalogu - w tym przypadku ‘C50C59’.

Sprawdzamy konfigurację swojego programu PWPW Sign 5 do e-podpisu, czy jest ustawiona zgodnie w wymogami serwera Ministerstwa.

Jeśli pracujemy na Systemie Windows postępujemy zgodnie instrukcją jaka pojawiła się w programie e-pity - klikamy na przycisk ‘Dalej’ wówczas w Ekploratorze Windows otworzy się katalog, w którym zapisał się nasz plik XML i będzie można prawym przyciskiem myszy na nim kliknąć, wybrać program PWPW Sign 5 i kliknąć na opcję ‘Podpisz’. Zapisany plik XML otworzy się w aplikacji zewnętrznej i będzie można go podpisać swoim certyfikatem.

Jeśli plik XML się nie otworzy w programie PWPW Sign 5 można wskazać ten plik ręcznie.

Minimalizujemy okno Programu e-pity i otwieramy aplikację “Podpis Elektroniczny PWPW Sign 5” do e-podpisu wyszukując go na Pulpicie komputera.

Po otwarciu aplikacji klikamy na zakładkę ‘Podpisz’,

W polu ‘Profil’ wybieramy ‘e-Deklaracje’ i klikamy na ‘Dodaj’.

wyszukujemy lokalizację  ‘Nazwa Użytkownika komputera’ -> Dokumenty -> epity -> e-pity -> temp, a następnie wyszukujemy nazwę folderu z wcześniej zapamiętaną przez nas końcówką numeru  ‘..C50C59’ i otwieramy ten folder,

zaznaczamy plik XML, który jest zapisany w tym folderze i klikamy na  “Otwórz”.

Następnie w aplikacji PWPW Sign 5 klikamy w przycisk “Podpisz”

W kolejnym oknie wybieramy z listy swój certyfikat e-podpisu i klikamy “OK”

Przyciskiem “OK” potwierdzamy “Parametry wykorzystane do podpisu”

Wprowadzamy kod PIN do swojego e-podpisu i podpisujemy plik XML.

W tym momencie plik XML zostanie sygnowany podpisem elektronicznym i w katalogu utworzy się podpisany plik o rozszerzeniu *.xml.XADES

Po pojawieniu się informacji ze statusem “Sukces” wracamy do zminimalizowanego okna Programu e-pity i klikamy na ‘Dalej’.

Kliknięcie na “Dalej” spowoduje rozpoczęcie wysyłki podpisanego pliku XML do serwera Ministerstwa Finansów

Klikamy “OK” i wracamy do aplikacji. Wysyłana e-deklaracja jest aktualnie w trakcie przetwarzania - pojawił się przy niej status 301. Po jej pomyślnej weryfikacji deklaracja otrzyma status 200 i w programie zostanie do niej odebrane UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru).
Gdy serwer Ministerstwa jest bardziej przeciążony czas oczekiwania na odbiór UPO może się wydłużyć z kilku minut do kilku - kilkunastu godzin.
W zakładce Moje Formularze w każdej chwili jest możliwość sprawdzenia, czy nasza deklaracja została już pomyślnie odebrana na serwerze MF i czy otrzymały status 200 i UPO.

Po pomyślnej wysyłce deklaracja otrzymuje status 200 i odbierane jest do niej potwierdzenie wysyłki UPO, a numer referencyjny (identyfikator dokumentu) z odebranego UPO wkleja się do głównej deklaracji do pola nr dokumentu.

Jeśli deklaracja nie została wysłana pomyślnie (otrzymała inny status niż 200), wówczas po kliknięciu w ikonę ‘Status’ pojawia się okno, w którym wyświetli się informacja o błędzie wysyłki i odpowiedni numer statusu błędu.

Z poziomu tego okna można po błędnej wysyłce kliknąć na dole w Statusy e-Deklaracji, aby sprawdzić na czym polega błąd wysyłki. Przy niektórych błędach wysyłki w tym oknie pojawi się również przycisk ‘Zgłoś błąd’, dzięki któremu można wysłać zgłoszenie błędnego statusu do naszego serwisu. Po otrzymaniu zgłoszenia postaramy się pomóc odszukać błąd w e-deklaracji i będzie można ją poprawić i ponownie wysłać.
Status wysłanej deklaracji możemy w każdej chwili sprawdzić z poziomu formularza. Gdy deklaracja była już wysyłana elektronicznie, wówczas ikona ‘Wyślij e-Deklaracje’ zamienia się w ‘Status’.

A także z poziomu menu Moje Formularze w górnym menu -> e-Deklaracje klikając w ikonę  przy danym wysyłanym formularzu.

Aby wysłać testowo deklarację do bramki testowej e-Deklaracje, należy przygotować deklarację, następnie kliknąć w Wyślij e-Deklarację, pojawi się okno Wysyłanie e-Deklaracji, w polu Podaj e-mail należy ustawić kursor, a następnie na klawiaturze wcisnąć jednocześnie CTRL + Y.
Pojawi się poniższe okno, w którym należy zaznaczyć opcję przy ‘wysyłka testowa’.

Podczas wysyłki testowej:

 • nie jest sprawdzana poprawność wpisanych danych identyfikacyjnych podatnika i kwoty przychodu podatnika z deklaracji składanej w ubiegłym roku,
 • nie jest sprawdzana poprawność e-Podpisu użytego do wysyłki (czy jest to certyfikat kwalifikowany, komercyjny czy inny),
 • nie są weryfikowane upoważnienia do składania e-Deklaracji w imieniu innego podmiotu (UPL-1),
 • podmiotem przyjmującym wysłaną testowo e-Deklarację i wystawiającym UPO jest ‘e-Deklaracje system testowy’

Podczas wysyłki normalnej na bramkę e-Deklaracji podmiotem odbierającym e-Deklarację i wystawiającym UPO jest ‘Ministerstwo Finansów’.

 

Obawiasz się utraty danych rozliczeniowych w wyniku nieoczekiwanej reinstalacji systemu czy wymiany komputera? Pracujesz na wersji online i chcesz zabezpieczyć się przed usunięciem swoich PITów z pamięci podręcznej przeglądarki? W programie e‑pity 2018 możesz skorzystać z zapisu Twoich danych w chmurze na Dysku e‑pity. Usługa umożliwia szyfrowanie przechowywanych danych, gwarantując wyższy poziom bezpieczeństwa.

Poniżej znajdziesz informację jak z niego korzystać:

 • jak zarejestrować konto na Dysku e-pity,
 • jak się zalogować / wylogować,
 • jak zmienić hasło logowania,
 • jak zresetować hasło, jeśli je zapomnisz,
 • jak synchronizować dane z Dyskiem e-pity,
 • jak usunąć konto jeśli nie będziesz już z niego korzystać,
 • jak zaszyfrować dane na dysku.

Więcej informacji na temat Dysk e-pity znajdziesz tutaj.

Porada
Czy wiesz, że obowiązek przetrzymywania PIT wynosi 5 lat? Dysk e-pity to idealne miejsce, żeby przechowywać swoje archiwum PITów.

e-pity online i wersja mobilna
Żeby zarejestrować się w usłudze Dysk e-pity należy wybrać z lewego menu:
Dysk e-pity → Zarejestruj się

Chcąc zacząć korzystać z Dysku e-pity i zarejestrować konto należy kliknąć ikonę chmurki (1), która znajduje się w prawym górnym rogu programu (jeżeli nie widzisz tej ikony upewnij się, że posiadasz najnowszą wersję programu o numerze 9.3 lub wyższym), a następnie kliknąć w przycisk "Zarejestruj" (2).

Porada
Hasło powinno zawierać minimum osiem znaków, w tym wielkie i małe litery,
cyfry oraz znaki specjalne (np. ! @ #).

Należy wpisać wymagane dane (3) oraz po zapoznaniu się z regulaminem, zaakceptować wymagane zgody (5). Po kliknięciu przycisku "Podpowiedz bezpieczne hasło" (4) pola "Hasło" oraz "Powtórz hasło" zostaną wypełnione losowym hasłem (spełniającym wymagania bezpieczeństwa) oraz wyświetli się okienko z tym hasłem. Zapamiętaj lub zapisz w bezpiecznym miejscu to hasło, będzie ono wymagane przy logowaniu.

Po kliknięciu przycisku "Zarejestruj" zostanie do Ciebie wysłany mail z linkiem do aktywacji konta. Należy zalogować się na swoją pocztę e-mail, odszukać wiadomość o aktywacji konta na Dysku e-pity i kliknąć przycisk "Aktywuj konto" (6). Jeżeli po kliknięciu przycisku nic się nie stanie można skopiować link (7) widoczny w dole wiadomości i wkleić go do paska adresu w oknie przeglądarki, a następnie zatwierdzić klawiszem enter.

Porada
Jeżeli nie możesz znaleźć wiadomości, poszukaj w katalogu SPAM lub w zakładkach. Niektóre poczty np. onet mają zakładki takie jak "oferty".

Po pozytywnym aktywowaniu konta na Dysku e-pity powinno pojawić się następujące okno:

Jeżeli aktywowałeś konto, a w programie e-pity widnieje jeszcze okno oczekiwania na potwierdzenie rejestracji naciśnij przycisk "Tak" (8), a wówczas zostaniesz zalogowany do swojego Dysku e-pity. Jeżeli nie dostałeś wiadomości e-mail możesz użyć przycisku "Wyślij ponownie" (9), aby ponowić wysyłkę maila z linkiem do aktywacji konta.

e-pity online i wersja mobilna
Żeby zalogować lub wylogować się w usłudze Dysk e-pity należy wybrać z lewego menu:
Dysk e-pity → Zaloguj się / Wyloguj

Chcąc zalogować się do Dysku e-pity należy uruchomić program e-pity i kliknąć w ikonę chmury (1) w prawym górnym rogu programu, a następnie kliknąć przycisk ‘Zaloguj’ (2).

W oknie, które się pojawi należy wpisać dane niezbędne do zalogowania (3) i kliknąć na ‘Zaloguj’.

Jeżeli zostaniesz zalogowany do Dysku e-pity, po kliknięciu w ikonę chmury powinny się pokazać takie informacje jak status (4) oraz informacje o użytkowniku, który jest aktualnie zalogowany (5). Chcąc się wylogować należy kliknąć przycisk ‘Wyloguj’ (6).

e-pity online i wersja mobilna
Żeby zmienić hasło w usłudze Dysk e-pity należy być zalogowanym oraz wybrać z lewego menu:
Dysk e-pity → Zmień hasło

Chcąc zmienić hasło logowania do Dysku e-pity, po zalogowaniu do Dysku należy kliknąć chmurkę w górnym prawym rogu (1) i wybrać przycisk ‘Zmień hasło’ (2)

Porada
Hasło powinno zawierać minimum osiem znaków, w tym wielkie i małe litery,
cyfry oraz znaki specjalne (np. ! @ #).

W oknie, które się pojawi należy podać aktualne hasło oraz wpisać nowe hasło i je powtórzyć (3). Możesz też użyć generatora haseł i wygenerować hasło (4). Jeżeli użyjesz tej opcji zapamiętaj lub zapisz w bezpiecznym miejscu wygenerowane hasło. Zmianę hasła należy zatwierdzić przyciskiem "Zmień hasło".

Jeżeli hasło zostało poprawnie zmienione powinien pojawić się komunikat (5), że hasło zostało zmienione.

e-pity online i wersja mobilna
Żeby zresetować hasło w usłudze Dysk e-pity należy wybrać z lewego menu:
Dysk e-pity → Zaloguj się → Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Jeżeli zapomniałeś hasła do konta możesz je zresetować. Aby to uczynić należy kliknąć ikonę chmurki w górnym prawym rogu (1), a następnie kliknąć przycisk ‘Zaloguj’ (2).

Kolejnym krokiem jest kliknięcie przycisku "Nie pamiętasz hasła" (3)

W oknie, które się pojawi należy podać swój adres e-mail (4), wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych i kliknąć na przycisk "Resetuj hasło".

Porada
Jeżeli nie możesz znaleźć wiadomości, poszukaj w katalogu SPAM lub w zakładkach. Niektóre poczty np. onet mają zakładki takie jak "oferty".

Na podany e-mail zostanie wysłana wiadomość z linkiem, która umożliwia zresetowanie hasła. Należy kliknąć przycisk "Ustaw nowe hasło" (5). Jeżeli wystąpiłby problem z działaniem przycisku, można wkleić do przeglądarki link (6), który znajduje się w dole wiadomości.

Porada
Hasło powinno zawierać minimum osiem znaków, w tym wielkie i małe litery,
cyfry oraz znaki specjalne (np. ! @ #).

W tym kroku można ustawić nowe hasło, wymagane jest podanie adresu e-mail oraz ustawienie nowego hasła (7).

Jeżeli hasło zostanie zmienione powinien pojawić się następujący ekran:

Teraz możesz w programie e-pity zalogować się do swojego konta na Dysku e-pity za pomocą nowego hasła.

e-pity online i wersja mobilna
Żeby wymusić synchronizację w usłudze Dysk e-pity należy wybrać z lewego menu:
Dysk e-pity → Synchronizuj

Pliki wypełnionych formularzy w programie e-pity synchronizują się z Dyskiem e-pity podczas włączania programu. Każdy nowy wypełniony formularz, który zostaje zapisany w programie zostaje automatycznie przy zapisie wysłany do Dysku e-pity.

Chcąc wymusić synchronizację danych należy być zalogowanym do Dysku e-pity i kliknąć ikonę chmury (1), a następnie na przycisk "Synchronizuj" (2).

e-pity online i wersja mobilna
Żeby zresetować hasło w usłudze Dysk e-pity należy wybrać z lewego menu:
Dysk e-pity → Usuń konto
Uwaga
Jeżeli usuniesz konto stracisz dostęp do kopii plików!

Chcąc usunąć konto na Dysku e-pity należy, będąc zalogowanym kliknąć ikonę chmury (1) a następnie kliknąć na przycisk "Usuń konto" (2).

Następnie należy wpisać mail oraz hasło (3).  Po wpisaniu poprawnych danych logowania i kliknięciu na przycisk "Usuń konto" Twoje konto na Dysku e-pity zostanie trwale usunięte.

Uwaga
Operacja usuwania konta jest nieodwracalna!

Przed usunięciem konta na Dysku e-pity zalecamy, aby pobrać z programu e-pity wszystkie formularze i zapisać je na swoim komputerze (pliki pdf, xml z danymi) lub wysłać je do siebie na maila.

Jeśli usuniesz konto na Dysku e-pity, a potem ponownie zarejestrujesz się na ten sam adres e-mail, to wcześniej zapisane dane (wysłane podczas pierwszej rejestracji i synchronizacji danych z Dyskiem e-pity) nie zostaną wczytane!

Dysk Google Drive działa jako kopia zapasowa danych, nie jako główna baza danych. Przechowywanie danych w Google Drive ma zapobiegać utracie danych z pamięci cache przeglądarki.

Katalog 'efile' to główny katalog programu, w którym zapisywane są pliki np. PDF eksportowane do chmury, oraz katalogi aplikacji e-pity.

Pierwsze połączenie z Google Drive.

Aby podłączyć program e-pity do konta Google wchodzimy w Plik -> Ustawienia -> Konto Google -> Połącz z kontem Google.


Użytkownik powinien zobaczyć okienko (pop-up), w którym jest proszony o zalogowanie się do konta Google, oraz o nadanie uprawnień naszej aplikacji do zapisu i odczytu danych z Google Drive.

Zablokowane okno logowania do Google w przeglądarce Chrome:

Ręczne uruchomienie wyskakującego okna:

Aby ręcznie uruchomić zablokowane okienko w Chrome, należy kliknąć w link 'http://accounts.google.com/o/oauth2/…'. Użytkownik ma możliwość wyłączenia blokowania wyskakujących okienek na stałe dla naszej strony.
Po zalogowaniu do Google Drive, program e-pity proponuje zmianę sposobu zapisu danych. Pojawia się okienko z ustawieniami i domyślnie zaznaczoną opcją Google. Użytkownik jest w tym momencie informowany o tym, że jeśli nie zapisze danych na dysku Google, to mogą one zostać utracone.
Okno zmiany ustawień zapisu danych (po zalogowaniu) (Plik -> Ustawienia -> Dane aplikacji):

W ustawieniach programu należy zaznaczyć opcję 'zapisuj bezpiecznie na dysku Google'.
Plik -> Ustawienia -> Dane aplikacji -> Zapisuj bezpiecznie na dysku Google.
Po zmianie ustawień pojawi się okno logowania do Google (jeśli Użytkownik nie jest już zalogowany w przeglądarce). Po zalogowaniu program pobierze dane z Dysku Google.

Po instalacji program tworzy nową bazę danych aplikacji i zapisuje ją w lokalizacji Moje dokumenty > efile -> epity ->epity.sqlite.

Następnie jest tworzona domyślna baza na aktualnie rozliczany rok podatkowy.

W górnym prawym rogu programu można przełączyć się między bazami, jakie mamy dodane w programie:

Po przełączeniu bazy możemy wybrać rok podatkowy dostępny dla danej bazy. Z tego poziomu możemy także dodać nowy rok podatkowy przypisany do wybranej bazy – opcja Dodaj rok podatkowy.

Dodatkowo możemy utworzyć inne bazy z podziałem na rok podatkowy.

W tym celu należy kliknąć w Narzędzia -> Ustawienia -> Bazy: 

Z tego poziomu można dodać nową bazę i przypisać do niej rok podatkowy poprzez przycisk Dodaj bazę. Wyświetli się okno, w którym należy uzupełnić poszczególne pola, np. nazwa nowej bazy oraz wybrać rok podatkowy. 

Możemy skopiować dane z innej bazy, w tym celu należy zaznaczyć przycisk Kopiuj dane z innej bazy i wybrać dane, które chcemy skopiować.

Z poziomu Narzędzia -> Ustawienia -> Bazy możemy także przełączyć bazę – opcja ‘Przełącz na tę bazę'.

Program pozwala na dostęp do aplikacji wielu użytkownikom. Przy pierwszej instalacji program tworzy domyślnego użytkownika o typie 'Administrator'.

Jeśli w programie dodamy więcej niż jednego użytkownika lub użytkownik będzie miał ustawione hasło do programu - pojawi się okno logowania podczas włączania programu.

W programie możemy dodać nowego użytkownika (nowych użytkowników), który będzie mógł wejść lub zalogować się do programu.

Aby dodać nowego użytkownika w programie należy kliknąć: Plik -> Ustawienia -> Użytkownicy -> Dodaj użytkownika.

Z tego poziomu możemy ustawić lub zmienić hasło do danego profilu (użytkownika), a także możemy zaznaczyć bazy danych, które mają być dostępne dla konkretnego użytkownika.

Użytkownik o typie 'Administrator' ma dostęp do wszystkich baz danych i może zarządzać innymi użytkownikami.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany(a) pracą w wersji sieciowej, prosimy pobierz i zainstaluj program e-pity Płatnika, który to umożliwia za dodatkową opłatą.

Moduł PITów rocznych w aplikacji e-pity Płatnika jest bezpłatny.

Program e-pity wymaga .NET Framework w wersji co najmniej 2.0, współpracuje również z nowszymi wersjami: 3.0, 3.5, 4.0, oraz 4.5.

Link do pobrania .NET Framework niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego:
http://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=17851

Program który wyświetla wszystkie zainstalowane aktualnie wersje .NET Framework:
http://www.asoft.be/prod_netver.html

Użytkownicy, którzy posiadają wersję e-pity 5.0.7 lub wcześniejszą do poprawnego działania .NET Framework muszą pobrać plik signxml.exe.config
[http://download.fillup.pl/down_dev/signxml.exe.config] i zapisać go w katalogu C:Program Filese-filee-pity2014Assets

Od wersji 5.0.8 plik ten będzie wbudowany i automatycznie wstawiany podczas instalacji (np. aktualizacji).

Instalowanie programu .NET Framework

Instrukcja instalacji .NET Framework krok po kroku:

Krok 1

Jeżeli pojawi się poniższy komunikat, należy go zaakceptować klikając w przycisk OK.

Krok 2

Po pojawieniu się poniższego komunikatu, należy kliknąć w 'Zainstaluj .NET'.

.NET Framework można zainstalować klikając w programie Pomoc -> Serwis ->  Zainstaluj .NET 4.0 lub Zainstaluj .NET 3.5

Krok 3

W instalatorze programu, należy zaakceptować licencję oraz kliknąć w Zainstaluj.

Krok 4

Krok 5

Dane w programie e-pity są zabezpieczone standardowo poprzez Twój system operacyjny. Użytkownicy logujący się na inne konto podając hasło dostępu dla swojego profilu, nie widzą Twoich danych.
Jeżeli chcesz, aby dostęp do bazy danych program e-pity był chroniony, możesz ustawić  jej szyfrowanie. W tym celu należy wejść w menu górnym w Plik -> Ustawienia -> Dane aplikacji:


Zaznacz 'dodatkowo zaszyfruj dane'. Wyświetli się dialog, w którym tworzymy nowe hasło, bez którego nie będzie możliwe otworzenie bazy e-pity z Twoimi danymi:

Jeżeli użytkownik zaznaczy opcję 'Zapamiętaj hasło program' „pamięta hasło bazy danych” i nie trzeba podawać go przy każdy otwieraniu aplikacji. Baza jest wtedy nadal szyfrowana, co zabezpiecza wrażliwe dane w razie przechwycenia pliku.
Jeśli baza jest szyfrowana, a użytkownik nie zaznaczy opcji 'Zapamiętaj hasło', to podczas uruchamiania aplikacji za każdym razem będzie pojawiało okno autoryzacji dostępu do bazy poprzez podanie prawidłowego hasła.

Taki rodzaj ustawienia w 100% gwarantuje to, że nikt po za Tobą nie jest w stanie poznać ani odtworzyć hasła umożliwiającego dostęp do danych.

Uwaga! Jeśli użytkownik zapomni hasła do bazy danych, traci bezpowrotnie wszystkie swoje dane!

By skutecznie szyfrować swoje dane na Dysku e-pity, wystarczy po zalogowaniu wybrać ikonę chmurki w prawym górnym rogu ekranu (1), a następnie kliknąć przycisk szyfruj dane (2)

Uwaga
Bez hasła do szyfrowania nie odczytasz plików. Nawet Biuro Obsługi Klienta nie udzieli Ci dostępu do zaszyfrowanych danych.

W kolejnym kroku należy podać hasło, którym będą zabezpieczone pliki (3). Można je wygenerować (5) lub podać własne, jeśli spełnia warunki bezpieczeństwa (zawiera osiem znaków, w tym minimum jedną wielką i małą literę, cyfrę oraz znak specjalny, np. #, @, !). Po wprowadzeniu i zatwierdzeniu hasła należy kliknąć przycisk zaszyfruj (6). Można też zapamiętać hasło w programie (4).

Uwaga
Jeżeli zaszyfrujesz bazę danych w programie w przypadku kiedy zapomnisz hasła nie odzyskasz już swoich plików!

Po kliknięciu przycisku zaszyfruj pojawi się nowe okno, gdzie należy potwierdzić swoją decyzję o chęci zaszyfrowania plików. Po potwierdzeniu można dodatkowo zaszyfrować bazę danych w programie.

Uwaga
Do szyfrowania bazy danych zostanie użyte to samo hasło, które zostało użyte do szyfrowania Dysk e-pity.

Jeżeli zdecydujesz się na szyfrowanie bazy, do szyfrowania zostanie użyte to samo hasło, które zostało podane wcześniej (3).

Teraz po uruchomieniu programu najpierw trzeba podać hasło do odszyfrowania bazy a następnie do logowania w Dysk e-pity.

Z poziomu zakładki 'Dane aplikacji' (Plik -> Ustawienia -> Dane aplikacji) mamy możliwość zmiany miejsca zapisu danych:

 • zapis lokalnie lub zapis na koncie Google (dla wersji zainstalowanej na komputerze)
 • zapis w danych przeglądarki lub zapis na koncie Google (dla wersji online)

Dla wersji online mamy dodatkowo możliwość tworzenia i odzyskiwania kopii zapasowej (Utwórz kopię zapasową).
Dodatkowo w zakładce 'Zapis danych' jest dostępna opcja szyfrowania danych i awaryjnego usunięcia wszystkich danych.
Jeżeli pracowałeś np. w wersji online, a następnie pobrałeś i zainstalowałeś wersję desktop e-pity 2017, możesz wczytać dane z wersji online. W tym celu w oknie 'Dane aplikacji' musisz kliknąć w przycisk 'Wczytaj teraz dane z wersji online'.


Kalkulator walutowy umożliwia przeliczanie kwoty podanej w dowolnej walucie (której kurs jest udostępniany na stronie Narodowego Banku Polskiego) na polski złoty, można także przeliczyć kwotę podaną w polskich złotych na wybraną walutę.

Kalkulator walutowy jest dostępny w programie z poziomu zakładki Plik:


Można go uruchomić także w kalkulatorze:
Aby dokonać przeliczenia, należy wpisać kwotę do przeliczenia, określić jaki rodzaj kursu nas interesuje (średni, kupna, sprzedaży), a następnie wybrać datę notowania, nie wcześniejszą niż 2002 rok.

W kolejnym kroku należy określić waluty. Kalkulator walutowy pokazuje kurs, według którego przelicza.


Jeżeli kalkulator walutowy włączymy w kalkulatorze, w prawym dolnym rogu kalkulatora walutowego będzie widoczny przycisk 'Zapisz', który po przeliczeniu kwoty, wprowadzi ją do pola kalkulatora. Jeśli włączymy kalkulator walutowy z poziomu Plik -> Kalkulator walutowy, wtedy w prawym dolnym rogu będzie przycisk 'Zamknij'."

Opcję 'Kursy walut' możemy włączyć w programie klikając w zakładkę Plik.


Dzięki opcji 'kursy walut' można sprawdzić tabelę z kursami czterech najpopularniejszych walut (EUR - euro, USD - dolar amerykański, CHF - frank szwajcarski, BGP - funt brytyjski).

Widoczne są tutaj kurs średni, kurs kupna oraz kurs sprzedaży.

Użytkownik może swobodnie zmienić datę notowania, aby sprawdzić jaki kurs miała wybrana waluta w przeszłości (od 2002 roku do dziś).

Po wybraniu opcji np. Eksportuj->Zapisz na dysku->Plik PDF z e-podpisem należy wybrać odpowiedni podpis elektroniczny z listy i kliknąć "Zapisz".

Po wybraniu opcji np. Eksportuj->Zapisz na dysku->Plik PDF z e-podpisem należy wybrać opcję "Zapisz pliki i podpisz proCertum Smart Sign".

 

A następnie po naciśnięciu "Zapisz" należy postępować wg instrukcji:

1. Aby dodać pliki do podpisu kliknij opcję 'Podpisywanie->Dodaj plik' i wklej ścieżkę ze schowka (C:UsersAdamDesktopPIT-11 (20) Informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (2013_ 2014)_ MAGART (i Mielcarski Adam) (1) [2014-06-08].pdf), a następnie kliknij 'Otwórz'.

2. Podpisz plik klikając opcję 'Podpisz' i wybierając właściwy certyfikat.

3. Po podpisaniu wróć do Programu e-pity i naciśnij klawisz "Dalej".

Jeśli podpis nie zostanie wykonany program powróci do dialogu z instrukcją. Aby wyjść bez podpisywania należy nacisnąć "Anuluj".

Oprócz możliwości zapisywania formularzy w programie e-pity, można zapisać deklaracje na dysku komputera do pliku PDF, pliku PDF z e-podpisem lub plik z danymi (XML). Po kliknięciu w 'Zapisz' (opcja dostępna z poziomu otwartej deklaracji oraz w zakładce Moje formularze po zaznaczeniu danej deklaracji) otwiera się okno z wyborem katalogu i nazwy pliku. Możesz zmienić katalog i nazwę tego pliku.

Masz także możliwość wysłać deklarację mailem lub do chmury - opcja 'Wyślij':

Deklarację można zapisać lub wysłać mailem z poziomu podglądu deklaracji lub z poziomu Moje formularze.

Po kliknięciu na wybrany typ pliku otwiera się okno klienta/programu pocztowego z możliwością wysyłki pliku mailem. Jeśli na komputerze nie jest skonfigurowany klient/program pocztowy można zmienić ustawienia programu w opcji Plik -> Ustawienia.

Jeśli zaznaczymy opcję 'Wysyłaj maile za pomocą aplikacji', program będzie wysyłać maile poprzez serwery firmy e-file.

Jeżeli otrzymałeś PIT-11 od pracodawcy za pośrednictwem serwisu odbierz-PIT.pl, będziesz mógł wczytać dane z PIT-11 do Programu e-pity 2018.

W oknie startowym kliknij w Kreator, a następnie w opcję ‘Wczytaj dane z odbierz-PIT.pl’.

Otworzy się okno dialogowe, w którym należy kliknąć w ‘Zaloguj się do odbierz-PIT.pl'

W kolejnym oknie musisz się zalogować, podając te same dane, jakie wpisywałeś by pobrać PIT-11 od pracodawcy.

Po uzupełnieniu wszystkich danych klikamy Zaloguj

i kliknij w przycisk 'Wczytaj dane' - pojawi się informacja o wczytaniu danych, którą akceptujemy.

Dane z PIT-11 wczytały się do programu. W oknie 'Sposób opodatkowania' zaznacz sposób opodatkowania oraz cel złożenia zeznania, w kolejnym kroku możesz sprawdzić, czy dane z systemu odbierz.PIT.pl wczytały się poprawnie, a następnie możesz dopisać nowe dane do swojego rozliczenia, np. możesz dodać ulgi i odliczenia.

Informacje dotyczące plików cookies:

Nasz serwis korzysta z plików cookies i innych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Plików Cookies i Innych Technologii. Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.