FAQ

Najlepszy sposób na
20 milionów instalacji/pobrań programu e‑pity :)

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czy muszę pobrać program, aby wypełnić deklarację?

Każdą deklarację dostępną w Programie e-pity można wypełnić w wersji on-line, wówczas pobieranie programu nie jest konieczne. Jednak zalecamy instalację programu na komputerze lub tablecie ze względu na szybkie dotarcie do wypełnionych deklaracji. Dla takiej wygody i oszczędności czasu warto poświęcić jednorazowo kilka minut na instalację programu.

Jaka jest treść licencji Programu e-pity?

Z treścią licencji możesz zapoznać się w samej aplikacji lub na stronie Informacje prawne - licencja. Jej warunki regulują cały szereg obszarów i warunków prawnych.

Czy do pracy z programem konieczny jest dostęp do Internetu?

Jeżeli masz zainstalowany program na komputerze dostęp do Internetu nie jest potrzebny. Jednak wysyłka elektroniczna deklaracji do systemu e-Deklaracje wymaga dostępu do Internetu. Dodatkowo, jeżeli korzystasz z aplikacji ze skonfigurowanym zapisem danych w „chmurze - na dysku e-pity lub chciałbyś skorzystać z aplikacji e-pity 2018 poprzez przeglądarkę internetową, wymagane jest, aby Twoje urządzenie było podłączone do Internetu.

Czy moje dane są bezpieczne? Co się dzieje z informacjami wprowadzonymi do aplikacji?

Twoje dane są bezpieczne, ponieważ zapisywane są wyłącznie na Twoim komputerze. Nie istnieje żadna centralna baza, gdzie przechowywane są informacje o wszystkich użytkownikach e-pity. Dodatkowo w programie możesz ustanowić hasło dostępu do aplikacji oraz zaszyfrować całą bazę danych i wypełnione druki, (jak to zrobić przeczytaj w Dokumentacji pomocy). Wszystkie dane podawane przez Ciebie przy korzystaniu z wersji on-line lub zapisu w „chmurze” przesyłane są na serwery w szyfrowanym protokole HTTPS (SSL 256 bit) gwarantowanym przez renomowaną międzynarodową firmę GeoTrust, wykorzystywanym również przez banki podczas transakcji internetowych.

W przypadku przechowywania danych w „chmurze” gwarantem bezpieczeństwa jest Google (https://drive.google.com), z którym aplikacja e-pity została bezpiecznie zintegrowana.

Jak mogę przenieść dane na inny komputer?

Standardowo, jeżeli podczas instalacji nie zmieniałeś katalogu domyślnego, dane e-pity, zapisane są w pliku epity.sqlite, który znajduje się w katalogu Moje Dokumenty -> e-file -> e-pity. Należy ten plik skopiować i wgrać do takiego samego katalogu na nowym urządzeniu.

Uwaga! Jeżeli zastosowałeś szyfrowanie bazy danych (zalecane przez e-file) ze względu na bezpieczeństwo, przy uruchomieniu aplikacji będziesz poproszony o hasło dostępu do bazy. Możliwe jest także wyeksportowanie danych w starej lokalizacji i wczytanie ich poprzez zaimportowanie. 
Więcej informacji znajdziesz w Dokumentacji pomocy.

Czy deklaracje mogę przesyłać do urzędów drogą elektroniczną, czy muszę je wysłać tradycyjnie Pocztą Polską lub dostarczyć osobiście?

Wszystkie deklaracje PIT dostępne w programie e-pity 2018 można złożyć elektronicznie do systemu e-Deklaracje.

Czy Program e-pity muszę aktualizować co roku?

W Programie e-pity 2018 można w obrębie jednego programu tworzyć i wysyłać deklaracje i korekty rozliczeń za rok 2015, 2016, 2017, 2018 i kolejne lata. Wystarczy w programie w prawym górnym narożniku przełączyć się na odpowiedni rok podatkowy, aby korzystać z Kreatora i aktywnych deklaracji dedykowanych do rozliczeń za ten konkretny rok podatkowy.

Wersje archiwalne e-pity za rok 2014 i wcześniejsze lata, np. dla chcących wystawić korektę PIT-a za 2014 rok znajdują się pod adresem:  http://www.e-pity.pl/o_programie/archiwalne_wersje/  Jeśli ktoś ma już zainstalowany program za poprzedni rok nie musi go ponownie instalować, wystarczy go uruchomić i stworzyć korektę wypełnionej w nim wcześniej deklaracji.

Jak najszybciej mogę zaktualizować program?

Jeśli po uruchomieniu programu pojawił się komunikat o dostępności nowej wersji, należy potwierdzić komunikat, że chcemy ją zainstalować. Program automatycznie ściągnie plik nowej wersji, zamknie się i będzie można ponownie zainstalować aplikację.

Najnowsza wersja programu dostępna jest zawsze na naszej stronie internetowej pod linkiem: http://www.e-pity.pl/pobierz_darmowy_program/
Aplikację na inny system operacyjny można zainstalować przez kliknięcie na tej stronie w ikony systemów operacyjnych (Linux, Mac OS, iPad, Android), które znajdują się pod przyciskiem „Pobierz”.

W każdej chwili można też pobrać najnowszą wersję Programu e-pity klikając w otwartym już programie w menu Pomoc-> Serwis-> Uruchom automatyczną aktualizację, ściągnie się wówczas plik instalacyjny i uruchomi kreator instalacji nowej wersji.

Po aktualizacji programu do najnowszej wersji wszystkie dane, które zostały wprowadzone do programu, pozostaną w nim i będą nadal dostępne w zakładkach Aktówka i Moje formularze.

Dlaczego do aktualnej wersji programu nie przeniosły się dane osobowe?

Sprawdź, czy na komputerze można pracować na kilku loginach kilku użytkowników. Jeśli tak - sprawdź, czy program nie był instalowany na komputerze na innym loginie użytkownika, niż ten z którego korzystałeś ostatnio. Jeśli tak, uruchom program na właściwym loginie użytkownika.

Możesz również przenieść dane podatników ręcznie z Programu e-pity z poprzedniego roku do nowej wersji. Jeśli korzystałeś z programu e-pity 2017 na innym komputerze, a chcesz przenieść same dane osobowe do programu e-pity 2018 na inny komputer, zapisz dane do pliku xml klikając na menu Plik-> eksportuj dane -> dane aktówki, a następnie w uruchomionym Programie e-pity 2018 na drugim komputerze wczytaj ten plik xml klikając na Plik-> importuj dane -> wybierz plik. Po wczytaniu dane osobowe podatników zapiszą się w Programie e-pity 2018 w zakładce Aktówka. 
Jeśli korzystałeś z programu e-pity 2017 na tym samym komputerze, a po zainstalowaniu nowej wersji e-pity 2018 nie przeniosły się dane podatników do zakładki Aktówka do nowego roku podatkowego 2018 i jeśli nie tworzyłeś i nie wysyłałeś jeszcze żadnych nowych PITów za 2018 rok, to możesz przenieść dane podatników Aktówki samodzielnie. Aby to zrobić przełącz się z powrotem na rok podatkowy 2017 i sprawdź czy są tam w zakładce Aktówka widoczne dane podatników. Jeśli tak kliknij na górnym pasku na menu Plik-> Ustawienia -> zakładka Bazy, a następnie na przycisk ‘X- usuń profil’ przy roku podatkowym 2018 i potwierdź jego usunięcie. Następnie kliknij na dole okna na ‘Dodaj bazę’ i utwórz ponownie nowy rok podatkowy 2018 potwierdzając, że chcesz skopiować wszystkie dane firm i osób z Aktówki z bazy z roku 2017. Założy się rok 2018 i będziesz mógł się na niego przełączyć i sprawdzić w zakładce Aktówka, czy te przeniesione dane są widoczne.

Ukradziono mi komputer i straciłem wszystkie dane. Co mam zrobić?

Ze względu na bezpieczeństwo, Twoje dane są przechowywane na urządzeniu, na którym korzystasz z programu e-pity. Nie są przechowywane przez firmę e-file i nie istnieje inna możliwość, niż ich odtworzenie z ostatniego poprawnego archiwum danych jakie posiadasz. Dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie danych w „chmurze”. Wtedy z pewnością ich nie utracisz, a dodatkowo możesz z nich korzystać na wielu urządzeniach w dowolnej lokalizacji.

Aby skonfigurować zapis w chmurze na dysku Google, połącz się w programie ze swoim kontem Google w menu Plik-> Ustawienia -> konto Google i potwierdź, aby program zapisywał kopię danych na Twoim koncie Google.

Jeśli utraciłeś wszystkie dane, ukradziono Ci komputer, zepsuł Ci się dysk lub musiałeś przeinstalować system, a nie zrobiłeś kopii zapasowej swojego katalogu Dokumenty-> efile (lub Dokumenty -> efile-backup), to jedyną kopię Twojej rozliczonej deklaracji ma Twój urząd skarbowy. Można się do nich zgłosić i poprosić o wydanie odpisu rozliczonego PIT-u.

Na jakich urządzeniach mogę korzystać z programu?

Program e-pity 2018 jest obecnie dostępny w wersji instalacyjnej, pliku wykonywalnego dla systemów Windows, Mac OS X i Linux.  Szczegółowe dane wymagań technicznych znajdziesz w dziale Pomocy

Program e-pity 2018 jest dostępny także w wersji on-line do uruchomienia w przeglądarkach internetowych oraz w postaci dedykowanych aplikacji dla systemów Android oraz iOS do instalacji na tabletach i telefonach komórkowych.

Czy muszę wpisywać wszystkie dane do e-pity 2018, czy mogę je zaimportować z innych systemów?

Program pozwala na importowanie danych z wcześniej wyeksportowanego pliku XML (format *.epity), formatu e-Deklaracji (zgodnego z XSD z crd.gov.pl) lub z własnoręcznie przygotowanego pliku XML w podanym formacie (dokumentacja techniczna API). Oprócz tego możliwy jest automatyczny import danych z programów „Płatnik”, e-Deklaracje, Optima, IPS, fillUp, z wcześniejszych wersji aplikacji e-pity. Aby rozpocząć importowanie danych należy wywołać funkcję importu w menu górnym: Plik-> Importuj dane. W ten sposób nie musisz wpisywać ręcznie danych do „Aktówki”.

W jaki sposób mogę podzielić się sugestiami?

Zalecamy dokonywanie wszelkich zgłoszeń poprzez specjalnie do tego celu przygotowany formularz: https://secure.e-pity.pl/zglos-sugestie?type=1, który możesz wywołać z wielu miejsc w samej aplikacji lub na stronach www. Zgłoszenia przy użyciu tego formularza są rejestrowane w naszej bazie i na bieżąco obsługiwane. Ma to bardzo praktyczny charakter, ponieważ system automatycznie przekazuje nam informacje na temat problemu z programem, wersji programu z jakiego korzystasz oraz na jakim systemie operacyjnym pracujesz. Wszystkie te dane przekazane razem ze zgłoszeniem, znacząco ułatwiają nam podjęcie szybkiej reakcji.

Czy możliwy jest eksport danych z Programu e-pity?

Tak. Aby rozpocząć eksportowanie danych należy wywołać funkcję eksportu z menu górnego: Plik-> Eksportuj dane. Należy zaznaczyć na liście formularze i elementy Aktówki, które chcemy eksportować.
Dodatkowo możemy eksportować do pliku XML pojedynczą deklarację - wybierając format XML przy zapisie formularza do pliku/wysyłaniu mailem/eksporcie do GoogleDrive.

Czy proces usuwania programu, usuwa również wszystkie dane z Programu e-pity 2018?

Program posiada automatyczny deinstalator,  który usuwa z komputera samą aplikację, pozostawia jednak pliki z danymi. Jest to zabezpieczenie na wypadek, gdyby ktoś odinstalował program przez przypadek. Jeżeli chcesz jednak na trwałe usunąć wszystkie dane, możesz to zrobić usuwając cały katalog z danymi programu: Dokumenty/efile/e-pity.

Gdzie są zapisane dane z Programu e-pity 2010?

Deklarację wypełnioną w programie e-pity 2010 w wersji online, można odszukać w programie e-pity 2010 w wersji online, którą uruchamiamy w oknie przeglądarki z linku https://www.e-pity.pl/online/e-pity2010/opp.php?flash=1 
Po uruchomieniu pojawi się okno startowe, w którym można kliknąć na ‘Przejdź do programu’. Wypełnione PIT-y powinny być zapisane w zakładce ‘Wypełnione deklaracje’. Z tego poziomu można je otworzyć, edytować, wydrukować lub utworzyć ich korektę. Jeśli po uruchomieniu programu nie będzie widać wypełnionych deklaracji, a mamy zapisaną kopię zapasową w pliku, wówczas po ponownym uruchomieniu programu w wersji online można kliknąć na ‘Wczytaj plik’ i wskazać plik o nazwie ‘dane_e_pity.e-pity2010’, w którym zostały zapisane dane na dysku komputera. Po wczytaniu danych wypełnione PITy powinny być widoczne w zakładce ‘Wypełnione deklaracje’.
Deklarację wypełnioną w wersji zainstalowanej programu e-pity 2010 można odszukać po ponownym uruchomieniu programu e-pity 2010 ze skrótu na Pulpicie lub jeśli program został odinstalowany po ponownej jego instalacji ze strony http://www.e-pity.pl/o_programie/archiwalne_wersje/. Jeśli na Twoim komputerze nadal znajduje się katalog ‘e-pity2010’ z danymi, wówczas po ponownym uruchomieniu programu dane te zaczytają się i wyświetlą programie w zakładce ‘Wypełnione deklaracje’.
Dane z zainstalowanej wersji e-pity 2010 przechowywane są: na Windows Vista lub Win 7 w lokalizacji: C:ProgramData/e-file/e-pity2010 a na Windows XP w lokalizacji: C:/Documents and Settings/All Users/Application Data/e-file/e-pity2010
Aby przenieść / skopiować dane z programu e-pity 2010 na inny komputer należy skopiować cały katalog e-pity2010 i po zainstalowaniu programu na drugim komputerze wkleić ten katalog do tej samej lokalizacji i podmienić (przy wyłączonym programie). Po ponownym uruchomieniu programu podłączy się on do tego katalogu i wyświetli zapisane PITy w zakładce ‘Wypełnione deklaracje’.

Gdzie są zapisane dane z Programu e-pity 2011?

Deklarację wypełnioną w programie e-pity 2011 w wersji online, można odszukać w programie e-pity 2011 w wersji online, którą uruchamiamy w oknie przeglądarki z linku https://www.e-pity.pl/online/e-pity2011/opp.php?flash=1&  
Po uruchomieniu pojawi się okno startowe, w którym można kliknąć na ‘Przejdź do programu’. Wypełnione PIT-y powinny być zapisane w zakładce ‘Wypełnione’. Z tego poziomu można je otworzyć, edytować, wydrukować lub utworzyć ich korektę. Jeśli po uruchomieniu programu nie będzie widać wypełnionych deklaracji, a mamy zapisaną kopię zapasową w pliku, wówczas po ponownym uruchomieniu programu w wersji online można kliknąć na ‘Wczytaj plik’ i wskazać plik o nazwie ‘dane_e_pity.e-pity2011’, w którym zostały zapisane dane na dysku komputera. Po wczytaniu danych wypełnione PITy powinny być widoczne w zakładce ‘Wypełnione’.
Deklarację wypełnioną w wersji zainstalowanej programu e-pity 2011 można odszukać po ponownym uruchomieniu programu e-pity 2011 ze skrótu na Pulpicie lub jeśli program został odinstalowany po ponownej jego instalacji ze strony http://www.e-pity.pl/o_programie/archiwalne_wersje/. Jeśli na Twoim komputerze nadal znajduje się katalog ‘2011’ z danymi, wówczas po ponownym uruchomieniu programu dane te zaczytają się i wyświetlą programie w zakładce ‘Wypełnione’.
Aby odszukać katalog, w którym zapisane są dane z programu e-pity 2011 można w programie w górnym menu kliknąć na Pomoc -> O programie -> Narzędzia. W eksploratorze Windows’a otworzy się okno katalogu, w którym zapisane są dane z aplikacji dla danego użytkownika ….. AppData/Roaming/e-pity/Local Store/2011.
Aby przenieść / skopiować dane z programu e-pity 2011 na inny komputer należy skopiować cały katalog 2011 i po zainstalowaniu programu na drugim komputerze wkleić ten katalog do tej samej lokalizacji i podmienić (przy wyłączonym programie). Po ponownym uruchomieniu programu podłączy się on do tego katalogu i wyświetli zapisane PITy w zakładce ‘Wypełnione’.

Gdzie są zapisane dane z Programu e-pity 2012?

Deklarację wypełnioną w programie e-pity 2012 w wersji online, można odszukać w programie e-pity 2012 w wersji online, którą uruchamiamy w oknie przeglądarki z linku https://www.e-pity.pl/online/e-pity2012/opp.php?flash=1&  
Po uruchomieniu pojawi się okno startowe, w którym można kliknąć na ‘Przejdź do programu’. Wypełnione PIT-y powinny być zapisane w zakładce ‘Wypełnione’. Z tego poziomu można je otworzyć, edytować, wydrukować lub utworzyć ich korektę. Jeśli po uruchomieniu programu nie będzie widać wypełnionych deklaracji, a mamy zapisaną kopię zapasową w pliku, wówczas po ponownym uruchomieniu programu w wersji online można kliknąć na ‘Wczytaj plik’ i wskazać plik o nazwie ‘dane_e_pity.e-pity2012’, w którym zostały zapisane dane na dysku komputera. Po wczytaniu danych wypełnione PITy powinny być widoczne w zakładce ‘Wypełnione’.
Deklarację wypełnioną w wersji zainstalowanej programu e-pity 2012 można odszukać po ponownym uruchomieniu programu e-pity 2012 ze skrótu na Pulpicie lub jeśli program został odinstalowany po ponownej jego instalacji ze strony http://www.e-pity.pl/o_programie/archiwalne_wersje/ . Jeśli na Twoim komputerze nadal znajduje się katalog ‘epity2012’ z danymi, wówczas po ponownym uruchomieniu programu dane te zaczytają się i wyświetlą programie w zakładce ‘Wypełnione’.
Aby odszukać katalog, w którym zapisane są dane z programu e-pity 2012 można w programie w górnym menu kliknąć na Pomoc -> O programie -> Narzędzia. W eksploratorze Windows’a otworzy się okno katalogu, w którym zapisane są dane z aplikacji dla danego użytkownika ..... Dokumenty (Moje dokumenty lub Documents and Settings)/efile/epity2012.
Aby przenieść / skopiować dane z programu e-pity 2012 na inny komputer trzeba skopiować cały katalog ‘epity2012’ i po zainstalowaniu programu na drugim komputerze wkleić ten katalog do tej samej lokalizacji i podmienić (przy wyłączonym programie). Po ponownym uruchomieniu programu podłączy się on do tego katalogu i wyświetli zapisane PITy w zakładce ‘Wypełnione’.

Gdzie są zapisane dane z Programu e-pity 2013?

Deklarację wypełnioną w programie e-pity 2013 w wersji online, można odszukać w programie e-pity 2013 w wersji online, którą uruchamiamy w oknie przeglądarki z linku https://www.e-pity.pl/online/e-pity2013/opp.php?flash=1& 
Wypełnione deklaracje powinny być zapisane w zakładce ‘Moje formularze’. Z tego poziomu można je otworzyć, edytować, wydrukować lub utworzyć ich korektę. Jeśli po uruchomieniu programu nie będzie widać wypełnionych deklaracji, a mamy zapisaną kopię zapasową w pliku, wówczas można kliknąć w górnym menu na Plik-> Wczytaj kopię zapasową i wskazać plik o rozszerzeniu *.epityDB, w którym zostały zapisane dane na dysku komputera. Po wczytaniu danych wypełnione PITy powinny być widoczne w zakładce ‘Moje formularze’.
Deklarację wypełnioną w wersji zainstalowanej programu e-pity 2013 można odszukać po ponownym uruchomieniu programu e-pity 2013 ze skrótu na Pulpicie lub jeśli program został odinstalowany po ponownej instalacji programu ze strony http://www.e-pity.pl/o_programie/archiwalne_wersje/. Jeśli na Twoim komputerze nadal znajduje się katalog ‘e-pity2013’ z danymi, wówczas po ponownym uruchomieniu programu dane te zaczytają się i wyświetlą programie w zakładce ‘Moje formularze’.
Aby odszukać katalog, w którym zapisane są dane z programu e-pity 2013 można w programie w górnym menu kliknąć na Pomoc -> Serwis -> Pokaż katalog danych. W eksploratorze Windows’a otworzy się okno katalogu, w którym zapisane są dane z aplikacji dla danego użytkownika ….. Dokumenty (Moje dokumenty lub Documents and Settings)/efile/e-pity2013.
Aby przenieść / skopiować dane z programu e-pity 2013 na inny komputer trzeba skopiować cały katalog ‘e-pity2013’ i po zainstalowaniu programu na drugim komputerze wkleić ten katalog do tej samej lokalizacji i podmienić (przy wyłączonym programie). Po ponownym uruchomieniu programu podłączy się on do tego katalogu i wyświetli zapisane PITy w zakładce ‘Moje formularze’.

Gdzie są zapisane dane z Programu e-pity 2014?

Deklarację wypełnioną w programie e-pity 2014 w wersji online, można odszukać w programie e-pity 2014 w wersji online, którą uruchamiamy w oknie przeglądarki z linku https://secure.e-pity.pl/online/pit2014/index.php?arch=1 
Wypełnione deklaracje powinny być zapisane w zakładce ‘Moje formularze’. Z tego poziomu można je otworzyć, edytować, wydrukować lub utworzyć ich korektę. Jeśli po uruchomieniu programu nie będzie widać wypełnionych deklaracji, a mamy zapisaną kopię zapasową w pliku, wówczas można kliknąć w górnym menu na Plik-> Wczytaj kopię zapasową i wskazać plik o rozszerzeniu *.epityDB, w którym zostały zapisane dane na dysku komputera. Po wczytaniu danych wypełnione PITy powinny być widoczne w zakładce ‘Moje formularze’.
Deklarację wypełnioną w wersji zainstalowanej programu e-pity 2014 można odszukać po ponownym uruchomieniu programu e-pity 2014 ze skrótu na Pulpicie lub jeśli program został odinstalowany po ponownej instalacji programu ze strony http://www.e-pity.pl/o_programie/archiwalne_wersje/ . Jeśli na Twoim komputerze nadal znajduje się katalog ‘e-pity2014’ z danymi, wówczas po ponownym uruchomieniu programu dane te zaczytają się i wyświetlą programie w zakładce ‘Moje formularze’.
Aby odszukać katalog, w którym zapisane są dane z programu e-pity 2014 można w programie w górnym menu kliknąć na Pomoc -> Serwis -> Pokaż katalog danych. W eksploratorze Windows’a otworzy się okno katalogu, w którym zapisane są dane z aplikacji dla danego użytkownika ….. Dokumenty (Moje dokumenty lub Documents and Settings)/efile/e-pity2014.
Aby przenieść / skopiować dane z programu e-pity 2014 na inny komputer trzeba skopiować cały katalog ‘e-pity2014’ i po zainstalowaniu programu na drugim komputerze wkleić ten katalog do tej samej lokalizacji i podmienić (przy wyłączonym programie). Po ponownym uruchomieniu programu podłączy się on do tego katalogu i wyświetli zapisane PITy w zakładce ‘Moje formularze’.

Gdzie są zapisane dane z Programu e-pity 2015?

Deklarację wypełnioną w programie e-pity 2015 w wersji online, można odszukać w programie e-pity 2015 w wersji online, którą uruchamiamy w oknie przeglądarki z linku https://secure.e-pity.pl/online/pit2015/index.php?arch=1 
Wypełnione deklaracje powinny być zapisane w zakładce ‘Moje formularze’. Z tego poziomu można je otworzyć, edytować, wydrukować lub utworzyć ich korektę. Jeśli po uruchomieniu programu nie będzie widać wypełnionych deklaracji, a mamy zapisaną kopię zapasową w pliku, wówczas można kliknąć w górnym menu na Plik-> Wczytaj kopię zapasową i wskazać plik o rozszerzeniu *.epityDB, w którym zostały zapisane dane na dysku komputera. Po wczytaniu danych wypełnione PITy powinny być widoczne w zakładce ‘Moje formularze’.
Deklarację wypełnioną w wersji zainstalowanej programu e-pity 2015 można odszukać po ponownym uruchomieniu programu e-pity 2015 ze skrótu na Pulpicie lub jeśli program został odinstalowany po ponownej instalacji programu ze strony http://www.e-pity.pl/o_programie/archiwalne_wersje/ . Jeśli na Twoim komputerze nadal znajduje się katalog ‘e-pity2015’ z danymi, wówczas po ponownym uruchomieniu programu dane te zaczytają się i wyświetlą programie w zakładce ‘Moje formularze’.
Aby odszukać katalog, w którym zapisane są dane z programu e-pity 2015 można w programie w górnym menu kliknąć na Pomoc -> Serwis -> Pokaż katalog danych. W eksploratorze Windows’a otworzy się okno katalogu, w którym zapisane są dane z aplikacji dla danego użytkownika ….. Dokumenty (Moje dokumenty lub Documents and Settings)/efile/e-pity2015.
Aby przenieść / skopiować dane z programu e-pity 2015 na inny komputer trzeba skopiować cały katalog ‘e-pity2015’ i po zainstalowaniu programu na drugim komputerze wkleić ten katalog do tej samej lokalizacji i podmienić (przy wyłączonym programie). Po ponownym uruchomieniu programu podłączy się on do tego katalogu i wyświetli zapisane PITy w zakładce ‘Moje formularze’.

Gdzie są zapisane dane z Programu e-pity 2016?

Deklarację wypełnioną w programie e-pity 2016 w wersji online, można odszukać w programie e-pity 2016 w wersji online, którą uruchamiamy wchodząc na naszą stronę www.e-pity.pl klikając na 'Uruchom online teraz' lub bezpośrednio z linku https://secure.e-pity.pl/online/pit2016/index.php 

Wypełnione deklaracje powinny być zapisane w zakładce ‘Moje formularze’. Z tego poziomu można je otworzyć, edytować, wydrukować lub utworzyć ich korektę. Jeśli po uruchomieniu programu nie będzie widać wypełnionych deklaracji, a mamy zapisaną kopię zapasową w pliku (plik ten powinien być zapisany w Pobranych plikach na komputerze), wówczas można kliknąć w górnym menu programu na Plik-> Wczytaj kopię zapasową i wskazać plik o rozszerzeniu *.epityDB, w którym zostały zapisane dane na dysku komputera. Po wczytaniu danych wypełnione PITy powinny być widoczne w zakładce ‘Moje formularze’.

Deklarację wypełnioną w wersji zainstalowanej programu e-pity 2016 można odszukać po ponownym uruchomieniu programu e-pity 2016 ze skrótu na Pulpicie lub jeśli program został odinstalowany po ponownej instalacji programu z naszej strony www.e-pity.pl Jeśli na Twoim komputerze nadal znajduje się katalog ‘e-pity’ z danymi, wówczas po ponownym uruchomieniu programu dane te zaczytają się i wyświetlą programie w zakładce ‘Moje formularze’.

Aby odszukać katalog, w którym zapisane są dane z programu e-pity 2016 można w programie w górnym menu kliknąć na Pomoc -> Serwis -> Pokaż katalog danych. W eksploratorze Windows’a otworzy się okno katalogu, w którym zapisane są dane z aplikacji dla danego użytkownika ….. Dokumenty (Moje dokumenty lub Documents and Settings)/efile/e-pity.

Aby przenieść / skopiować dane z programu e-pity 2016 na inny komputer trzeba skopiować cały katalog ‘e-pity’ i po zainstalowaniu programu na drugim komputerze wkleić ten katalog do tej samej lokalizacji i podmienić (przy wyłączonym programie). Po ponownym uruchomieniu programu podłączy się on do tego katalogu i wyświetli zapisane PITy w zakładce ‘Moje formularze’.

Uwaga: Od wersji nr 8.0.0 programu e-pity 2016 można już w obrębie jednej aplikacji tworzyć oraz wysyłać deklaracje i korekty rozliczeń za rok 2015, 2016 i kolejne lata. Po pierwszej instalacji program e-pity 2016 zaczytuje z wersji e-pity 2015 dane podatników zapisane w Aktówce oraz wypełnione PITy z 2015 roku. Aby odszukać deklaracje wypełnione za 2015, 2016 lub kolejny rok podatkowy, wystarczy w programie przełączyć się na odpowiedni rok podatkowy i sprawdzić w zakładce ‘Moje Formularze’.


Gdzie dane z 2016

Gdzie są zapisane dane z Programu e-pity 2017?

Deklarację wypełnioną w Programie e-pity 2017 w wersji online, można odszukać w Programie e-pity 2017 w wersji online, którą uruchamiamy wchodząc na naszą stronę www.e-pity.pl klikając na 'Uruchom online teraz' lub bezpośrednio z linku https://www.e-pity.pl/pit-online/ 

Wypełnione deklaracje powinny być zapisane w zakładce ‘Moje formularze’. Z tego poziomu można je otworzyć, edytować, wydrukować lub utworzyć ich korektę. Jeśli po uruchomieniu programu nie będzie widać wypełnionych deklaracji, a mamy zapisaną kopię zapasową w pliku (plik ten powinien być zapisany w Pobranych plikach na komputerze), wówczas można kliknąć w górnym menu programu na Plik-> Wczytaj kopię zapasową i wskazać plik o rozszerzeniu *.epityDB, w którym zostały zapisane dane na dysku komputera. Po wczytaniu danych wypełnione PITy powinny być widoczne w zakładce ‘Moje formularze’.

Deklarację wypełnioną w wersji zainstalowanej Programu e-pity 2017 można odszukać po ponownym uruchomieniu Programu e-pity 2017 ze skrótu na Pulpicie lub jeśli program został odinstalowany po ponownej instalacji programu z naszej strony www.e-pity.pl Jeśli na Twoim komputerze nadal znajduje się katalog ‘e-pity’ z danymi, wówczas po ponownym uruchomieniu programu dane te zaczytają się i wyświetlą programie w zakładce ‘Moje formularze’.

Aby odszukać katalog, w którym zapisane są dane z Programu e-pity 2017 można w programie w górnym menu kliknąć na Pomoc -> Serwis -> Pokaż katalog danych. W eksploratorze Windows’a otworzy się okno katalogu, w którym zapisane są dane z aplikacji dla danego użytkownika ….. Dokumenty (Moje dokumenty lub Documents and Settings)/efile/e-pity.

Aby przenieść / skopiować dane z Programu e-pity 2017 na inny komputer trzeba skopiować cały katalog ‘e-pity’ i po zainstalowaniu programu na drugim komputerze wkleić ten katalog do tej samej lokalizacji i podmienić (przy wyłączonym programie). Po ponownym uruchomieniu programu podłączy się on do tego katalogu i wyświetli zapisane PITy w zakładce ‘Moje formularze’.

Uwaga: Od wersji nr 8.0.0 programu e-pity 2016 można już w obrębie jednej aplikacji tworzyć oraz wysyłać deklaracje i korekty rozliczeń za rok 2015, 2016 i kolejne lata. Po pierwszej instalacji program e-pity 2016 zaczytuje z wersji e-pity 2015 dane podatników zapisane w Aktówce oraz wypełnione PITy z 2015 roku. Aby odszukać deklaracje wypełnione za 2015, 2016 lub kolejny rok podatkowy, wystarczy w programie przełączyć się na odpowiedni rok podatkowy i sprawdzić w zakładce ‘Moje Formularze’.


Gdzie dane z 2016

Mam problem, którego nie potrafię rozwiązać. Z kim mogę się skontaktować?

Jeżeli problem nie dotyczy zagadnień merytorycznych i nie wymaga np. doradztwa podatkowego lub prawnego nasz Dział Obsługi Klienta służy Państwu pomocą w zakresie objaśniania wszelkich funkcjonalności i podstawowej obsługi programu.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji w dni robocze w godzinach od 08:00 do 16:00
tel.: 61 307 17 77, mail: serwis@e-pity.pl
numer telefonu awaryjnego od 16:00 do 20:00 – tel.: 883 784 626.

Dodatkowo zalecamy dokonywanie wszelkich zgłoszeń poprzez formularz https://secure.e-pity.pl/zglos-sugestie?type=1.

Błąd podczas instalacji: "Ten program nie wspiera aktualnie uruchomionej na Twoim komputerze wersji Windows"

Jeśli podczas instalacji pojawia się komunikat „Ten program nie wspiera aktualnie uruchomionej na Twoim komputerze wersji Windows.” najprościej zainstalować wersję niepodpisaną programu:
http://download.e-pity.pl/down2017/setup_e-pity_not_signed.exe
Jest to problem związany z nieobsługiwaniem przez Windows podpisów SHA2.

Czy Program e-pity jest bezpłatny?

Tak. Program jest bezpłatny pod warunkiem przekazania 1% podatku dowolnie wybranemu OPP.

Nasz program jest bezpłatny pod warunkiem przekazania 1% na dowolnie wybrane przez siebie OPP. Informacja taka znajduje się w warunkach licencji naszego programu.

Jeśli chcesz wysłać swoją deklarację bez wskazania OPP do przekazania jej 1% -  wymagane jest wysłanie SMS Premium o treści PIT na numer 73624 koszt 3,00 zł netto (3,69 zł brutto).

Po kliknięciu na opcję ‘Nie chcę przekazać 1% podatku na żadne OPP’ należy wysłać SMS-a, a następnie wpisać w programie kod otrzymany w SMS-ie zwrotnym i go aktywować.

Jak zmienić KRS i wpisać swoje OPP w programie?

Jeśli chcesz skorzystać z programu bezpłatnie i chcesz przekazać 1% na rzecz OPP, ale nie ma tej organizacji na liście dołączonej do naszego programu, prosimy w oknie 'Przekazania 1% dla OPP' kliknąć na 'Wybierz inne OPP', a następnie na  'Znam i samodzielnie wpiszę nr KRS'. Wówczas będzie można wpisać w deklaracji KRS swojej wybranej OPP.

Jak wpisać imię i nazwisko osoby, dla której chcemy przekazać swój 1% podatku?

Dane osoby, której przekazujemy 1% podatku wpisuje się w polu 'Cel szczegółowy darowizny'. W sekcji KREATOR pole to wypełnia się w oknie 'Przekazanie 1% podatku na rzecz OPP', natomiast w sekcji DEKLARACJE dane wpisuje się klikając na przycisk 'wybierz' w polu KRS.

Na deklaracji wyświetla mi się napis "akcja e-life" w polu cel szczegółowy, co to oznacza?

"Akcja e-life", to nazwa naszej akcji „Wsparcia dla organizacji non profit” w postaci udostępnienia darmowej wersji on-line programu dla wszystkich OPP w Polsce oraz darmowej aplikacji do rozliczenia pitów rocznych dla podatników, jeżeli przekażą 1% swojego podatku na dowolne wybrane przez siebie OPP.
Zapis "akcja e-life" w polu szczegółowym informuje daną OPP, że deklaracja była wypełniana za pośrednictwem aplikacji e-pity.

Dopisek "akcja e-life" w żaden sposób nie koliduje z możliwością wpisania swojej własnej informacji do pola "celu szczegółowego" i w żaden sposób nie wpływa na przekazanie 1% na wybrany przez Państwa cel szczegółowy (np. imię i nazwisko danej osoby). Jeśli zostanie wpisany, również wyświetli się w polu celu szczegółowego.

Jeżeli nie chcesz, aby na Twojej deklaracji wyświetlał się napis "akcja e-life" kliknij w programie w Plik > Ustawienia > Wypełnianie formularzy i z tego poziomu zaznacz opcję "Nie wpisuj celu 'akcja e-life' na PITach rocznych".

Z którego pola należy przepisać zaliczkę na podatek z PIT-40A?

Zaliczkę na podatek z PIT-40A przepisuje się do swojego PITa-37 z pola 50, a nie z pola 39, tak jak to jest w przypadku przychodów z PIT-11A.
Na końcu 2 str. PIT-40A jest taka informacja:

"Informacja dla osób, które na podstawie otrzymanego formularza PIT-11A albo PIT-40A będą składać zeznanie podatkowe PIT-36 lub PIT-37.

Osoby, które od organu rentowego otrzymały:

 • PIT-11A, do zeznania podatkowego PIT-36 albo PIT-37 przenoszą kwoty wykazane w części D oraz w części E w poz. 42, 43 i 44 otrzymanej informacji, zgodnie z opisami zamieszczonymi na zeznaniach,
 • PIT-40A i będą składać zeznanie podatkowe PIT-36 albo PIT-37, do zeznania tego przenoszą kwoty wykazane w części D w poz. 38, w części E w poz. 42, 43 i 44 oraz w części F w poz. 50 otrzymanego rozliczenia, zgodnie z opisami zamieszczonymi na zeznaniach.

Jeżeli otrzymałeś formularz PIT-40A, w zeznaniu podatkowym PIT-36 albo PIT-37 w wierszu „Emerytury-renty oraz inne krajowe świadczenia, o których mowa w art. 34 ust. 7 ustawy”, w kolumnie „f”, wpisujesz zaliczkę na podatek w wysokości wykazanej w poz. 50, która uwzględnia rozliczenie kwoty do zapłaty (poz. 48), odpowiednio kwoty nadpłaty (poz. 49)."

Czy PIT-a powinienem wypełniać za pomocą opcji KREATOR PIT, czy AKTYWNE DEKLARACJE?

KREATOR PIT polecamy dla osób rozpoczynających swoją przygodę z PIT-ami. W kilku krokach wpiszesz swoje dane, przychody i ulgi oraz wskażesz OPP, któremu chcesz przekazać 1% podatku. Dodatkowo KREATOR sam wybierze jaki PIT powinien być wystawiony i przepisze wszystkie dane oraz kwoty w odpowiednie pola na deklaracji oraz na wszystkich załącznikach. Jeśli miałeś przychody z kilku źródeł (np. kilka PIT-11), dodaj je osobno przepisując kwoty, a KREATOR wszystko podsumuje i wyświetli w osobnych zakładkach główną deklarację PIT i wystawione do niej załączniki. W każdej chwili można cofnąć się z poglądu PIT-a do KREATORA przez „Wróć do kreatora” oraz poprawić, czy uzupełnić dane w deklaracji.

Opcję AKTYWNE DEKLARACJE przygotowaliśmy dla doświadczonych podatników. Wypełnia się wówczas PIT-a w sposób zbliżony do odręcznego – na aktywnym druku. Program wyświetla na zielono pola, w które wpisuje się dane. Część pól uzupełnia się przez kliknięcie w zielone przyciski „wybierz”, „wpisz dochody”, „wpisz odliczenia” czy „dodaj dziecko”. Dzięki temu dane wpisuje się  tylko  raz, a program transportuje je z każdego załącznika do głównej deklaracji, np. PIT-37.

W moim programie nie zmienił się rok na deklaracji, wciąż widnieje 2017.

Oznacza to, że nie została automatycznie pobrana najnowsza wersja programu za kolejny rok podatkowy.

Być może zostało wyłączone w programie powiadamianie o corocznej aktualizacji. Należy wówczas wejść w zakładkę Plik > Ustawienia i zaznaczyć opcję Aktualizacje automatyczne.

Prawdopodobne jest również to, że przy uruchamianiu programu, nie został potwierdzony komunikat o jego aktualizacji.

Aby mieć pewność, że korzystasz z najnowszej wersji e-pity 2018, możesz pobrać program ze strony: http://www.e-pity.pl/pobierz_darmowy_program/.

Jeśli masz uruchomioną wersję programu e-pity 2018, a na swojej deklaracji widzisz rok 2017, to prawdopodobnie przełączyłeś program na rok podatkowy 2017. Chcąc wystawić deklarację PIT za 2018 rok przełącz rok podatkowy na 2018, aby mieć dostęp do Kreatora PIT i Aktywnych deklaracji za 2018 rok.

Dlaczego nie widzę w programie ubiegłorocznych deklaracji?

Deklaracje za rok 2014 i wcześniejsze nie przenosiły się do nowej wersji programu e-pity do rozliczeń za kolejny rok podatkowy. Chcąc odszukać PIT za 2014 rok należy uruchomić program e-pity 2014. Podobnie z deklaracjami PIT za 2013 rok i wcześniejsze lata – wypełnione PITy są zapisane w programie dedykowanym do rozliczeń za dany konkretny rok podatkowy.

Poprzednie wersje programu e-pity można odszukać klikając w „Menu Start”, następnie przechodząc do opcji „Wszystkie programy”, wybierając „e-pity” i otwierając odpowiednią wersję. Jeśli przez pomyłkę wypełniłeś tegoroczną deklarację w starej wersji programu, np. e-pity 2015, należy pobrać i uruchomić wersję e-pity za rok 2016 i rozliczyć PIT ponownie. Dane podatników zostaną przeniesione do Aktówki do wersji e-pity 2016, więc konieczne będzie wypełnienie jedynie pozostałej części deklaracji.

Od wersji programu e-pity 2016 można już w obrębie jednego programu tworzyć i wysyłać deklaracje i korekty rozliczeń za rok 2015, 2016 i kolejne lata. Wystarczy w programie przełączyć się na odpowiedni rok podatkowy, aby odszukać deklaracje wypełnione za 2015, 2016 czy kolejny rok podatkowy.

W każdym roku podatkowym Program e-pity 2018 przechowuje oddzielnie zapisane (w zakładkach Aktówka i Moje formularze) dane wprowadzone przy rozliczaniu PIT-ów za ten konkretny rok podatkowy.

Jeśli przez pomyłkę wypełniłeś tegoroczną deklarację w starej wersji programu, np. e-pity 2017, należy pobrać i zainstalować nową wersję e-pity za rok 2018, podczas instalacji program zapyta czy utworzyć nową bazę z rokiem podatkowym 2018 i czy przenieść do niego dane podatników (zakładka Aktówka), należy ten komunikat potwierdzić i rozliczyć PIT za 2018 rok ponownie. Dane podatników zostaną przeniesione do Aktówki w roku podatkowym 2018, więc można je będzie wczytać do PITa i konieczne będzie jedynie wypełnienie pozostałej części deklaracji.

Jak program przenosi dane z ubiegłorocznej wersji e-pity?

Z zeszłego roku przenoszą się dane z listy podatników, dane o dzieciach do ulgi prorodzinnej, dane o prowadzonej działalności gospodarczej, dane o rodzajach przychodów, jakie miał w zeszłym roku podatnik.

Po zainstalowaniu wersji za nowy rok podatkowy, do programu zostaną przeniesione dane. Informacje zostaną zapamiętane i wyświetlą się w Kreatorze dopiero wtedy, gdy podczas wypełniania deklaracji będziemy chcieli taką informację dodać

Dane z listy podatników można wczytać w Kreatorze w oknie „Dane podatnika” przez zielony przycisk "wybierz podatnika", a następnie "wybierz".

Po wczytaniu danych podatnika pojawi się okno o wczytaniu przychodów (o ile osoba korzystała z programu e-pity w zeszłym roku i wysłała deklarację).

Po kliknięciu na lewy przycisk z nazwą PIT-u ( w tym przypadku PIT-37/36, gdyż taki był wypełniony w zeszłym roku), program wczyta w oknie „przychody podatnika” deklaracje, które zostały dodane w zeszłym roku (np. PIT-11, PIT-8C, PIT-11A). Wówczas wystarczy kliknąć na „modyfikuj” i po kolei uzupełnić dane, wpisując aktualne kwoty za rok 2018.

Dane o dzieciach nie będą widoczne od razu w oknie „Ulgi z tytułu wychowania dzieci” ale pojawią się, gdy klikniemy na ”dodaj dziecko”. Jeśli w ciągu ostatniego roku dziecko uzyskało pełnoletność ale dalej się uczy, można zmodyfikować wpisane dane lub usunąć, jeśli np. dziecko skończyło 25 lat i ulga się już nie należy.

Czy muszę posiadać podpis elektroniczny, by wysłać deklarację roczną typu PIT-37?

Nie. Potwierdzenie autentyczności deklaracji dokonuje się poprzez wpisanie następujących informacji:

 • numer NIP (jeśli jest on u podatnika wymagany, np. działalność gospodarcza),
 • imię (pierwsze),
 • nazwisko,
 • numer PESEL (jeśli podatnik posiada ten numer),
 • data urodzenia,
 • kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za poprzedni rok, albo wartość "0" (zero), w przypadku, gdy za rok poprzedni nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku

W przypadku podania błędnych danych system odrzuca deklarację i wyświetla błąd 414.

Zweryfikuj Twój PIT w 6 krokach teraz >

Więcej na temat błędnych kodów weryfikacji w e-deklaracje.gov.pl znajdziesz na: http://www.e-pity.pl/kody-weryfikacji-e-deklaracje-gov-pl/.

Kiedy mogę mieć pewność, że moja deklaracja została wysłana do systemu e-Deklaracje?

Deklaracja jest poprawnie wysłana do systemu e-deklaracje tylko i wyłącznie, jeśli posiada status 200. Wówczas w programie e-pity wyświetli się Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które należy zapisać w formacie pdf lub wydrukować. Jeżeli deklaracja ma status inny niż 200, nie została wysłana do systemu e-Deklaracje!

Wysłałem swoją deklarację, odebrałem UPO i co teraz?

Wysłaną deklarację najlepiej od razu wydrukować lub zapisać w formie pliku pdf na dysku. Można też zapisać dodatkowo deklarację do pliku xml lub wysłać deklarację w formacie xml na swój adres mailowy. Dzięki temu, w razie awarii komputera, będzie można program na nowo zainstalować i wczytać do niego deklarację.

PAMIĘTAJ: Swoją wysłaną deklarację PIT razem z UPO trzeba przechowywać przez 5 lat na wypadek kontroli urzędu skarbowego.

Wypełniłem swój PIT, ale nie znalazłem miejsca, aby zaznaczyć zwrot podatku na konto. Nie wpisałem też ani numeru konta, ani mojego telefonu. Czy popełniłem błąd?

Jeśli składałeś kiedyś w swoim urzędzie skarbowym deklarację NIP-1 lub NIP-3 (od roku 2011 są to deklaracje ZAP-3 lub NIP-7) z numerem kontaktowym i numerem konta, nie musisz ponownie wpisywać tych danych na rocznej deklaracji. Jeśli ktoś np. chciałby wpisać swój numer konta na PIT-37 w polu dodatkowe informacje to i tak urząd dokona zwrotu nadpłaconego podatku na ten numer konta, który ma widoczny w systemie, a który był wpisany na druku zgłoszenia lub aktualizacji danych identyfikacyjnych. Wpisanie numeru konta w polu dodatkowe informacje na rocznym zeznaniu nie jest dla urzędu wiążącą informacją.

Dlatego jeśli zmieniłeś niedawno numer konta bankowego lub inne dane jak, np. nazwisko, adres - musisz zaktualizować te dane w swoim urzędzie skarbowym. Formularze ZAP-3 lub NIP-7 możesz wyszukać i wypełnić w e-pitach w zakładce Baza Formularzy, wpisując odpowiednie dane bezpośrednio do pól w otwartym aktywnym formularzu ZAP-3 lub NIP-7.

Dane podatnika możesz odszukać w programie i je zmodyfikować w zakładce Aktówka.

Jak zaktualizować nr konta w urzędzie skarbowym?

Numer konta należy zaktualizować w US za pomocą druku ZAP-3 lub NIP-7. Formularze te można wyszukać i wypełnić w programie w zakładce Baza Formularzy. Jeśli aktualizujemy dane osoby fizycznej będącej podatnikiem - należy wybrać ZAP-3, natomiast jeśli zmiana danych dotyczy osoby fizycznej będącej podatnikiem lub płatnikiem (np. osoby prowadzącej działalność gospodarczą) – należy wypełnić NIP-7. W przypadku wyboru formularza ZAP-3, dane rachunku do zwrotu nadpłaty podatku podajemy w części B.4. Na formularzu NIP-7 dane rachunku uzupełniamy w części D.

Wypełnione formularze ZAP-3 i NIP-7 składamy w urzędzie skarbowym w formie papierowej. Elektroniczna wysyłka do US formularzy identyfikacyjnych NIP-7 i ZAP-3 jest możliwa tylko i wyłącznie z kwalifikowanym e-podpisem.

Jaką kwotę mogę odliczyć, jeśli chodzi o wydatki na leki?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, odliczając wydatki na leki, można odliczyć jedynie nadwyżkę kwoty ponad 100 zł miesięcznie. Przykładowo, jeśli w styczniu wydatki na leki wyniosły 120 zł, można odliczyć jedynie 20 zł z tej kwoty. Jeśli w jakimś miesiącu wydatki na leki nie przekroczyły 100 zł, wówczas kwoty poniżej 100 zł za ten miesiąc nie można odliczyć w PIT.

Podczas wypełniania deklaracji w naszym programie należy wpisać pełne kwoty wydatków na leki niepomniejszone o 100 zł za każdy miesiąc.

Program sam odliczy 100 zł z każdego miesiąca i na koniec zsumuje tylko wszystkie nadwyżki ponad 100 zł w poszczególnych miesiącach.

Jeśli mam na PIT-40A wykazaną nadpłatę podatku, to z którego pola mam przepisać kwotę zaliczki na swój PIT-37/PIT-36?

Na dole drugiej strony PIT-40A jest zamieszczona taka informacja:

"Informacja dla osób, które na podstawie otrzymanego formularza PIT-11A albo PIT-40A będą składać zeznanie podatkowe PIT-36 lub PIT-37.

Osoby, które od organu rentowego otrzymały:

 • PIT-11A, do zeznania podatkowego PIT-36 albo PIT-37 przenoszą kwoty wykazane w części D oraz w części E w poz. 42, 43 i 44 otrzymanej informacji, zgodnie z opisami zamieszczonymi na zeznaniach,
 • PIT-40A i będą składać zeznanie podatkowe PIT-36 albo PIT-37, do zeznania tego przenoszą kwoty wykazane w części D w poz. 38, w części E w poz. 42, 43 i 44 oraz w części F w poz. 50 otrzymanego rozliczenia, zgodnie z opisami zamieszczonymi na zeznaniach.

Jeżeli otrzymałeś formularz PIT-40A, w zeznaniu podatkowym PIT-36 albo PIT-37 w wierszu „Emerytury-renty oraz inne krajowe świadczenia, o których mowa w art. 34 ust. 7 ustawy”, w kolumnie „f”, wpisujesz zaliczkę na podatek w wysokości wykazanej w poz. 50, która uwzględnia rozliczenie kwoty do zapłaty (poz. 48), odpowiednio kwoty nadpłaty (poz. 49)."

Dodając przychody z renty w naszym programie, trzeba w Kreatorze w oknie Przychody Podatnika kliknąć PIT40A/PIT11A, następnie u góry zaznaczyć opcję PIT-40A potem wpisać przychód w pole 38 a zaliczkę na podatek przepisać z pola 50, które już uwzględnia kwotę nadpłaty z pola 49.
Wówczas wpisana zaliczka z pola 50 zostanie przeniesiona do głównej deklaracji PIT i tak wypełniona deklaracja PIT-37/PIT-36 jest wypełniona prawidłowo.

A zgodnie z informacją zapisaną w polu 44 na PIT-40A:

"Nadpłata podatku, zgodnie z ustawą, zaliczona zostanie na poczet zaliczki za miesiąc marzec roku następującego po roku podatkowym, a jeżeli ją przekroczy - zwrócona łącznie z bieżącymi świadczeniami."

Jeżeli w polu 49 na PIT-40A widoczna była nadpłata, to ZUS sam ją rozliczy i zwróci Tobie tę nadpłatę odliczając od zaliczki na podatek za marzec 2018.

Kilka dni temu wysłem deklarację i uzyskałem status 200. Kiedy otrzymam zwrot podatku?

Standardowy termin na zwrot nadpłaconego podatku wynosi 3 miesiące. Jest to termin maksymalny - w przeważającej części przypadków zwrot następuje zdecydowanie wcześniej.

Termin 3 miesięcy na zwrot liczyć należy od dnia złożenia deklaracji podatkowej (czyli np. dnia złożenia deklaracji w okienku podawczym urzędu, dnia wysyłki deklaracji pocztą polską listem poleconym, dnia otrzymania urzędowego poświadczenia odbioru w przypadku składającego deklarację przez internet).

Więcej na temat zwrotu podatku.

Wypełniłam w Państwa programie swoją deklarację. Czy dotarła ona do urzędu skarbowego?

Jeżeli nie otrzymałeś UPO na maila, to najprawdopodobniej wpisałeś nie poprawnie swój adres mailowy w oknie „Wyślij e-Deklaracje” w polu “wpisz swój e-mail do wysyłki UPO na maila”. W takim wypadku sprawdź status swojej deklaracji w programie e-pity 2018:

 • uruchom program e-pity 2018,
 • kliknij w programie w menu Moje formularze,
 • na liście będzie widoczna Twoja deklaracja, zaznacz ją,
 • na górnym pasku pojawi się ikonka Status lub Wyślij e-Deklaracje,
 • jeśli jest ikona Wyślij e-Deklaracje – oznacza to, że wcześniej nie wysłałeś deklaracji, możesz ją wysłać teraz,
 • jeśli jest ikona Status -> kliknij w nią -> pojawi się informacja, jaki status ma Twoja  deklaracja (200 i odebrane UPO oznaczają, że deklaracja została wysłana poprawnie, status 401, 402, 411, 412, 414 oznacza, że deklaracja nie została wysłana i w  takim wypadku sprawdź, co oznacza dany kod błędu na: http://www.e-pity.pl/kody-weryfikacji-e-deklaracje-gov-pl/ ).

Nie mam deklaracji za rok 2017. Skąd mogę przepisać kwotę przychodu za rok 2017?

Jeśli wypełniałeś deklarację w zeszłym roku w programie e-pity 2017, wszystkie dane wpisane w programie e-pity są zapisane na Twoim komputerze. My nie mamy dostępu do tych danych oraz do wypełnianych deklaracji w naszym programie.

Jeśli nie odinstalowałeś programu e-pity za rok 2017, uruchom go i kliknij w Moje Formularze, następnie otwórz deklarację przez opcję modyfikuj i kliknij w podgląd deklaracji. Sprawdź jaka kwota przychodu widnieje na Twojej deklaracji.

Jeżeli przeinstalowałeś  system lub robiłeś format dysku, to niestety nie będzie możliwe odzyskanie Twojej deklaracji. W takim wypadku możesz  poprosić o odpis deklaracji w swoim urzędzie skarbowym (odpłatnie) lub złożyć deklarację za rok 2018 w formie papierowej i wydrukować kopię dla siebie, aby w przyszłym roku mieć dostęp do kwoty przychodu. Ponadto każdą deklarację podatkową należy archiwizować przez okres 5 lat, na wypadek kontroli skarbowej.

Jeżeli odinstalowałeś program, ale nie usuwałeś danych zapisanych w katalogu Moje dokumenty -> efile-> epity, to w takim wypadku zainstaluj program za rok 2018, otwórz go -  deklaracja powinna być w nim widoczna (zakładka Moje formularze w roku podatkowym 2017).

Archiwalne wersje e-pity 2014 i wcześniejsze są dostępne pod adresem:
http://www.e-pity.pl/o_programie/archiwalne_wersje/

Jeśli wypełniałeś swoją deklarację za rok 2017 w innym programie do rozliczania PIT-ów, sprawdź, czy masz jeszcze zainstalowany ten program i odszukaj w nim swoją zapisaną deklarację, aby sprawdzić kwotę przychodu do wysyłki PIT w 2018 roku.

Jak wpisać kwotę biletów imiennych do deklaracji?

Jeśli kwota wydatków na bilety imienne zakupione na dojazd do pracy, była niższa niż kwota limitu kosztów uzyskania przychodu (np. kwota biletów 640zł przy kosztach 1335zł), wówczas nie podwyższa się kwoty kosztów uzyskania przychodów. Jeśli jednak kwota wydatków na bilety imienne byłaby wyższa od tego limitu kosztów, wtedy w deklaracji w polu kosztów uzyskania przychodów wpisuje się wyższą kwotę wydatków na bilety. Może to mieć wpływ na dalsze rozliczenie podatku PIT i na kwotę zwrotu nadpłaconego podatku.

Uwaga:

Nie należy sumować kwot wydatków na bilety i kwot limitu kosztów  uzyskania przychodów z otrzymanego PIT-11. Do głównej deklaracji np. PIT-37 lub innej należy wpisać kwotę, która jest wyższa.

Jeśli wypełniasz deklarację w Kreatorze w oknie przychodów podatnika z PIT-11 wpisz kwotę wydatków na imienne bilety w polu 'Wpisz wartość imiennych biletów okresowych'. Program sam przeniesie wyższą kwotę do pola kosztów uzyskania przychodów np. do pola 38 na PIT-37.

Jeśli wypełniasz swoją deklarację w sekcji Deklaracje, kliknij w pole kosztów, np. pole 38 na PIT-37 i wpisz ręcznie kwotę, która jest wyższa.

Co daje mi skorzystanie z usługi - wstępnie wypełnionego PIT (PFR)?

Dzięki wczytaniu danych wstępnie wypełnionego PIT-a (PFR), nie będziesz musiał przepisywać ręcznie wielu danych w dalszych krokach wypełniania swojego PIT-a, takich jak: koszty, zaliczki, wpłacone składki społeczne i zdrowotne. Im więcej masz PIT-ów -11 tym szybciej i bez ryzyka błędu wypełnisz swoją deklarację.

Zobacz krótki film Video i przekonaj się o korzyściach pobierania danych PFR. Dokumentacja - Help - dotycząca PFR w e-pity.

Czy wczytanie wstępnie wypełnionego PIT-a (PFR) do e-pity jest bezpieczne?

Warunkiem wczytania danych PFR do Aplikacji e-pity jest podanie Twoich prawidłowych danych uwierzytelniających, niezbędnych do autoryzacji usługi PFR. Zwróć jednak uwagę, że rozliczając swojego PIT-a, bez korzystania z usługi PFR, musiałbyś wpisać dokładnie te same dane autoryzacyjne do swojej deklaracji PIT w programie e-pity, tyle tylko, że samodzielnie.

Transmisja danych pomiędzy Aplikacją e-pity (serwerami e-file), a Portalem Podatkowym (serwerami Ministerstwa Finansów), odbywa się w bezpieczny sposób, z wykorzystaniem algorytmów szyfrowania danych (SSL), a z momentem wczytania ich do Aplikacji, dane te usuwane są automatycznie z serwerów e-file. W wersji desktop natomiast, zaznaczając w: Plik->Ustawienia->e-Deklaracje – opcję:
[X] Wczytuj dane z Portalu Podatkowego bez udziału serwera e-file, dane wczytają się wówczas bezpośrednio do Twojego komputera.

Jest to zgodne z naszą zasadą, że ze względów bezpieczeństwa nie przechowujemy żadnych Twoich danych wprowadzanych do programu. Twoje dane są bezpieczne, ponieważ zapisywane są wyłącznie na Twoim komputerze i tylko Ty masz do nich dostęp!

Jak uruchomić e-pity 2018 on-line?

Wersja Programu e-pity on-line nie wymaga instalacji programu na Twoim komputerze. Możesz od razu uruchomić program w przeglądarce i wypełnić swoją deklarację za rok 2018 r. a następnie wysłać ją elektronicznie do systemu e-Deklaracje bądź wydrukować.
Aby uruchomić wersję on-line programu e-pity należy kliknąć w link ‘Uruchom on-line teraz’.

Jak zapisać dane w wersji on-line?

Po wypełnieniu deklaracji w wersji on-line programu e-pity 2018, dane są zapisywane w pamięci podręcznej przeglądarki.

Możesz również z wersji e-pity 2018 on-line zapisać swoją deklarację do pliku w formacie *.epity, który będzie można wczytać zarówno do wersji online jak i do wersji zainstalowanej e-pity 2018. Z poziomu podglądu okna Moje Deklaracje klikamy w daną deklarację a następnie na Pobierz xml z danymi i zapisujemy plik xml z rozszerzeniem *.epity. Jeśli masz zapisany na komputerze plik XML z rozszerzeniem *.epity, możesz go wczytać do wersji e-pity 2018 zainstalowanej na komputerze lub do wersji online klikając w menu Plik ->Otwórz plik z dysku  -> i trzeba wskazać plik z rozszerzeniem *.epity.

Jak wczytać dane z wersji on-line do programu zainstalowanego na komputerze?

W programie e‑pity (od roku 2017, wersji 9.3) możesz skorzystać z zapisu Twoich danych w chmurze na Dysku e‑pity. Usługa umożliwia szyfrowanie przechowywanych danych, gwarantując wyższy poziom bezpieczeństwa.

Korzystanie z usługi jest możliwe tylko za pośrednictwem Programu e-pity - zarówno w wersji online, jak i na komputerze. Twoje informacje rozliczeniowe są chronione na zabezpieczonych serwerach – nie będą wykorzystywane do żadnych celów poza archiwizacją i tylko Ty masz do nich autoryzowany dostęp!

Dla zwiększenia bezpieczeństwa możesz dodatkowo zaszyfrować swoje dane.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

https://www.e-pity.pl/dysk-archiwum-chmura/

oraz w dziale Dokumentacja "Dysk e-pity".

Jak otworzyć plik z rozszerzeniem *.epityDB?

Uruchom wersję on-line programu e-pity, a następnie wczytaj ten plik klikając w Plik -> Wczytaj kopię zapasową i wybierz plik z rozszerzeniem *.epityDB. Twoje dane zostaną wczytane do wersji on-line programu.

Czym różni się obsługa PFR w e-pity od usługi dostępnej na Portalu Podatkowym?

Aplikacja e-pity jest pewnego rodzaju „nakładką” na usługę, jaką przygotowało Ministerstwo Finansów i po prostu korzysta z jej mechanizmów. Oczywiście, jeżeli wolisz skorzystać z usługi PFR bezpośrednio na Portalu Podatkowym - zrób to i porównaj funkcjonalność obu rozwiązań. Wybierz to, które bardziej Ci odpowiada. Usługę PFR udostępniliśmy, ponieważ uważamy ją za bardzo praktyczną i wygodną – godną polecenia wszystkim użytkownikom e-pity.

Nasza aplikacja nie zostawia podatnika samego z wstępnie przygotowanym PIT-em, tylko prowadzi go bezpiecznie krok po kroku, tak, by nie popełnił błędu i nie zapomniał o żadnych przychodach. Dajemy mu możliwość modyfikacji kosztów oraz przypominamy o przysługujących ulgach i odliczeniach tak, aby zwrot podatku był jak największy lub podatek do zapłaty, jak najmniejszy.

Za wyborem e-pity przemawia też wiele innych korzyści, za które ceni go liczna rzesza użytkowników, w tym np. przepisywanie danych podatnika i danych jego rodziny z lat poprzednich czy kwoty przychodu z deklaracji za poprzedni rok, niezbędnej do wysyłki PIT-u do systemu e-Deklaracje.

Poza tym możesz skorzystać z tej usługi nie tylko poprzez stronę www – jak proponuje Ministerstwo Finansów ale w wygodnej aplikacji pobranej na komputer, która pozwala Ci wypełniać PIT w dowolnym trybie. W Aplikacji e-pity zawsze możesz przerwać proces rozliczania deklaracji, zapisać dane i w dogodnym momencie go zakończyć.

Informacje dotyczące plików cookies:

Nasz serwis korzysta z plików cookies i innych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Plików Cookies i Innych Technologii. Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.