Wypełni Pan dwie deklaracje – z tytuł stosunku pracy będzie to PIT 37, z tytułu deklarowania przychodów z działalności gospodarczej rozliczanej ryczałtowo lub z tytułu najmu lub dzierżawy prywatnej PIT 28. Zakładam, że poza wskazanymi przychodami nie wykazuje Pan innych przychodów podlegających opodatkowaniu.

W 2021 r. zarabiający (dochód po odjęciu ulg podatkowych odliczanych od dochodu) do 8001 zł nie zapłacą podatku (kwota wolna to 8001 zł, a kwota odliczana od dochodu to 1360 zł). W przypadku zarabiających więcej kwota wolna będzie coraz niższa, by w przypadku osób o zarobkach od 13.001 do 85.528 zł wynieść 3091 zł (kwota odliczana od podatku w tym przypadku to 525,12 zł). Zarabiający ponad 85.528 zł odliczać będą od podatku mniej niż do tej pory, czyli kwota 525,12 zł wraz ze wzrostem dochodu będzie sukcesywnie maleć. Natomiast podatnicy zarabiający 127.000 zł oraz więcej nie będą posiadali ani złotówki kwoty wolnej od podatku.    

Tak, nawet jeżeli pracował Pan niepełny miesiąc, koszty uzyskania przychodów przysługują Panu ryczałtowo w pełnej wartości za dany miesiąc. A zatem przy pracy wykonywanej w taki sposób będzie Panu przysługiwało prawo do pełnych kosztów uzyskania przychodów za całe 12 miesięcy w roku podatkowym.

Najistotniejszą ulgą budowlaną poza ulgami przysługującymi na prawach nabytych, jest ulga na termomodernizację. Odliczenie przysługuje zarówno w PIT-37, jak i PIT-28. Planowana w najbliższych latach jest również ulga podatkowa związana z nabyciem nowych mieszkań i domów.

Powinna Pani wykazać ulgę najpierw w załączniku PIT/O (odnaleźć rubrykę ulga rehabilitacyjna), a następnie w PIT-37 (odnaleźć rubrykę - odliczenia od dochodu wykazane w PIT/O). Proszę pamiętać, że odliczeniu za każdy miesiąc podlega kwota różnicy pomiędzy kwota wydatkowaną na leki a kwotą 100 zł, zatem nie jest to cała kwota wydatku poniesionego w aptece.  Wydatek można odliczać jedynie, gdy jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo). Stąd będą to jedynie leki specjalistyczne, a nie każdy wydatek poniesiony na leczenie. Podatnik powinien posiadać dowód poniesienia wydatku (np. fakturę z apteki) oraz zaświadczenie lekarza, że zalecone w leczeniu są leki, które rozlicza się w ramach ulgi. 

Złożyłam PIT-37, teraz zauważyłam błąd obliczeniowy w jednej pozycji. Czy deklarację korygującą należy wypełniać w całości, czy tylko te pozycje, które były korygowane?

 

Przy sporządzaniu korekty PIT-37 wypełniamy ponownie dane zeznanie podatkowe, wskazując w nim kwoty prawidłowe. Uzasadnienie przyczyn korekty może zawierać wskazanie pozycji, które podlegały korekcie. Dodatkowo nie można zapomnieć o oznaczeniu deklaracji w polu „korekta”. Wówczas dany druk jest traktowany jako deklaracja korygująca Twojego PIT-37, więcej informacji na temat korekty PIT w tym PIT-37 >

przeczytaj też poradnik na temat korekty Twój e-PIT-37 >

Korekta PIT-37 za 2021 w Programie e-pity®

Chcesz wygodnie dokonać korekty Twojego PIT-37 lub dowolnej deklaracji PIT za 2021 rok i lata wcześniejsze, kreator Programu e-pity poprowadzi Cię wygodnie krok po kroku.
Najlepszy sposób na korektę Twojego e-PIT. Wyślij korektę PIT-37 w Programie e-pity online >>

2021-10-14

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej zostaje

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej będzie możliwy do wysokości składek ZUS i zdrowotnych.

2021-10-05

Ulga dla samotnych rodziców obejmie liniowców i ryczałtowców

Efektem zmian wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu będzie możliwość korzystania z przywilejów podatkowych samotnych rodziców płacących ryczałt lub podatek liniowy.

2021-10-05

Ulga dla klasy średniej utrudni pracę księgowym

Wprowadzana w trakcie prac sejmowych zmiana w uldze dla klasy średniej komplikuje znacząco rozliczenia podatku i ulgę podatkową dla klasy średniej.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję