W 2019 r. rozliczałem przychód ryczałtowo oraz byłem zatrudniony na umowę o pracę. Jakie deklaracje powinienem wypełnić?

Wypełni Pan dwie deklaracje – z tytuł stosunku pracy będzie to PIT 37, z tytułu deklarowania przychodów z działalności gospodarczej rozliczanej ryczałtowo lub z tytułu najmu lub dzierżawy prywatnej PIT 28. Zakładam, że poza wskazanymi przychodami nie wykazuje Pan innych przychodów podlegających opodatkowaniu.

Ile w 2019 r. wynosi kwota wolna od podatku?

W 2019 r. zarabiający (dochód po odjęciu ulg podatkowych odliczanych od dochodu) do 8001 zł nie zapłacą podatku (kwota wolna to 8001 zł, a kwota odliczana od dochodu to 1440 zł). W przypadku zarbiających więcej kwota wolna będzie coraz niższa by w przypadku osób o zarobkach od 13.001 do 85.528 zł wynieść 3091 zł (kwota odliczana od podatku w tym przypadku to 556,02 zł). Zarabiający ponad 85.528 zł odliczać będą od podatku mniej niż do tej pory, czyli kwota 556,02 zł wraz ze wzrostem dochodu będzie sukcesywnie maleć. Natomiast podatnicy zarabiający 127.000 zł oraz więcej nie będą posiadali ani złotówki kwoty wolnej od podatku.    

Czy jeżeli pracowałem niepełne 12 miesięcy (praca rozpoczęta w połowie stycznia, zakończona w połowie grudnia), to przysługują mi koszty uzyskania w pełnej wartości?

Tak, nawet jeżeli pracował Pan niepełny miesiąc, koszty uzyskania przychodów przysługują Panu ryczałtowo w pełnej wartości za dany miesiąc. A zatem przy pracy wykonywanej w taki sposób będzie Panu przysługiwało prawo do pełnych kosztów uzyskania przychodów za całe 12 miesięcy w roku podatkowym.

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akcepuję