Jeśli liczysz, że w zeznaniu rocznym wykorzystasz limity ulg przysługujących małżonkowi…to jesteś w błędzie.

Ulgi podatkowe można wykorzystywać również, gdy rozliczamy się wspólnie z małżonkiem. Problem w tym, że ulgi podatkowe dotyczą wyłącznie podatnika, który składa zeznanie, a nie jego małżonka. Wspólne rozliczenie polega na ustaleniu podatku w imieniu obojga małżonków, w podwójnej wysokości tego podatku obliczanego od połowy połączonych przychodów, po odjęciu jednak wcześniej, odrębnie dla każdego z małżonków, przysługujących im ulg i odliczeń.

Oznacza to, że podatnik nie ma możliwości po wykorzystaniu własnego limitu ulg, przejąć limitów małżonka i rozliczać wydatki poniesione osobiście w podwójnej wartości. Innymi słowy nie może podwajać prawa do ulg podatkowych. Jeżeli natomiast małżonkowie korzystają z ulgi i oboje posiadają udokumentowane wydatki ponoszone wspólnie, to rozliczają je z reguły po połowie. Zdarzają się interpretacje pozwalające również wspólnie ponoszone wydatki, w tym ponoszone z majątku wspólnego, rozliczać w całości u jednego z małżonków.

Inaczej jest w przypadku ulg, które przysługują małżonkom wspólnie, np. z tytułu wychowywania dzieci. W takim przypadku limit 1112,04 zł przysługuje rodzicom wspólnie. Oznacza to, że odliczenia dokonać mogą dowolnie, o ile oboje spełniają warunki korzystania z tej ulgi, tzn. pełną wartość odliczyć może każdy z nich lub mogą kwotę podzielić. Nie oznacza to jednak, że limit można podwoić.

Więcej o ulgach i odliczeniach

2021-10-14

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej zostaje

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej będzie możliwy do wysokości składek ZUS i zdrowotnych.

2021-10-05

Ulga dla samotnych rodziców obejmie liniowców i ryczałtowców

Efektem zmian wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu będzie możliwość korzystania z przywilejów podatkowych samotnych rodziców płacących ryczałt lub podatek liniowy.

2021-10-05

Ulga dla klasy średniej utrudni pracę księgowym

Wprowadzana w trakcie prac sejmowych zmiana w uldze dla klasy średniej komplikuje znacząco rozliczenia podatku i ulgę podatkową dla klasy średniej.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję