Począwszy od 1 maja 2019 r. masz możliwość samodzielnie skorygować roczną deklarację PIT-37 lub PIT-38. Wczytanie rozliczonego e-PIT z portalu podatki.gov.pl do Programu e-pity, to ułatwienie, z którego warto skorzystać, choćby dlatego, by nie popełnić błędów przy przepisywaniu danych w przygotowaniu korekty PIT-37 i PIT-38 za 2018 rok. Po wczytaniu Twojego e-PIT, w Programie e-pity od razu będzie zaznaczony cel zożenia deklaracji - koretka zeznania.
Zanim zatwierdzisz i złożysz korektę Twój e-PIT, sprawdź czy obejmuje ona wszystkie Twoje przychody, czy naliczone są odpowiednio koszty uzyskania. Zwróć także uwagę, jak została rozliczona Twoja ulga prorodzinna oraz czy skorzystałeś ze wszystkich przysługujących Ci pozostałych ulg i odliczeń. Wszystkie te elementy mają wpływ na ostateczną poprawność wyliczenia wysokości Twojego podatku, a także wysokości ewentualnego zwrotu z PIT lub kwoty do zapłaty podatku.

Od wersji programu e-pity 10.3.0 istnieje możliwość wczytania swoich danych z Portalu Podatkowego (Twój e-PIT). Dzięki temu w Programie e-pity można bez przepisywania danych z PIT-11 lub PIT-8C bardzo łatwo rozliczyć PIT i wygodnie sprawdzić poprawność wstępnie przygotowanej deklaracji PIT przez fiskusa, uzupełnić dodatkowe przychody, jeśli takie posiadamy, zweryfikować koszty oraz skorzystać ze wszystkich przysługujących ulg i odliczeń.

Aby pobrać dane z usługi Twój e-PIT z portalu podatkowego, po uruchomieniu Programu e-pity, kliknij na stronie startowej w części "Wczytaj Twój e-PIT za rok 2018" w przycisk "Sprawdź".

lub kliknij w "Kreator PIT za 2018" i w oknie "Sposób opodatkowania" zaznacz opcję "Pobierz Twój e-PIT podatnika z portalu podatki.gov.pl".

Możesz również w oknie startowym programu w wersji online kliknąć w lewym menu w "Sprawdź Twój e-PIT".

Otworzy się okno, w którym należy uzupełnić Identyfikator podatkowy (PESEL/NIP), przychód za rok 2017 oraz kwotę nadpłaty/do zapłaty za rok 2017, następnie klikamy "Dalej".

W kolejnym oknie należy wybrać jedną deklarację PIT podatnika:

i podać kwotę przychodu za rok 2018 tylko jednej z nich, a następnie kliknąć "Dalej".

Przechodzimy do okna "Sposób opodatkowania", gdzie wybieramy w jaki sposób chcemy rozliczyć swoją deklarację, czy indywidualnie, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci, następnie wybieramy cel złożenia zeznania i klikamy "Dalej".

Program zacznie wczytywać dane z portalu podatki.gov.pl.

Po chwili pojawi się informacja o pomyślnym wczytaniu Twojego wstępnie przygotowanego e-PITa. 

Kliknij w "Rozumiem", a następnie w "Sprawdź Twój e-PIT” i zweryfikuj czy informacje o przychodach, kosztach, zaliczkach i składkach podatnika wczytane z Portalu Podatkowego są poprawne.

Sprawdź najpierw wczytane dane podatnika i adres zamieszkania, a następnie kliknij "Dalej"

 

i sprawdź wczytane informacje o przychodach, kosztach, zaliczkach i składkach społecznych i zdrowotnych. 

Na tym etapie możesz również zmodyfikować koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy, jeżeli należy Ci się wyższy limit, a Twój pracodawca tego nie ujął w PIT-11. 

Jeżeli posiadasz jeszcze jakieś inne źródła przychodu, które nie zostały wczytane z Portalu Podatkowego, możesz teraz je dodać, wybierając odpowiednią opcję.

Po kliknięciu w "Pozostałe", wyświetli się lista przychodów i będzie można wybrać odpowiedni rodzaj przychodu i go dopisać.:

Gdy masz wpisane wszystkie przychody, przejdź "Dalej" do okna "Dodaj ulgi i odliczenia", w którym możesz sprawdzić, czy zostały wczytane z Twój e-PIT jakieś informacje o Twoich ulgach i czy są one poprawne, a jeśli przysługują Ci inne odliczenia, możesz je tutaj dodać i w kolejnych oknach uzupełnić odpowiednie dane i kwoty do odliczenia pozostałych ulg.

W kolejnym oknie możesz zmniejszyć swój podatek poprzez zaznaczenie odpowiedniej opcji - czy podatnik miał jednocześnie więcej niż jedną umowę o pracę, czy podatnik pracował na umowę o pracę w innej miejscowości niż miejscowość zamieszkania, czy podatnik posiada imienne bilety okresowe na dojazd do pracy lub poprzez samodzielne wpisanie kosztów, jeśli wcześniej w PIT-11 nie zaznaczyłeś wyższego limitu kosztów uzyskania przychodów, a taki wyższy limit Ci się należy.

W oknie "Przekaż 1% podatku" masz możliwość zmiany nr KRS na dowolny - opcja "Zmień OPP" lub "Zmień na KRS z zeszłego roku".

Przejdź do okna "Podsumowania", sprawdź podgląd Twojej wypełnionej deklaracji i po sprawdzeniu wszystkich danych, wyślij swój PIT do systemu e-Deklaracje. Jeżeli nie wyślesz e-Deklaracji lub nie złożysz w sposób tradycyjny deklaracji PIT do 30.04.2019 r. urząd skarbowy otrzyma Twój e-PIT w postaci w jakiej fiskus go dla Ciebie przygotował bez dokonanych przez Ciebie modyfikacji w Programie e-pity.

Jeśli podczas próby wczytywania danych z portalu podatki.gov.pl, pojawi się błąd, możesz spróbować wczytać dane ponownie - klawisz "Popraw wpisane dane" lub jeśli nie uda się wczytać danych, możesz wypełnić PIT samodzielnie - klawisz „Wypełnię PIT samodzielnie”.


Wczytanie danych z Twój e-PIT za pomocą Profilu Zaufanego

Od wersji 10.4.0 Programu e-pity 2018 w wersji instalacyjnej na komputer z systemem Windows, jest możliwość wczytania danych z Twój e-PIT za pomocą Profilu Zaufanego.

Uwaga: Wczytywanie Twój e-PIT za pomocą autoryzacji przez Profil Zaufany nie jest dostępne dla wersji instalacyjnej programu e-pity na systemy MacOS, Linux, Android, iOS oraz w wersji online uruchamianej w oknie przeglądarki.

Jeśli chcesz wczytać Twój e-PIT za 2018 rok za pośrednictwem Profilu Zaufanego, zaznacz opcję przy Profilu Zaufanym i kliknij na dole w przycisk „Wczytaj przy pomocy Profilu Zaufanego”.

Otworzy się strona z informacją o przetwarzaniu danych, przeczytaj informację tam zawartą i kliknij w „Przejdź dalej”.

W kolejnym kroku otworzy się strona Profilu Zaufanego, wpisz login oraz hasło, aby się zalogować lub zaloguj się do swojego Profilu Zaufanego za pomocą bankowości elektronicznej.

Po zalogowaniu, otrzymasz komunikat, że Twój wstępnie przygotowany e-PIT został poprawnie wczytany do programu.

W kolejnych krokach sprawdź swoją deklarację, zmodyfikuj ją, dodaj ulgi oraz wyślij swój zmodyfikowany PIT do systemu e-Deklaracje.

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akcepuję