Uwaga: Jesteś w archiwalnej wersji poradników rozliczeń PIT za 2011 rok!

Program e-pity za 2011 r. znajdziesz tutaj. Aktualne poradniki w ABC Podatki.

Pani Karolina Kowalska w spadku po babci w 2010 r. nabyła kamienicę. Z racji tego, że kamienicę uzyskała po wstępnej (a zatem bezpośrednim przodku pozostała zwolniona z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn z tytułu dziedziczenia).

W 2011 r. zdecydowała się na sprzedaż kamienicy, przy czym wie już, że nie przeznaczy tych pieniędzy na realizację własnych celów mieszkaniowych, chce zapłacić podatek, ponieważ kupi za tę kwotę udziały w spółce Kowalski i Kowalski sp. z o.o.

Pani Karolina rozliczy podatek w następujący sposób:
Podatek dochodowy wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości a kosztami. Podstawa powiększona jest o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Oczywiście w przypadku Pani Karoliny takich odpisów nie dokonywano, więc podstawa opodatkowania nie zwiększa się. Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości jest jej wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (np. Jeśli to sprzedający zobowiąże się pokryć koszty aktu notarialnego, to odliczy jego koszt, podobnie – prowizja pośrednika, koszty reklamy itp.).

Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Pani Karolina nie wykonywała nakładów i nie płaciła podatku od spadków i darowizn. Koszty zatem nie wystąpią.
Rozliczając podatek ze zbycia Pani Karolina wybierze deklarację PIT-39.

Zobacz jak wygląda wypełniona deklaracja Pani Karoliny.

 

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję