W tym roku uzyskałem zasiłek pielęgnacyjny. W której pozycji PIT rocznego powinienem go ująć? Czy zasiłek ten w ogóle podlega opodatkowaniu?


Zwolnieniu z podatku podlegają świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów oraz zasiłki porodowe otrzymane na podstawie odrębnych przepisów.

Świadczeniami rodzinnymi (zgodnie z ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych) są:  

  1. zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; 
  2. świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne; 
  3. zapomoga wypłacana przez gminy,
  4. jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. 

Stąd też zasiłku pielęgnacyjnego nie trzeba wyszczególniać w PIT rocznym. Jest to kwota zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akcepuję