Jakie druki roczne składa podmiot rozliczający się w formie podatku liniowego?

Będzie to PIT 36L oraz załącznik PIT B. Dodatkowo w przypadku osiągania przychodów z zagranicy, podatnik może być zobowiązany do złożenia załącznika PIT ZG.

Czy składając zeznanie PIT 36L, mogę rozliczyć się wspólnie z małżonką?

Nie ma takiej możliwości. Małżonkowie nie mogą rozliczać się łącznie, jeżeli chociaż jedno z nich uzyskuje przychody opodatkowane podatkiem liniowym.

Czy mogę w trakcie roku zrezygnować z podatku liniowego?

Nie, rozliczenie liniowe dotyczy całego roku podatkowego. Nie ma możliwości rezygnacji w trakcie roku podatkowego z tej formy opodatkowania. Wyjątek to świadczenie usług lub sprzedaż towarów na rzecz byłego pracodawcy.

Czy mogę część przychodów z działalności gospodarczej opodatkować liniowo, a część na zasadach ogólnych?

Nie, podatek liniowy dotyczy wszystkich przychodów opodatkowanych na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Możliwe jest natomiast, by część przychodów została opodatkowana liniowo, a część ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową.

Rozpocząłem działalność opodatkowaną liniowo w grudniu. Czy oprócz rocznego zeznania podatkowego opłacam zaliczkę na podatek dochodowy?

Zaliczkę za grudzień uiszczać należy do 20 stycznia kolejnego roku, niezależnie od terminu złoenia PIT-36L.  

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję