Jak należy rozliczyć dochód ze sprzedaży mieszkania, jeżeli osoba rozlicza dochód z tytułu podatku zryczałtowanego w PIT-28 oraz dochód z umowy zlecenie w PIT 37, tzn. jakie deklaracje należy złożyć?

Rozliczenia rocznego dokonuje Pan w deklaracji PIT 36 i PIT-28. Z tytuł sprzedaży mieszkania (zakupionego po 2014 r.) dodatkowo złożyć należy PIT-39. Jeśli mieszkanie nabyto wcześniej - przychodu ze sprzedaży nie trzeba deklarować w przed urzędem skarbowym.

Uzyskuję rentę z Wielkiej Brytanii. Czy muszę składać deklarację podatkową w Polsce?

Będzie to zależne od formy wypłaty tej renty. Generalnie jako rezydent jest Pan zobowiązany do wyszczególnienia wszystkich przychodów, również tych zagranicznych. 

Od marca bieżącego roku prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (opodatkowaną na zasadach ogólnych), jednocześnie jestem zatrudniona w ramach umowy o pracę. Jaki rodzaj deklaracji rocznej składam: PIT-36 czy PIT-37? Czy mogę rozliczyć się wspólnie z mężem?

W takim przypadku składa Pani wyłącznie deklarację PIT-36, w której deklaruje Pani zarówno przychody z działalności, jak i z umowy o pracę. Tak, na deklaracji PIT-36 może Pani dokonać łącznego rozliczenia podatkowego z mężem (zakładam, że cały rok podatkowy jesteście Państwo małżeństwem i przez cały rok występuje między Wami ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej).

Czy jeżeli w działalności gospodarczej nie osiągnąłem przychodów (ale działalność nie była zawieszona), to składam deklarację roczną?

Tak, w takim przypadku nadal ma Pan obowiązek rozliczyć dochód w ramach zadeklarowanego źródła działalności gospodarczej i złożyć deklarację roczną – PIT-36, PIT-36L lub PIT-28.

Zawiesiłem działalność gospodarczą. Czy muszę składać deklarację PIT-36?

Tak, w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej zeznanie roczne na deklaracji PIT-36 należy złożyć w standardowym terminie (przedsiębiorca wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa). Należy ująć na nim wszelkie przychody, których obowiązek podatkowy przypadł w danym roku podatkowym, oraz odpowiednio koszty rozliczane w danym roku. Proszę pamiętać, że oprócz przychodów z działalności operacyjnej, w działalności mogą powstawać przychody finansowe (odsetki z rachunku) czy przychody ze zbycia środków trwałych. Takie przychody należy na bieżąco rozliczać w ramach działalności. Niemniej za okres objęcia zawieszeniem przedsiębiorca pozbawiony jest obowiązku wpłacania zaliczek na poczet prowadzonej działalności.

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję