Uzyskuję przychody z tytułu stosunku pracy, poza tym prowadzę działalność opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Jaką deklarację mam złożyć?

Właściwe będzie rozliczenie na dwóch deklaracjach z tytułu przychodów ze stosunku pracy – PIT 37, z tytułu przychodów opodatkowanych w formie ryczałtowej – PIT 28.

Do kiedy składa się zeznanie PIT 28?

Zeznanie to składa się do 1 marca 2021 r. A zatem jest to termin wcześniejszy niż roczne zeznanie podatkowe PIT 37 lub PIT 36 (w tym przypadku będzie to 30 kwietnia). W latach, gdy terminy te przypadają w dzień świąteczny lub sobotę - terminy składania druków wydłużają się do następnego dnia pracującego.

Czy za miesiąc grudzień wpłacam ryczałt i deklaruję go w PIT 28?

Tak, podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień w terminie złożenia zeznania PIT 28.

Należy pamiętać, że miesiąc grudzień deklaruje się wyłącznie w polu "podatek do zapłaty za rok" - nie wpisuje się natomiast wpłaconej zaliczki - w efekcie z deklaracji PIT-28 wynika kwota do zapłaty, która jest rozliczana właśnie zaliczką za grudzień. Ostatecznie bilans kwoty zadeklarowanej i wpłaconych zaliczek wychodzi na zero.

Czy w rozliczeniu rocznym firmy uwzględnię przychód z wynajmu mieszkania? Rozliczam działalność gospodarczą ryczałtowo i odrębnie ryczałtowo prywatnie wynajmuję prywatne mieszkanie.

Nie, opodatkowanie przychodu z tytułu najmu mieszkania jest niezależne od rozliczenia przychodu z działalności. Są to dwa niezależne źródła przychodów. W szczególności gdyby lokal był wynajmowany w ramach działalności gospodarczej, podatnik nie miałby możliwości korzystania z formy ryczałtu ewidencjonowanego.

W związku jednak z tym, że zarówno najem prywatny, jak i działalność gospodarcza prowadzone są w formach zryczałtowanych, przychody z obu tytułów ujmuje Pan na jednej deklaracji PIT 28.

Prowadzę najem prywatny i działalność. Czy składam dwie deklaracje PIT 28?

Nie, składa Pan wyłącznie jedną deklarację PIT 28. Nie ma powodu, by składać w takim przypadku dwa odrębne roczne zeznania podatkowe.

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję