Przedsiębiorca, który bezpośrednio po rozpoczęciu działalności gospodarczej przez pomyłkę został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych traci prawo do skorzystania z ulgi na start - wynika z decyzji ZUS.
Przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej 13 marca 2025 r. Nawiązął współpracę z biurem rachunkowym i poinformował je, że zamierza skorzystać z ulgi na start (potwierdza to złożony w biurze kwestionariusz do ubezpieczeń). Przez pomyłkę pracownik biura zgłosił go jednak do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz do ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia 057000 (preferencyjny ZUS) zamiast z kodem 054000 (ulga na start). Po stwierdzeniu błędu pracownik biura dokonał korekty zgłoszenia - wyrejestrował przedsiębiorcę z ubezpieczeń z kodem 057000 i zgłosił jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego, z kodem 054000 właściwym dla osoby korzystającej z ulgi na start. Ta korekta została przeprowadzona jeszcze przed złożeniem pierwszej deklaracji rozliczeniowej do ZUS oraz opłaceniem pierwszej należnej składki. Zdaniem przedsiębiorcy w opisanej sytuacji złożenie takiej korekty pozwala mu skorzystać z ulgi na start.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Gdański oddział ZUS uznał, że to stanowisko jest nieprawidłowe. W interpretacji wskazał, że, zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który:
nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Jednak korzystanie z tej ulgi nie jest obowiązkiem i zależy wyłącznie od woli przedsiębiorcy. Z kolei z przepisu art. 18 ust. 2 ustawy wynika, że jeżeli przedsiębiorca zgłosi się do obowiązkowych ubezpieczeń, to jest to równoznaczne z rezygnacją z korzystania z ulgi na start. Podjętej w ten sposób decyzji nie można już zmienić - podkreślono w interpretacji.
ZUS podkreślił też, że wydając interpretację indywidualną dokonuje wyłącznie oceny, czy wnioskodawca prawidłowo rozumie przepisy, które wzbudzają jego wątpliwości. W trybie interpretacji nie jest natomiast możliwe przyznanie uprawnienia ani jego przywrócenie.
Błędny tytuł przelewu nie pozbawia prawa do zwolnienia z podatku
Źródło: decyzja nr 217 Oddziału ZUS w Gdańsku z 5 maja 2025 r. (sprawa nr DI/100000/43/353/2025)