Do wynagrodzenia za twórcze wykonywanie utworów podczas nabożeństw można stosować koszty uzyskania przychodu w wysokości 50 procent - uznał Dyrektor KIS.

Podatnik od 2012 r. jest zatrudniony przez dwie parafie na umowę o pracę jako muzyk kościelny. W ramach umowy realizuje program autorski polegający na przygotowaniu oprawy muzycznej nabożeństw w oparciu o odpowiednie utwory, własne opracowania pieśni oraz improwizacje, a także śpiew solowy i prowadzenie zespołu śpiewaczego (wybór dzieł oraz interpretacja). Program ten zawiera wybór i przygotowanie odpowiednich kompozycji muzycznych (utwory organowe, akompaniament liturgiczny) na określone przez pracodawcę okoliczności (msza, nabożeństwo). Przy naliczaniu pensji pracodawca stosuje ogólne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodu. Podatnik jest jednak zdania, że w jego przypadku prawidłowym byłoby stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu, bowiem otrzymuje swoje wynagrodzenie za twórcze wykonywanie utworów w trakcie nabożeństw. Wystąpił w tej sprawie o indywidualną interpretację. We wniosku podkreślił, że w świetle ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wymienione czynności są wytworem artystycznym (art. 85 ust. 1 i 2), a utwory, akompaniament oraz wybór i opracowanie kompozycji muzycznych pozostają pod ochroną wynikającą z praw autorskich. Wskazał także, że zgodnie z treścią umowy o pracę całość praw autorskich do utworów przeniesiona jest na pracodawcę.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Wszystkie działania wnioskodawcy zmierzają do artystycznego wykonania

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe - z zastrzeżeniem, że te koszty nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej. W razie wykonywania w ramach stosunku pracy czynności zarówno chronionych prawem autorskim, jak i niebędących przedmiotem prawa autorskiego, wartość wynagrodzenia z tytułu korzystania z prawa autorskiego lub korzystania z artystycznego wykonania wymaga udokumentowania. Jednak w analizowanym przypadku wszystkie działania wnioskodawcy określone w umowie o pracę zmierzają do artystycznego wykonania. Dlatego jest on uprawniony do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu w stosunku do całego uzyskanego na podstawie umowy o pracę wynagrodzenia z tytułu honorarium autorskiego.

Wynagrodzenie za udział w próbach z wyższymi kosztami uzyskania

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-2.4011.377.2025.2.MM z 22 maja 2025 r.

Pozostałe wiadomości z roku: 2025

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Muzyk kościelny skorzysta z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu

Wspieramy OPP