Funkcjonariuszka służby celno-skarbowej nie podlegała ubezpieczeniom społecznym z tytułu przychodów ze stosunku służbowego, dlatego nie może skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów - wynika z indywidualnej interpretacji.
Funkcjonariuszka służby celno-skarbowej w 2024 r. ukończyła 60 lat. Odchodząc z pracy w 2025 r. otrzymała ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz odprawę emerytalną w kwocie równej sześciu miesięcznym wynagrodzeniom. Od obu tych świadczeń zakład pracy potrącił zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. 24 lutego 2025 r. kobieta złożyła wniosek o przyznanie emerytury, a decyzją z 26 marca 2025 r. prawo do emerytury zostało jej przyznane od 25 lutego 2025 r. Pierwsza emerytura wraz z wyrównaniem wpłynęła na jej konto 3 kwietnia 2025 r. Podatniczka jest zdania, że od ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy i odprawy emerytalnej przysługuje jej tzw. ulga dla pracujących seniorów, gdyż te składniki nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Aby uzyskać potwierdzenie swojego stanowiska, wystąpiła o indywidualną interpretację.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. Przypomniał, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT, kobiety, które ukończyły 60. rok życia i mężczyźni, którzy ukończyli 65. rok życia, korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego przychodów ze źródeł wskazanych w przepisie (do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym), pod warunkiem, że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym oraz, mimo nabycia uprawnienia, nie otrzymuje emerytury, renty rodzinnej ani podobnego świadczenia. Dyrektor KIS wskazał następnie, że podatniczka jest byłą funkcjonariuszką służby celno-skarbowej, dlatego z tytułu osiągania przychodów ze stosunku służbowego nie podlegała ubezpieczeniom społecznym (funkcjonariusze nie opłacają składek na ubezpieczenia społeczne, podlegają tylko obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu). Nie przysługuje jej więc prawo do skorzystania z ulgi dla seniorów, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT, gdyż nie spełnia warunku podlegania z tytułu uzyskania przychodów ze stosunku służbowego ubezpieczeniom społecznym. Okoliczność, że od odprawy emerytalnej nie odprowadza się składek na ubezpieczenie społeczne, pozostaje w tym konkretnym przypadku - ze względu na wyżej podjęty wątek co do samego stosunku służbowego - bez dodatkowego wpływu na możliwość skorzystania ze zwolnienia.
Ulga dla pracujących seniorów obejmuje odprawę emerytalną
Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT2-2.4011.350.2025.2.ST z 3 czerwca 2025 r.