Popularnością w Polsce nadal cieszy się niemiecka turystyka krwiodawcza. Niemcy zamiast kilku czekolad oddaną krew rozliczają w euro. Regularne oddawanie tam krwi i osocza może dać nawet 250 euro miesięcznie. Tak oddanej krwi i osocza nie można jednak w Polsce rozliczyć w rocznym PIT.

Ulga dla krwiodawców w Polsce limitowana jest ilością krwi i osocza, jaki każda osoba może rocznie przekazać do stacji ich poboru. Litr jest wyceniany w wartości 130 zł – niezależnie od tego, czy jest to krew, czy osocze. Tym niemniej wartość ulgi nie ma w żadnym zakresie przełożenia do ceny obowiązującej za zachodnią granicą.

Trzeba jednak pamiętać, że w ramach ulgi rozliczyć można wyłącznie krew oddaną honorowo – nieodpłatnie. Możliwe jest natomiast oddanie jej konkretnej osobie potrzebującej - za pośrednictwem stacji krwiodawstwa.

Akcja ePITY 2012: ulga na krew

Odliczenie od dochodu wartości nieodpłatnej oddanej krwi w wysokości ekwiwalentu, jaki przysługiwałby za taką jej ilość ograniczone jest limitem 6% dochodu. Darowizna krwi, łącznie z innymi darowiznami przysługującymi podatnikowi nie może bowiem przekroczyć wartości 6% dochodu podatnika, który ten osiągnął w danym roku podatkowym przed odliczeniem ulg.

Podatnik, który korzysta z ulgi na krew musi pamiętać o prawidłowym udokumentowaniu darowizny. Zgromadzić musi bowiem zaświadczenia jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę.

Więcej o ulgach i odliczeniach

2021-10-14

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej zostaje

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej będzie możliwy do wysokości składek ZUS i zdrowotnych.

2021-10-05

Ulga dla samotnych rodziców obejmie liniowców i ryczałtowców

Efektem zmian wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu będzie możliwość korzystania z przywilejów podatkowych samotnych rodziców płacących ryczałt lub podatek liniowy.

2021-10-05

Ulga dla klasy średniej utrudni pracę księgowym

Wprowadzana w trakcie prac sejmowych zmiana w uldze dla klasy średniej komplikuje znacząco rozliczenia podatku i ulgę podatkową dla klasy średniej.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję