Styczeń niewątpliwie należy do podatników rozliczających swoje przychody podatkiem ryczałtowym. Do 21 stycznia mają oni obowiązek zdecydować o wyborze ryczałtu na rok następny, a do końca miesiąca złożyć muszą rozliczenie informujące o wartości pobranego w trakcie poprzedniego roku podatku.

Na rozliczenie zostało zatem coraz mniej czasu.

Deklarację PIT-28 składa się wcześniej niż inne deklaracje podatkowe. Terminem rozliczenia jest koniec stycznia co powoduje, że rozliczenie musi nastąpić prawie natychmiast po zakończeniu roku podatkowego i zamknięciu ksiąg za rok poprzedni.

Podatnik rozliczający się ryczałtowo powinien pamiętać o limicie przychodów, którego przekroczenie spowoduje że ryczałt ewidencjonowany nie będzie w roku kolejnym dopuszczalny. Kwota ta wynosi 150.000 zł rocznie. Ponadto uzyskiwanie niektórych rodzajów przychodów spowoduje utratę prawa do rozliczeń ryczałtowych. Ten sam efekt wystąpi u podatnika świadczącego usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, na rzecz którego wcześniej w ramach stosunku pracy w tym samym roku podatnik świadczył lub nadal świadczy usługi.

Rezygnacja z PIT-28 wymaga w nowym roku złożenia pisemnego oświadczenia – jeżeli nie zostanie ono przekazane do 21 stycznia podatnik ma obowiązek kolejny rok płacić podatek ryczałtem, chyba że naruszy zasady (np. dokona sprzedaży , która wyłącza prawo do tej formy rozliczeń).

Więcej o PIT-28

2021-10-14

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej zostaje

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej będzie możliwy do wysokości składek ZUS i zdrowotnych.

2021-10-05

Ulga dla samotnych rodziców obejmie liniowców i ryczałtowców

Efektem zmian wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu będzie możliwość korzystania z przywilejów podatkowych samotnych rodziców płacących ryczałt lub podatek liniowy.

2021-10-05

Ulga dla klasy średniej utrudni pracę księgowym

Wprowadzana w trakcie prac sejmowych zmiana w uldze dla klasy średniej komplikuje znacząco rozliczenia podatku i ulgę podatkową dla klasy średniej.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję