Statystyczny Polak za pensję kupi 570 litrów benzyny. Znaczny procent z tej kwoty stanowi akcyza. Czy zatem może wydatek ten rozliczyć w rocznym PIT i skorzystać z odliczenia na paliwo?

Obecnie odliczenie wydatków na paliwo możliwe jest wyłącznie w przypadku podatników rozliczających ulgę rehabilitacyjną ewentualnie, jako wydatek zaliczany do kosztów uzyskania przychodów, przez rozliczających w rocznym PIT prowadzoną działalność gospodarczą lub umowę o dzieło czy zlecenie, w której wydatki są wyższe niż ryczałtowa kwota 20% uzyskiwanego przychodu. Oznacza to, że większość podatników nie ma możliwości rozliczać kosztów poniesionych na zakup paliwa, nawet jeśli wydatek ten związany jest z dojazdem do pracy.

Warto natomiast zadbać o to, by jadąc w delegację uzyskać zgodę pracodawcy na korzystanie z alternatywnego środka transportu – czyli prywatnego samochodu. W takim przypadku pracownik ma prawo uzyskać zwrot poniesionych wydatków w wartości wskazanej przez pracodawcę na podstawie ewidencji przejechanych kilometrów. Wysokość zwrotu za paliwo do samochodu w delegacji przyjęta w ramach limitu ustawowego zwolniona jest z podatku oraz ze składek ZUS. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownika zatrudniono na podstawie umowy o pracę, czy też na podstawie umowy zlecenie czy dzieło.

Możliwe jest również, by pracownik uzyskiwał zwrot wydatków w jazdach lokalnych za korzystanie z prywatnego środka transportu. W tym przypadku jednak, poza takimi zawodami jak listonosz lub leśniczy, uzyskiwane kwoty są opodatkowane i podlegają składkom ZUS.

Więcej na temat odliczeń

2021-10-14

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej zostaje

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej będzie możliwy do wysokości składek ZUS i zdrowotnych.

2021-10-05

Ulga dla samotnych rodziców obejmie liniowców i ryczałtowców

Efektem zmian wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu będzie możliwość korzystania z przywilejów podatkowych samotnych rodziców płacących ryczałt lub podatek liniowy.

2021-10-05

Ulga dla klasy średniej utrudni pracę księgowym

Wprowadzana w trakcie prac sejmowych zmiana w uldze dla klasy średniej komplikuje znacząco rozliczenia podatku i ulgę podatkową dla klasy średniej.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję