Czy jeśli zapomnę złożyć deklarację i złożę ją po terminie, mogę szybko wystąpić z tzw. czynnym żalem i uniknąć kary za przekroczenie terminu? Czego należy nie zapomnieć, gdy składamy roczną deklarację podatkową po terminie ustawowym.

Termin na złożenie deklaracji podatkowej nie trwa wiecznie. Jeżeli nie złożyliśmy jej do 30 kwietnia, to na dopełnienie obowiązku bez ponoszenia konsekwencji karnych mamy dosłownie kilka dni. By było to możliwe należy złożyć tzw. czynny żal zwany także samodenuncjacją – a zatem donieść na samego siebie do organu skarbowego. Uczynić to należy na piśmie ale w nieprzekraczalnym terminie, w którym organ skarbowy nie może jeszcze jednoznacznie stwierdzić, że jest w posiadaniu informacji o niedopełnieniu przez nas obowiązku złożenia deklaracji. Z racji na to, że możemy np. 30 kwietnia wysłać deklarację listem poleconym, na złożenie czynnego żalu mamy tyle czasu, ile list taki w normalnych warunkach szedłby pocztą do urzędu.

W piśmie składanym łącznie z deklaracją należy wskazać, że niedopełniono terminu na złożenie rocznej deklaracji podatkowej informując jednocześnie o przyczynach takiego stanu i podając dane podatnika, który tego terminu nie dochował. Pismo powinno być przesłane łącznie z deklaracją podatkową. W takim przypadku podatnik może być pewnym, że nie zostanie mu postawiony zarzut dalszego niedopełnienia terminu dokonania rocznego rozliczenia podatkowego.

Więcej

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję