[29.04.2013] Nie złożyłem zeznania do 30 kwietnia

Czy jeśli zapomnę złożyć deklarację i złożę ją po terminie, mogę szybko wystąpić z tzw. czynnym żalem i uniknąć kary za przekroczenie terminu? Czego należy nie zapomnieć, gdy składamy roczną deklarację podatkową po terminie ustawowym.

więcej

[26.04.2013] - 30 kwietnia tuż tuż….złóż swojego PITa

30 kwietnia 2013 r. to ostateczny termin do kiedy należy złożyć deklarację PIT za 2012 r. Pamiętasz, jakie kwoty zadeklarować i co wpisać w poszczególne pola deklaracji? Jeśli nie – powinieneś się pospieszyć, gdyż zostawiając to na ostatnią chwilę ryzykujesz naliczeniem kary oraz niepotrzebnymi nerwami.

więcej

[24.04.2013] - Ulgi podatkowe podatnika nie są ulgami jego małżonka

Jeśli liczysz, że w zeznaniu rocznym wykorzystasz limity ulg przysługujących małżonkowi…to jesteś w błędzie. Ulgi podatkowe można wykorzystywać również, gdy rozliczamy się wspólnie z małżonkiem.

więcej

[22.04.2013] - Odliczenia składek ZUS i zdrowotnych z działalności w ramach umowy o pracę

Czy zdarza Ci się, że prowadząc działalność gospodarczą uzyskujesz niskie przychody, a opłacane składki ZUS i zdrowotne przewyższają wartość Twojego dochodu? Jeśli tak, to możesz albo zawiesić działalność w okresie, gdy jej nie wykonujesz, albo zdecydować się, by zapłacone składki odliczać od innych przychodów, np. z umowy o pracę. W jaki sposób odliczać składki ZUS i zdrowotne?

więcej

[15.04.2013] - Podatek zapłacę po złożeniu deklaracji

Zdarza się, że zeznanie roczne wskazuje obowiązek dopłacenia podatku. Co w sytuacji, gdy nie masz pieniędzy, by oddać na koniec roku to co należne fiskusowi? Warto wówczas złożyć deklarację, a z zapłatą podatku się wstrzymać… albo wystąpić o prolongatę, czyli przedłużenie terminu jego zapłaty.

więcej

[08.04.2013] - Zwrot podatku z zagranicy a polski PIT roczny

Rozliczyłeś się za granicą z podatku i uzyskałeś zwrot nadpłaty z kraju obcego? Jeśli tak, powinieneś wiedzieć, że taki zwrot podlega również w Polsce rozliczeniu podatkowemu. Czy zwrot podatku z zagranicy stanowi przychód i powinien być od niego naliczony podatek w Polsce? Czy zwrot podatku powinieneś wykazać w PIT rocznym składanym w kraju?

więcej

[02.04.2013] - Pieniądze otrzymane w spadku a roczna deklaracja PIT

Czy spadek po dziadku powinien znaleźć się w naszej deklaracji rocznej? Czy po zakończeniu spraw z testamentem, orzeczeniu sądu o podziale majątku lub stwierdzającego nabycie spadku powinniśmy zająć się uzyskanym przysporzeniem w majątku i wykazać je w rocznym PIT?

więcej

[25.03.2013] - Zmiany w uldze prorodzinnej i odliczeniach na dzieci nie dotyczą deklaracji za 2012 r.

Jeżeli słyszałeś już o propozycjach zmian w uldze prorodzinnej – nie przejmuj się zanadto. Forsowane zmiany w odliczeniach na dzieci dotyczyć będą dopiero zeznań składanych za rok 2013. Pamiętaj jednak, by rozliczając się w tym roku zadbać o wszystkie wskazane poniżej szczegóły…

więcej

[18.03.2013] - Dziecko urodzone w trakcie roku a ulga prorodzinna

Zostałeś młodą mamą lub młodym tatą? Jeśli tak, skorzystaj z preferencji, jakie daje ci państwo. Już w pierwszym roku nowej drogi życia rozliczaj podatkową ulgę na dzieci, a otrzymasz dodatkowo ponad 1000 zł od Państwa.

więcej

[11.03.2013] - Sprzedaż krwi za zachodnią granicę nadal popularna

Popularnością w Polsce nadal cieszy się niemiecka turystyka krwiodawcza. Niemcy zamiast kilku czekolad oddaną krew rozliczają w euro. Regularne oddawanie tam krwi i osocza może dać nawet 250 euro miesięcznie. Tak oddanej krwi i osocza nie można jednak w Polsce rozliczyć w rocznym PIT.
więcej

[04.03.2013] - Nowelizacja odliczeń budowlanych i remontowych mało prawdopodobna

Czy dojdzie do zmian w ulgach budowlanych w tym roku? Czy dojdzie do reaktywacji ulgi odsetkowej i tzw. dużej ulgi budowlanej?

więcej

[25.02.2013] - Darowizna na rzecz szkoły dziecka a ulga podatkowa

Jeśli zastanawiasz się, by wspomóc radę rodziców lub komitet rodzicielski w szkole, w której uczy się Twoje dziecko powinieneś wiedzieć, że darowizna tego typu nie stanowi podstawy rozliczenia ulgi. Nie ma możliwości na odliczenie darowizny przekazanej tego typu instytucjom.

więcej

[18.02.2013] - Podatki 2012 ulga internetowa: mój Internet provider nie chce mi wystawić faktur…

Czy zdarzyło Ci się, że nie posiadałeś faktury za dostęp do Internetu? Nie martw się, niezależnie od tego, jaka jest przyczyna jej braku – ulga w deklaracji rocznej może ci nadal przysługiwać. Spełnić musisz tylko kilka warunków.

więcej

[11.02.2013] - Odliczenia za paliwo w rocznej deklaracji PIT

Statystyczny Polak za pensję kupi około 500 litrów benzyny. Znaczny procent z tej kwoty stanowi akcyza. Czy zatem może wydatek ten rozliczyć w rocznym PIT i skorzystać z odliczenia na paliwo?

więcej

[04.02.2013] - Pobierasz alimenty – nie składaj PIT rocznego

Jeżeli Twoje dziecko otrzymuje alimenty nie oznacza to, że zmuszone jest składać roczne zeznanie podatkowe. Co więcej, również matka lub ojciec, którzy doliczają dochody dziecka do własnych nie muszą takich kwot doliczać do własnego zeznania podatkowego.

więcej

[28.01.2013] - Powrót z pracy za granicą wykorzystaj podatkowo

Wystąpiłeś o zwrot podatku zapłaconego za granicą? Oprócz jego zwrotu możesz dodatkowo wykorzystać sytuację i skorzystać z ulgi abolicyjnej.

więcej

[21.01.2013] - Złożenie PIT-28

Styczeń niewątpliwie należy do podatników rozliczających swoje przychody podatkiem ryczałtowym. Do 21 stycznia mają oni obowiązek zdecydować o wyborze ryczałtu na rok następny, a do końca miesiąca złożyć muszą rozliczenie informujące o wartości pobranego w trakcie poprzedniego roku podatku. Na rozliczenie zostało zatem coraz mniej czasu.

więcej

[14.01.2013] - 21 stycznia 2013 r., czyli termin na wybór formy rozliczeń w 2013 r.

Do 21 stycznia musisz podjąć decyzję o formie rozliczenia rocznego w 2013 r. Późniejsze pismo w tej sprawie nie będzie cię uprawniać do zmiany formy opodatkowania. Istnieją jednak metody na to, by np. z ryczałtu lub podatku liniowego powrócić na ogólne zasady rozliczeń.

więcej

[07.01.2013] - PIT-2 i PIT-3 – do dnia wypłąty wynagrodzenia wybierz uproszczenia w Twoim PIT rocznym

Początek roku warto wykorzystać nie tylko do odpoczynku po hucznej nocy sylwestrowej – składając odpowiednie formularze swojemu pracodawcy - można obniżyć podatki pobierane w roku 2013. więcej

[31.12.2012] - PIT-12 w styczniu, czyli jak sprawić, by pracodawca rozliczał za mnie moje zeznanie roczne

Może nie chcesz mieć już problemu z roczną deklaracją podatkową? Jeżeli zdecydujesz się przed 10 stycznia przesłać pracodawcy podpisany PIT-12 – pracodawca sporządzi Twoje zeznanie podatkowe za Ciebie. więcej

[24.12.2012] - Prywatny samochód a umowa o pracę

Wydaje się być oczywistym, że skoro dojeżdżam własnym samochodem do pracy, to wydatek na paliwo, potwierdzony np. fakturą ze stacji benzynowej, powinien być dla mnie kosztem uzyskania przychodu. Teoria jednak swoje, a praktyka swoje… więcej

[17.12.2012] - Model 2+1 lub 2+2 i 2+3 – czyli ile w następnym roku na dziecko

Ulga prorodzinna ulegać będzie w przyszłym roku poważnym zmianom. Jej stosowanie uzależnione będzie od wartości uzyskanego przychodu oraz ilości posiadanego potomstwa. więcej

[10.12.2012] - Ostatni rok na podwyższone koszty z praw autorskich – zabezpiecz się na zapas

Deklaracja składana za rok 2012 stanie się ostatnią, w której wszyscy autorzy, niezależnie od wysokości przychodów, mieli prawo rozliczyć podwyższone, 50% koszty ich uzyskania. Dotychczas koszty  przysługiwały im procentowo od wartość przychodu niezależnie od posiadania dokumentów, potwierdzających ich faktyczne poniesienie. Co więcej, autorzy mogli rozliczać koszty w kwocie wyższej, o ile tylko zdołali zebrać takie dowody poniesienia wydatków, z których wynikała wyższa wartość wydatków, niż ryczałtowa kwota 50%. więcej

[3.12.2012] - Wpłaty za Internet dokonaj do końca grudnia – zachowasz ulgę w roku 2013

Pamiętaj, że od 1 stycznia 2013 r. zmieniają się zasady rozliczania ulgi na Internet. Jeżeli już w poprzednich latach korzystałeś z odliczenia, nie zapomnij dokonać wpłaty za Internet do końca grudnia 2012 r. Jeżeli wpłaty dokonasz na początku stycznia 2013 r., to możesz już nie uzyskać prawa do ulgi za styczeń 2013 r.  więcej

2021-10-14

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej zostaje

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej będzie możliwy do wysokości składek ZUS i zdrowotnych.

2021-10-05

Ulga dla samotnych rodziców obejmie liniowców i ryczałtowców

Efektem zmian wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu będzie możliwość korzystania z przywilejów podatkowych samotnych rodziców płacących ryczałt lub podatek liniowy.

2021-10-05

Ulga dla klasy średniej utrudni pracę księgowym

Wprowadzana w trakcie prac sejmowych zmiana w uldze dla klasy średniej komplikuje znacząco rozliczenia podatku i ulgę podatkową dla klasy średniej.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję