Do 21 stycznia musisz podjąć decyzję o formie rozliczenia rocznego w 2013 r. Późniejsze pismo w tej sprawie nie będzie cię uprawniać do zmiany formy opodatkowania. Istnieją jednak metody na to, by np. z ryczałtu lub podatku liniowego powrócić na ogólne zasady rozliczeń.

Do 21 stycznia podatnik który chce zaprzestać standardowych rozliczeń według skali (stawki 18 i 32%), ma obowiązek wysłać lub złożyć w organie pismo informujące o wyborze w 2013 r. ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28) lub podatku liniowego (PIT-36L). Kontynuując natomiast zadeklarowaną w latach poprzednich działalność rozliczaną na takich zasadach, podatnik nie musi ponownie powiadamiać organu o dalszym stosowaniu tych form. Raz dokonane zgłoszenie obowiązuje bowiem aż do przekazania powtórnie informacji o rezygnacji z danej metody rozliczeń.

W trakcie roku możliwe jest, by podatnik wykonując czynności, których świadczenie wyłącza rozliczenie ryczałtem lub świadcząc je na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, na rzecz którego w obecnym roku wykonywał te same czynności w ramach stosunku pracy, podatnik traci prawo do formy ryczałtu lub podatku liniowego i musi założyć KPiR.

Więcej

2021-10-14

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej zostaje

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej będzie możliwy do wysokości składek ZUS i zdrowotnych.

2021-10-05

Ulga dla samotnych rodziców obejmie liniowców i ryczałtowców

Efektem zmian wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu będzie możliwość korzystania z przywilejów podatkowych samotnych rodziców płacących ryczałt lub podatek liniowy.

2021-10-05

Ulga dla klasy średniej utrudni pracę księgowym

Wprowadzana w trakcie prac sejmowych zmiana w uldze dla klasy średniej komplikuje znacząco rozliczenia podatku i ulgę podatkową dla klasy średniej.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję