Początek roku warto wykorzystać nie tylko do odpoczynku po hucznej nocy sylwestrowej – składając odpowiednie formularze swojemu pracodawcy - można obniżyć podatki pobierane w roku 2013.

 Jeżeli Twój pracodawca wybiera 21 styczeń na pierwszą wypłatę wynagrodzenia, to 20 stycznia - a w 2013 r. - 18 stycznia (bo 20 stycznia to niedziela) jest ostatecznym terminem na przekazanie druków PIT-2 pracodawcy oraz PIT-3 – organowi rentowemu. Formularze te warto zastosować, by standardowa zaliczka na podatek została obniżona co miesiąc o 1/12 kwoty wolnej od podatku, określonej w 1 przedziale skali podatkowej, a która wynosi obecnie 556,02 zł. W formularzu należy wskazać, że pracodawca jest właściwym dla stosowania kwoty wolnej, natomiast pracownik nie jest osobą, która sama powinna obliczać dodatkowo zaliczki na podatek m.in. ze względu na prowadzoną działalność gospodarczą.

Zaliczki obniża się bowiem wyłącznie jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy (organowi rentowemu) to oświadczenie.

Uważaj, jeżeli wynagrodzenie uzyskałeś wcześniej niż 21 stycznia - to pamiętaj, że oświadczenie należy złożyć przed datą jego uzyskania po raz pierwszy w 2013 r.!

Informacje podatkową składa się jedynie raz, zatem w latach kolejnych po jej otrzymaniu pracownik nie będzie zmuszony ponawiać oświadczenia. Dopiero rozwiązanie umowy lub złożenie oświadczenia o zmianie sytuacji faktycznej spowoduje, że pracodawca pobierze zaliczki w podwyższonej wartości.

Więcej

2021-10-14

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej zostaje

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej będzie możliwy do wysokości składek ZUS i zdrowotnych.

2021-10-05

Ulga dla samotnych rodziców obejmie liniowców i ryczałtowców

Efektem zmian wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu będzie możliwość korzystania z przywilejów podatkowych samotnych rodziców płacących ryczałt lub podatek liniowy.

2021-10-05

Ulga dla klasy średniej utrudni pracę księgowym

Wprowadzana w trakcie prac sejmowych zmiana w uldze dla klasy średniej komplikuje znacząco rozliczenia podatku i ulgę podatkową dla klasy średniej.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję