18 najlepszych sposobów na ...

...obniżenie podatku PIT do zapłaty w 2019... jeszcze w 2018 roku!

Stoisz przed wyborem – zapłacić fiskusowi kilkaset złotych podatku czy za pomocą paru prostych działań dostać wszystkie te pieniądze dla siebie, do wydania na co tylko zapragniesz?

Pobierz darmowy e-book - 18 sprytnych rozwiązańPobierz darmowy e-book

Czwarty kwartał 2018 r. to ostatni dzwonek, by dopiąć szeregu spraw, które umożliwią Ci większy lub całkowity zwrot podatku za rok 2018. Te same działania przeprowadzone w styczniu 2019 r. sprawią, że nie będzie on już tak korzystny. Pozostało niewiele czasu. Oto kilka najlepszych sposobów na odzyskanie swoich nakładów.  Lepiej się pospiesz!

#1 - Sposób pierwszy: wykorzystaj nową kwotę wolną od podatku!

Czy wiesz, że w 2018 r. obowiązuje nowa kwota wolna od podatku i kwota zmniejszająca podatek? Jest ona kolejny już raz wyższa niż rok wcześniej. Kwota ta maleje wraz ze wzrostem wynagrodzenia tak, by u osób o wysokich zarobkach nie występować w ogóle. Przy zarobkach netto 127.000 zł i wyższych kwota ulgi wyniesie 0 zł, a pomiędzy 85528 zł a 127.000 zł kwota ta będzie malała (im wyższy zarobek, tym niższa ulga podatkowa).

Uwaga! Nowa kwota wolna w PIT za 2018 r.

Nie wiesz jak zmiana kwoty wolnej w PIT 2017 wpłynie na Twój podatek do zapłaty w 2019 r.?
Czy Twój podatek będzie wyższy czy niższy? 
Wylicz PIT od razu w Programie e-pity 2018 i wysyłaj Twój e-PIT w 2019 >>

Aby zachować odliczenie wykorzystaj maksymalnie koszty uzyskania przychodów tak, by zamiast podstawowych - stosować podwyższone, ze względu na dojazdy do pracy, korzystanie z praw autorskich czy też w związku z ponoszeniem innych wydatków związanych wyłącznie z zarabianiem. Pamiętaj, że szczególnie przy umowach zlecenie i o dzieło, prawidłowo dokumentowane koszty uzyskania przychodów mogą znacząco obniżyć wartość faktycznego dochodu, znacznie przewyższając tym samym standardowy ich limit - 20% Twojego wynagrodzenia! Kwotę wolną łatwiej zachowasz również, jeśli rozliczać będziesz się wspólnie z małżonkiem czy też jako samotny rodzic!

#2 - Sposób drugi: planuj swoje zarobki sezonowe - odlicz nawet 1440 zł

Odpowiednio planując swoje rozliczenie możesz wykorzystać w pełni kwotę zmniejszającą podatek (tzw. ulga podatkowa) w pełnej kwocie 1440 zł. Wystarczy, by Twoje dochody nie przekraczały rocznie 8.000 zł. Aby to osiągnąć możesz działać dwutorowo. Po pierwsze, dochód to kwota jaka pozostaje Ci odjęciu od wynagrodzenia brutto kosztów uzyskania przychodów, zapłaconych składek ZUS oraz wszelkich ulg odliczanych od dochodu (np. na internet, darowizn na cele społeczne, rehabilitacyjnej,  przekazania krwi). Jeśli zatem tylko możesz, to wykorzystaj wszystkie możliwe odliczenia podatkowe, zmniejszając tym samym kwotę dochodu. Po drugie - jeśli pracujesz sezonowo lub dorywczo, to czasem warto zastanowić się, czy warto pracować kolejny miesiąc po tym, gdy wynagrodzenie przekroczyło 8.000 zł "na rękę" - dzięki temu cała zapłacona przez pracodawcę zaliczka na podatek (1440 zł) trafi z końcem roku z powrotem do ciebie. 

#3 - Sposób trzeci: jeśli jesteś twórcą... możesz zyskać podwójnie

Limit kosztów uzyskania przychodów u twórców został dwukrotnie podwyższony rozliczeniu roku 2018, ale wyłącznie u części twórców. Oznacza to, że jeśli otrzymujesz wynagrodzenie autorskie o wartości ponad 171.056 zł, to w rozliczeniu 2018 r. procentowe koszty podatkowe od nadwyżki ponad tę kwotę wynoszą 0 zł (jeszcze rok wcześniej koszty autorskie traciło się, gdy dochody z tego tytułu przekraczały 85.528 zł). Istnieje jednak grupa zawodów, które przestały być uprawnione do kosztów autorskich. W ich przypadku 50% koszty nie przysługują w ogóle, choć rok wcześniej były one rozliczane. Jeśli planujesz rozliczać prawa autorskie, sprawdź dokładnie umowę. Czasem niewielkie jej zmiany (ustalenie rodzaju dzieła, wykonywanych świadczeń) mogą sprawić, że będziesz uprawniony do wysokich kosztów podatkowych w 2018 r. Sprawdź listę zawodów z 50% kosztami!

#4 - Sposób czwarty - kontroluj zarobki swojego dziecka, aby nie stracić od 1112 zł do 2700 zł odliczenia podatkowego

Dzieci coraz częściej starają się same dorobić do kieszonkowego lub do studiów, a czasem chcą się utrzymywać samodzielnie już na studiach. Zdarza się, że ich wynagrodzenie, nawet sezonowe, przekracza rocznie 3089 zł netto (np. pracują przez całe wakacje - 3 miesiące za wynagrodzenie minimalne w pełnym wymiarze czasu pracy). Jeśli takie wynagrodzenie otrzymuje pełnoletnie dziecko uczące się, które nie ukończyło jeszcze 25 lat, to utracisz prawo do ulgi na to dziecko. Możesz stracić od 1112,04 zł (jeśli masz jedno lub dwoje dzieci) - do nawet 2700 zł na każde z dzieci - w przypadku rozliczenia ulgi na trójkę i więcej dzieci. Szczególnie w rodzinach wielodzietnych warto sprawdzić, czy pełnoletnie dzieci nie zarabiają zbyt wiele - w tym przypadku utrata ulgi podatkowej, czyli 2700 zł, może okazać się bardziej dotkliwa niż rezygnacja z pracy i wynagrodzenia przez kolejny miesiąc wakacji!  

#5 - Sposób piąty - zatrudnij w swojej firmie pełnoletnie dzieci, teściów lub rodziców

Masz zbyt niskie koszty podatkowe a nie chcesz szastać kasą i płacić obcym osobom za pracę u ciebie? Nic prostszego - zawrzyj umowę z członkami własnej rodziny - np. umowę o dzieło na projekt logo swojego sklepu lub na projekt wystroju wnętrza albo zleć im doraźne prace porządkowe czy inwentaryzacyjne na podstawie umowy zlecenie. Pamiętaj jedynie, że w kosztach nie rozliczysz wartości własnej pracy, pracy małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki. 

#6 - Sposób szósty - jesienią załóż firmę i idź na studia lub podnoś swoje kwalifikacje 

Jesienią rozpoczyna się rok akademicki, dzięki czemu można pozyskać dodatkowe umiejętności przydatne przy prowadzeniu firmy i uzyskiwaniu przychodów. Jeżeli zdecydowałeś się doszkalać, to warto wcześniej założyć firmę, której profil będzie związany z pozyskiwanymi umiejętnościami. Czesne, wydatki na dojazd, wynajęcie lokalu czy opłąty za egzamin - wszystkie te wydatki będziesz mógł zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodów. Mogą one obniżyć przychód jeszcze w tym roku, ale również mogą być rozlicozne w następnych 5 latach jako strata roku podatkowego 2018! Pamiętaj tylko o prawidłowym udokumentowaniu kosztów nauki i innych wydatków - jako przedsiębiorca żądaj faktur na każdy ponoszony koszt podnoszenia wiedzy!   

#7 - Sposób siódmy - wynajmij mieszkanie studentom i rozliczaj koszty uzyskania przychodu

W IV kwartale roku studenci poszukują pokoju lub mieszkania na wynajem. Jeśli zdecydujesz się podpisać z nimi umowę, to nie musisz wcale płacić 8,5% podatku od wszystkiego, co dostaniesz. W pierwszym okresie warto rozliczać się na tzw. zasadach ogólnych - płacąc podatek tylko od tego, co faktycznie zarobisz. Jesli kupujesz do mieszkania meble, sprzęt AGD, koce, pościel... bierz na wszystko faktury - wydatki te obniżą przychó z najmu tak samo jak wydatki na media w lokalu lub koszt amortyzacji wynajętego mieszkania lub jego części (odpisy amortyzacyjne szczególnie lokali używanych mogą wynieść nawet kilkaset złotych miesięcznie!!!). Po początkowym okresie rozliczania kosztów podatkowych, w styczniu 2019 r. rozważ przejście na opodatkowanie ryczałtem - już po kilku miesiącach może on stać się bardziej opłacalny! 

#8 - Sposób ósmy: zafunduj sylwestrowy turnus zdrowotny cioci lub babci!

W przypadku osób niepełnosprawnych lub ich opiekunów odliczeniu od dochodu podlegają wydatki za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne. Jeśli planujesz taki wyjazd – warto wcześniej zadbać o jego rezerwację w grudniu. Ilość miejsc przed sylwestrem zawsze jest ograniczona (ulga rehabilitacyjna).

#9 - Sposób dziewiąty: przedsiębiorco, spraw sobie nowy pojazd na Mikołajki!

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, grudzień to dobry czas na zawarcie umowy leasingu operacyjnego (na samochód czy motocykl). W jej efekcie do kosztów podatkowych ostatniego miesiąca roku wprowadzisz całość kosztów opłat wstępnych, kosztów manipulacyjnych oraz ratę leasingową za miesiąc grudzień. Pamiętaj, żeby nie kupować pojazdu – gdyż będzie on podlegał amortyzacji, a ona nie pozwoli Ci rozliczyć co do zasady kosztów w 2018 r. Pamiętaj też, że od 2019 r. obowiązują nowe zasady leasingu i rozliczania nabycia aut w firmie - jeśli umowę leasingu zawrzesz jeszcze w grudniu, to czynsz leasingu,  opłacany w 2019 r. nie będzie limitowany i trafi w całości w koszty firmy.  (PIT - prowadzę firmę)

#10 - Sposób dziesiąty: zostań honorowym dawcą krwi!

Oddaj krew i ciesz się z niższego podatku PIT! Wartość przekazanej krwi lub osocza możesz odliczyć od dochodu – za każdy litr krwi otrzymasz bonus podatkowy - poprzez odliczenie od dochodu 130 zł. Z tytułu osocza i innych składników krwi - bonus będzie innej wysokości i należy go ustalić indywidualnie, w zależności od rodzaju składników krwi. Pamiętaj, że ulga obejmuje wyłącznie nieodpłatnie przekazaną krew i osocze (przekazywane przez honorowych dawców) na rzecz centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa i innych jednostek uprawnionych. Odliczenie od dochodu przysługuje wyłącznie za faktycznie przekazaną krew (im więcej przekażesz, tym wyższa będzie ulga). Jej wartość nie może przekroczyć jednak 6% Twojego dochodu (darowizny na cele krwiodawstwa).

#11 - Sposób jedenasty: kup nowe wyposażenie dla swojej firmy!

Zwiększenie kosztów Twojej firmy jest szczególnie istotne w grudniu. Musisz go dokonać jednak w taki sposób, by nie amortyzować wartości ponoszonego kosztu (a zatem, by nie stanowił on środków trwałych), gdyż wówczas rozliczenia dokonywałbyś dopiero od kolejnego miesiąca (stycznia 2019 r.).

Najlepszą metodą na obniżenie kosztów roku podatkowego w Twoim przedsiębiorstwie będzie zakup składników wyposażenia, których wartość jednostkowa nie przekracza 10.000 zł. Wyposażenie tego rodzaju trafi do kosztów uzyskania przychodów. Co więcej, jeśli jego wartość nie przekroczy 1.500 zł, nabytego majątku nie ujmiesz nawet w ewidencji wyposażenia (PIT - prowadzę firmę).

#12 - Sposób dwunasty: obdaruj organizację dobroczynną lub kościół!

Jeśli chcesz odliczyć pewną kwotę od dochodu uzyskanego w 2018 r., to możesz jeszcze w grudniu dokonać darowizny na cele pożytku publicznego na rzecz organizacji działających w tej sferze. Możesz też przekazać określoną kwotę na rzecz kultu religijnego. Uważaj jednak, bo wartość tych darowizn, łącznie z odliczeniem kwoty ekwiwalentu za oddaną krew, nie mogą przekroczyć 6% Twoich dochodów z 2018 r.

Jeżeli natomiast chcesz wesprzeć działalność charytatywno – opiekuńczą kościoła – to po przekazaniu takiej kwoty nie musisz się martwić, czy mieści się ona w limicie 6% dochodu. W tym przypadku bowiem limitu nie stosuje się (darowizny).

#13 - Sposób trzynasty: zrób przedświąteczną wyprzedaż swoich towarów!

Wysoki stan magazynowy na koniec roku powoduje konieczność zapłaty dodatkowego podatku. Dzieje się tak w przypadku, gdy wartość spisu z natury na koniec roku jest wyższy niż jego wartość na początku roku, by uniknąć takiej sytuacji warto wcześniej zadbać o wyprzedaż przedświąteczną towarów, które wychodzą z mody, stoją długo w magazynie lub nie sprzedają się. Sprzedaż z niską marżą lub nawet po kosztach ograniczyć może wysokość podatku do zapłaty z tytułu prowadzonego przedsiębiorstwa (PIT - prowadzę firmę)

#14 - Sposób czternasty: bądź online i płać mniej!

Nie masz Internetu? Zainstaluj go, opłać w grudniu i zyskaj nawet 760 zł. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z ulgi na Internet, to przez 2 pierwsze lata będziesz mógł odliczać po 760 zł rocznie. Odliczenie obejmuje wyłącznie koszty dostępu do sieci internetowej (opłata za łącze, a nie za urządzenie czy jego montaż). Jeżeli wydatek poniesiesz z góry w grudniu za kolejny rok, to masz prawo skorzystać z ulgi jeszcze w 2018 r. (ulga na internet).

#15 - Sposób piętnasty: wypraw pracownikom firmową Wigilię!

Zamiast przekazywać podatek fiskusowi warto docenić swoich pracowników. Koszty imprezy integracyjnej, na którą zaprosisz pracowników może być dla ciebie kosztem uzyskania przychodów. W grudniu warto też zadbać o doposażenie firmowej spiżarni – kup kawę, herbatę, wodę oraz zapas ciastek, którymi częstujesz w czasie spotkań firmowych swoich kontrahentów. Wszystkie te wydatki dokonane w grudniu będą obniżały podatek w 2018 r. (PIT - prowadzę firmę).

#16 - Sposób szesnasty: kup leki i odlicz ich wartość od dochodu!

Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną, możesz kupić w grudniu leki związane z leczeniem niepełnosprawności. Odliczenie przysługuje Ci w kwocie różnicy pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu na leki a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo). Co ważne, ze środków medycznych możesz skorzystać nie tylko w miesiącu grudniu 2018 r., ale w kolejnych okresach roku 2019 (ulga rehabilitacyjna).

#17 - Sposób siedemnasty: wyremontuj biuro!

Pomaluj lub wytapetuj pomieszczenia służbowe, połóż nową wykładzinę lub nowy panel. Inwestycja, która będzie jedynie remontem może być w całości kosztem w grudniu. Jeżeli będzie ona modernizowała dotychczas wykorzystywany lokal pamiętaj, by jej wartość nie przekroczyła 10.000 zł. W przeciwnym wypadku będziesz musiał ją amortyzować (PIT - prowadzę firmę).

#18 - Sposób osiemnasty: dobra emerytura i ulga podatkowa!

Odłóż środki na rachunek IKZE jeszcze w 2018 r. i obniż podatek - podwyższając emeryturę! Jesteś gotów, by Twoja emerytura była wyższa, niż ta otrzymywana od Państwa? Jeśli tak, to już dziś zacznij odkładać oszczędności na rachunek w ramach IKZE. Wpłaty do wysokości 5 331,60 zł, dokonane w 2018 roku, dodatkowo obniżą dochód i pozwolą zapłacić niższy podatek. Jeśli zdecydujesz się na max. wpłatę, obniżysz PIT o: 959,69 zł (przy 18% skali podatkowej), 1013,00 zł (przy 19%) lub nawet 1706,11 zł (przy 32%). Co ważne, całą składkę możesz wpłacić nawet w ostatnim dniu grudnia - istotne jest wyłącznie, by dokonać jej jeszcze w 2018 roku!

#19 - Sposób dziewiętnasty: kryptowaluty sprzedaj w 2018 ze stratą!

Ostatni raz stratę z krytptowalut możesz rozliczać z dochodami z innych transakcji kapitałowych. W efekcie nawet jeśli obecnie tracisz na inwestycji w waluty wirtualne - sprzedaj je do konca roku (możesz je od razu w 2019 r. odkupić po podobnej cenie) - stratę rozliczysz podatkowo przez następne 5 lat! W 2019 r. takiej szansy już nie będziesz miał, bo zmienią się przepisy podatkowe i rozliczać będziesz koszty transakcji na kryptowalutach wyłącznie z przychodem ze sprzedaży tych walut.

A w bonusie – sposób osiemnasty: dziecko w grudniu! ;)

Za każdy miesiąc przysługuje Ci ulga prorodzinna. Przy pierwszym dziecku odliczyć za grudzień możesz kwotę 92,67 zł.  Co ważne,kwotę tę odliczasz od podatku – jest to znacznie korzystniejsze dla Ciebie niż pozostałe odliczenia dokonywane od dochodu. W jego efekcie bowiem odzyskujesz całą kwotę ulgi (92,67 zł), a nie jak w przypadku pozostałych ulg, jedynie około 18% jej wartości.

Pamiętaj jednak, by zadbać o to znacznie wcześniej niż w grudniu… czyli około 9 miesięcy wcześniej.

Informacje dotyczące plików cookies:

Nasz serwis korzysta z plików cookies i innych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Plików Cookies i Innych Technologii. Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.

Launch demo modal